Hükümetçilik oynamayı bıraksınlar

Hükümetçilik oynamayı bıraksınlar

Vatandaş, oluşacak yeni hükümetin tamamen toplumun yararına icraatlar yapmasını talep etti

17 Mayıs 2019 - 07:35

Mert ÜRKMEZ

Vatandaş,oluşacak yeni hükümetin tamamen toplumun yararına icraatlar yapmasını talep etti.

Vatandaş ne dedi?

İbrahim Şair: Kendi içlerindeki anlaşmazlık, istifaya götürdü

“İstifa eden hükümetin toplum olarak herhangi bir yararını görmedik, 4’lü koalisyonun kendi içindeki anlaşmazlığı onları istifaya sürükledi. Toplumu yönetme görevini unutup, kendi içlerinde anlaşmazlıklar yaşadılar. Kurulacak olan 2’li koalisyondan beklentimizi vatandaş olarak yüksek tutmuyoruz ancak, başa geldiklerinde görevlerini unutup kendi çıkarlarına uygun hareket etmesinler istiyorum. Gelecek olan partilerin daha önce hükümette tecrübeleri var fakat, bu tecrübeleri genelde başarısızlıkla sonuçlandı, 2’li koalisyondan tek yapmasını dilediğim şey aynı hataya düşmemeleri olacaktır. Özel yaşantıları ile gündeme değil, vatandaşa ve Kuzey Kıbrıs’a yapacakları icraatlerle gündeme gelsinler istiyorum.”


Gülden Ceylan: Türk Lirası kazanıp. Euro harcamaya çalışıyoruz

“Kurulacak olan hükümetten en öncelikli isteğim, para birimini Euro’ya çevirmesi olacaktır. Bu isteğimin en büyük nedeni ise bir esnaf olarak, euro bazında ticaret yapıp Türk Lirası ile kazandığımız için zor durumda kalıyoruz. Yıllardan beri gelen ve bir türlü anlaşılmaya varılmayan bu konu Kuzey Kıbrıs esnaflarının kanayan yarasıdır. Kuzey Kıbrıs’a ve Kuzey Kıbrıs Halkına yapılabilecek en büyük iyiliğin bu hareket olduğunu düşünüyorum. Türk Lirası kazanıyoruz ancak euro olarak harcıyoruz, bu durum bizleri vatandaş olarak oldukça zor duruma düşürüyor,  ‘euro bazındaki fiyatlarla ayın sonunu nasıl getireceğiz?’ sorusunu sormaktan  kendimizi alıkoyamıyoruz. ”


İsmet Akdeniz: Yararı hep başa gelen gördü

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümetinin başına kim gelirse gelsin, değişen hiç birşeyin olmayacağını düşünüyorum. Bu düşüncemin en büyük sebebi ise başa gelen herkesin halkın çıkarlarını gözardı edip, kendi cebini doldurma çabasıdır. Gelecek olanların ilk yapması gereken görev, kendi çıkarlarını ikinci hatta, üçüncü plana atıp, bu halka hizmet için geldiğini unutmaması olacaktır. Kıbrıs Halkı bu zamana kadar gelen bütün hükümetler dahil hiçbir yarar görmediği, gün geçtikçe durumun daha da kötüye gittiğini söyleyebilirim. Kuzey Kıbrıs’a doğru yatırımlar yapılması halinde, ülkenin şu anki durumundan beş kat daha iyi durumda olacağı, halkının ise refah seviyesinin daha üst düzeyde olacağını düşünüyorum.”


Mahmur Yağmur: Kıbrıs’a ve Kıbrıs Halkı’na gereken değer verilmiyor

“Yeni oluşturulacak hükümetten birinci sıradaki beklentim Kıbrıs’a gerekli değerin verilmesi ve daha da güzel yaşanabilecek bir ülke haline gelmesidir. Ada’nın elbette çok fazla çözülmesi gereken sorunu var ancak, bunun sırasının oldukça değişken olduğunu düşünüyorum. Gelecek olan hükümetin artık yatırımlarını casinolara değil de daha halka hizmet eden ve halka istihdam sağlayacak alanlara yöneltmesini istiyorum. Adanın temel yapısına bakıldığında oldukça tarihi ve turistik değerleri mevcut, fakat bu değerlere yeteri kadar sahip çıkıldığını düşünmüyorum. Gelecek olan her kim olursa olsun Kıbrıs’a ve Kıbrıs Halkına yararlı olmasını diliyorum.”


