Vicdani retçiler süreçten umutlu
Reklam
  • Reklam

Vicdani retçiler süreçten umutlu

YKP Genel Sekreteri, Vicdani Retçi Murat Kanatlı, Vicdani Ret Yasası’nın 30 Ocak itibariyle komitede görüşülmesine başlanılacağının açıklandığını, Komite başkanı Doğuş Derya’nın bu konuda irade ortaya koyduğunu belirtti.

20 Ocak 2019 - 10:19 - Güncelleme: 21 Ocak 2019 - 17:10

Kanatlı,  Vicdani Ret Yasasıyla ilgili 30 Ocak’a kadar  hükümete opsiyon verdiklerini ifade ederek, şu aşamada Başbakan ve Başbakan yardımcısının açıklamalarına itibar etmediklerini, yürütmenin burada yetkisinin olmadığını, konunun yasamada olduğunu kaydetti.

Kanatlı, önümüzdeki süreçte yasanın geçmemesi durumunda Erman Dolmacı adlı Vicdani retçinin 4 davasının yolda olduğunu belirterek, “Cezaları kesilmiştir. Erman arkadaşımızla ilgili süreç bu ilkbaharda başlayacaktır. Davaların dosyalanmasını ilkbaharda bekliyoruz.

Vicdani ret yasasının geçmemesi durumunda 2020 yılının Ocak ayında Erman Dolmacı da tıpkı Halil Karapaşaoğlu gibi yargılanacaktır ve belki de cezaevinde olacaktır” dedi.

Kanatlı, “Önümüzde duran yasa tasarısı önemli olumlu ifadeler içermektedir. Bu nedenle umutluyuz. Taslak kötü olmuş olsaydı belki de bizim de yaklaşımımız kötü olurdu. Birkaç pürüz dışında yasa değişikliğinde ciddi anlamda tartışılacak ya da bizleri çok fazla yoracak bir şey yoktur. Bu aşamadan sonra ek olması gereken iradedir ” diye konuştu.

Deniz ABİDİN
YKP Genel Sekreteri, Vicdani Retçi Murat Kanatlı, bugün itibariyle Sayın Özersay’ın, Denktaş’ın ve Erhürman’ın söyleyeceği şeylerin demokratik bir ülkeysek hiçbir öneminin olmadığını belirterek, bu aşamadan sonra konunun  yasamada olduğunu kaydetti. Kanatlı, yürütmenin Vicdani Ret Yasasını Bakanlar Kurulu kararıyla yasamaya devrettiğini belirterek, bu konuda açıklama yapacak olan tek yetkili kurumun Meclis’in ilgili organları olduğunu kaydetti. Kanatlı, “Yani Teberrüken Uluçay ve Doğuş Derya’dır. Onun dışında yapılan açıklamalar bağlayıcı değildir. Yalnızca hükümetin görüşüdür. Biz şimdi baktığımızda yasamanın bu konuda irade ortaya koyduğunu görüyoruz” diyerek, komitenin gündeminin bu olduğunu, herhangi bir sorunun olmadığını, 30 Ocak itibariyle komitede görüşülmesine başlanılacağının belirtildiğini söyledi.  

“Komite başkanı irade ortaya koydu, iyi düşünmek istiyoruz”

Kanatlı, bu saatten sonra konuşanların, CTP’nin başkanı, HP’nin başkanı olarak konuşacaklarını, bunun kendilerini bağlayan bir durum olduğunu kaydetti. Murat Kanatlı, ilgili komitenin başkanının Doğuş Derya olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti, “Bu konuyu biz Doğuş Derya ile konuştuk. Bize komitede bekleyen sadece bir iki yasa olduğunu, sıkıntılı bir süreç olduğundan dolayı yoğunluk da olmamasından dolayı görüşmeye başlayacağız diyor. Bu konu ivedilik gerektiren bir konudur ve komite başkanı istediği herhangi bir yasayı istediği herhangi bir zamanda görüşülmesine ilişkin süreci başlatabilir. Komite başkanının bu konuda irade ortaya koyması karşısında bizler de iyi niyetli düşünmek istiyoruz”

“Başbakan ve Başbakan yardımcısının açıklamalarına itibar etmiyoruz”