Zeki Hüryaşar: Gelenin, gidenden farklı olacağını düşünmüyorum

“60 yıldır Kıbrıs’ta hiçbirşeyin değişmediğini söyleyebilirim, gelen hükümetin giden hükümetten hiçbir farkının olmadığını düşünüyorum. Bu düşüncemin en güçlü kaynağı ise Kıbrıs’ta yıllardan bugüne aynı düzeyde tek bir değişimin olmayışıdır. Hükümette olan tek değişiklik kişilerin değişmesidir, kişilerin değişimi dışında hiçbir ilerlemenin olmadığını düşünüyorum. Yeni gelecek olan hükümetten tek beklentim istikrarlı olmasıdır. Gelen hükümetlerin 15 ayı doldurmadan istifa etmeleri oldukça can sıkıcı bir durumdur, başa geçenlerin bir yılı doldurmadan istifa etmesi bu ülkede hiçbir şeyin gelişmeyeceğinin en açık göstergesidir.”


Üstün Sander: Başa gelecek her kim olursa olsun, büyük bir sorumluluk aldığının farkında olsun

“Ortada adı geçen ve yeni koalisyonu oluşturacak olan  partilerin başa geldikleri zaman büyük sorumluluk aldıklarını bilmesi gerekiyor. Hükümetin başına gelen bir yılı doldurmadan istifasını veriyor, bu hareket bana gelen kişilerin bir yılda ceplerini doldurup geride kalan şeylerin kendilerini ilgilendirmediğini düşündürüyor. Kıbrıs ve Kıbrıs Halkı’na kim iyi gelecekse o kişinin başa gelmesinin gerektiğini düşünüyorum. Yıllardan beri her gelen hükümetten beklentimizi Kıbrıs Halkı olarak hep yüksek tuttuk ama bir türlü beklediğimizi alamadık, bu yüzden bu hükümetten ben şahsi olarak beklentimi alt seviyede tutarak yaşanacak herhangi bir olumsuzlukta hayal kırıklığına uğramayacağım, ben buradan bütün Kıbrıs Halkı’na da aynı yöntemi öneriyorum.


Sadık Üstünel: Kendini ve cebini düşünen kimseyi istemiyoruz

“Yönetimin başına gelecek olan kişilerin halkın tamamen yararına olacak politikalar izlemesi gerektiğini düşünüyorum. Bugüne kadar hükümetin başına gelen kişiler hep kendilerini ve ceplerini düşünmekten başka herhangi bir hizmet vermediler. Koltuğa oturan Kıbrıs Vatandaşı sayesinde yaşamadığı günleri yaşayıp, görmediği şeyleri görüyor. Hükümetin başına gelen kişiler kavramları yanlış anlayıp bizlere yanlış şeyler uyguluyorlar. Hükümetin sadece ismini doldurmak için değil gerçekten hizmet için geldiklerini biz vatandaşa yansıtmaları gerekiyor. Başa gelen bütün siyasiler bugüne kadar hep kendilerini tekrar ettiler, hep cep doldurma çabasına girdiler, bundan sonra tek isteğim gerçekten hizmet edecek kişilerin başa gelmesi olacaktır.”