Kanatlı, 30 Ocak’tan sonra farklı bir ilerleme kaydedilmesi durumunda yeniden bir değerlendirme yapılacağını, ancak şu aşamada Başbakan ve Başbakan yardımcısının açıklamalarına itibar etmediklerini söyledi. Murat Kanatlı, yürütmenin burada yetkisinin olmadığını ifade ederek, bunu net bir biçimde söylemek istediğini belirtti. Kanatlı, örneğin, İngiltere’de en son Brexit anlaşmasıyla ilgili yürütmenin bir anlaşma yaptığını, yasamanın bağımsız olduğunu ve kendi iradesini koyarak reddettiğini kaydetti. Kanatlı, bu nedenle bu konuda yürütme ve yasamanın yetkilerinin nerede başladığının görülmesi gerektiğinin altını çizdi. 

“Bazı siyasilerin yaptıkları açıklamalar gündem saptırma amaçlı”

Kanatlı, vicdani ret konusunda bazı siyasilerin yaptıkları açıklamaları gündem saptırma olarak değerlendirerek, pratikte bir anlam ifade etmediğini söyledi. “Bu yasa geçmeyecekse Erman Dolmacı isimli arkadaşımızın 4 davası yoldadır. Cezaları kesilmiştir. Mahkeme süreci başlayacaktır” diyen Murat Kanatlı, “Erman arkadaşımızla ilgili süreç bu ilkbaharda başlayacaktır. Davaların dosyalanmasını ilkbaharda bekliyoruz” diye konuştu. Kanatlı,  “Vicdani ret yasasının geçmemesi durumunda 2020 yılının Ocak ayında Erman Dolmacı da tıpkı Halil Karapaşaoğlu gibi yargılanacaktır ve cezaevinde olacaktır” dedi.  Kanatlı, bu süreçte olumsuzluklar ve sıkıntıların yaşandığını belirterek, ancak bu süreçte insanların ortaya koyduğu iradenin görülmesi gerektiğine inandığını kaydetti.

“100 yıldır uygulanan bir konuyu kendi ülkemize uyarlayacağız”

Murat Kanatlı, CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe’nin bir açıklama yaparak, iradenin olması durumunda aynı anda birkaç yasanın görüşülmesinin mümkün olduğunu söylediğin belirtti. Kanatlı, “30 Ocak’a kadar itibar edebileceğimiz görüş budur. Süreç başlasın, nasıl ilerlediğini bir görelim o zaman tekrardan bir durum değerlendirmesi yapılabilir. Ancak şu aşamada olumlu görüşlerin olduğu koşullarda fevri davranmak pek de doğru değil” diye konuştu. 
Vicdani ret yasasının dünyada 100 yıldır uygulanmakta olan bir konu olduğunu belirten Kanatlı, yasanın ilk defa İngiltere’de 1916 yılında geçtiğini kaydetti. Kanatlı, 100 yıldır 100 ülkede çalışmış olan bir sistemin burada kendi ülkemize uyarlanacağını, bunun da çok zor olacağını düşünmediğini söyledi. 

“30 Ocak’a kadar hükümete opsiyon verdik”

Murat Kanatlı, bu nedenle olumlu düşünmeye çalıştıklarını ifade ederek, “çünkü yasamadan olumsuz bir görüş çıkmadı. 30 Ocak’a kadar umudumuzu koruyacağız. Ancak bu süreçten sonra farklı bir şey gelişir ve yürütme buna müdahale eder ve konu başka bir yere taşınırsa da bu durumun değerlendirmesini o zaman yapacağız. En azında 30 Ocak’a kadar bu opsiyonu hükümete vermemiz gerektiğine inanıyorum. Yurt dışındaki arkadaşlarla da konuştuğumuzda ilk taslak her zaman için çok daha sıkıntılı olur. Ancak önümüzde duran yasa tasarısı önemli olumlu ifadeler içermektedir. Bu nedenle umutluyuz. Taslak kötü olmuş olsaydı belki de bizim de yaklaşımımız kötü olurdu. Birkaç pürüz dışında yasa değişikliğinde ciddi anlamda tartışılacak ya da bizleri çok fazla yoracak bir şey yoktur. Tek olması gereken iradedir ” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KIB-TEK yine karıştı
KIB-TEK yine karıştı
Polis memuru tutuklandı
Polis memuru tutuklandı