Çağan Ilgar: Yarım kalan herşeyi,tamamlayacak bir hükümet olsun

“Hükümeti kuracak olan partilerden en büyük beklentim, Kıbrıs’ın çevresine ve yapılarına gereken değerlerin gösterilmesidir. Birçok değerli yapıyı sınırlarımız içerisinde bulundurmamıza rağmen gereken özenin gösterilmediğini düşünüyorum. Çevre sorununa gelecek olursam Ada geneline bakıldığında birçok bakımsız ve yanlış yöntemlerle yapılmış yollar var ve bu yolları binlerce insan kullanıyor, ancak kullanılan yolların sürücüler açısından güvenliği oldukça sakıncalı durumlar oluşturabileceğini düşünüyorum. Hükümet olanlar, ülkeye gerekli hizmeti yapmıyor, yaptıkları hizmeti ise halka bir lütufmuş gibi yansıtıyorlar, yeni hükümetten beklentim gerçekten hizmet verecek olmaları ve kendilerine inanmaları olacaktır.”


Aziz Önden: Halkın çıkarlarını düşünecek bir hükümet olmalı

“Kıbrıs’ın görünen ve görünmeyen çok fazla sorununun olduğunu düşünüyorum. Hükümetin başına gelecek olan kişilerde bu durumu göz önünde bulundurarak ve buna göre hareket ederek başa geçmelerini istiyorum. Kıbrıs bu zamana kadar hep yönetilmeye çalışıldı, geçmişten günümüze kadar hep birşeyler yarım kaldı, anlaşmalar sağlanamadı, bu gerçekleşen durumlarda haliyle halkı doğrudan olumsuz etkiledi. Yönetmek için başa gelen isimler hep hedeflerini şaşırıp başka alakasız şeylerle gündeme gelip, hiçbir icraat gerçekleştiremediler. Hükümete yeni geleceklerin görevinin tanımını bilerek, ondan sonra o koltuklara oturmalarını istiyorum.”


Selahattin Yerlikaya: Türkiye ile aynı adımları atarsak, olumlu sonuçlar elde edeceğiz

“Hükümete gelecek olan isimlerden oldukça ümitliyim, bunun en büyük göstergesi ise Türkiye ile aynı adımları atması olacaktır. Türkiye ile aynı adımları atan bir hükümetten zarar gelmeyeceğini, aksine oldukça olumlu sonuçların olacağını düşünüyorum. İstifa eden hükümetin en büyük hatası Türkiye’nin aksine hareketler sergileyerek, başına buyruk bir kardeş gibi davranması bu duruma getirdi. UBP ve HP koalisyonu, Türkiye ile eş zamanlı hareket ederek Kıbrıs Halkı’na en büyük iyiliği yapmış olacak. Kıbrıs’a yapılacak olan yatırımların, Kıbrıs’ı olduğu durumdan daha da ileri taşıyacağını düşünüyorum.”


Hasan Oku: “Koltuğa oturan, halkı tanımıyor”

“Geçmiş hükümet günleinden daha iyi günler göreceğimize inanıyorum, bu düşüncemi ise halkın çıkarını gözeten, oldukça deneyimli yöneticileriden oluşacak koalisyon hükümeti ile destekliyorum. İstifa eden hükümetin hiç kimsenin lafını önemsemeden sadece kendi dediğini yapması kendi sonunu getirmiş oldu. Unutulmaması gereken bir şey var ki, kişilerin koltuğa oturduktan sonra halkı tanımamasıdır. Gelecek olan hükümetin atacağı her adımı halkın faydasına atması gerektiğini unutmaması gereklidir.”


Hüseyin Öztekiner: “Artık ‘Hükümetçilik’oynamak istemiyoruz”

“Hükümete gelecek her kim olursa olsun, dürüstlüğü prensip edinmiş kişilerin olmasını istiyorum. Her gelen kişinin, yalanlar üzerine kurduğu ve bir türlü dikiş tutturamadığı bir hükümetçik oyununa dönüştürdüğü bu yönetim biçimi artık biz vatandaşa illallah ettirdi. Biz vatandaş olarak tek isteğimiz bizlerin çıkarlarını ön planda tutan bir hükümetin kurulmasıdır. Yeni hükümetten beklentim yıllardan beri tek düze gelen ve hiçbir sonuca varılmayan Kıbrıs meselesinin çözülmesidir.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğrenci mi ?   Müşteri mi ?
Öğrenci mi ? Müşteri mi ?
Savunulacak tarafı yok !
Savunulacak tarafı yok !