İki ülke ortak acı

İki ülke ortak acı

İran-Irak sınırında Halepçe kenti yakınında 7,3 büyüklüğünde deprem oldu. Önceki gün saat 21:18'de meydana gelen deprem Türkiye'nin doğu ve güneydoğusundaki illerle de hissedildi.

14 Kasım 2017 - 13:08

Depremde İran ve Irak'ta 414 kişi hayatını kaybetti, 6 binden fazla yaralı var. İran'da 407, Irak'ta da 7 kişi yaşamını yitirdi. TSK ve Kızılay yardım için Süleymaniye'ye ekip gönderdi. IKBY Başbakanı Barzani, yardımlarından dolayı Türkiye'ye teşekkür etti.
Depremin merkez üssünün Irak 'ın Halepçe kentinin 32 kilometre güneybatısı olduğu belirtildi. İran'da 407 kişi hayatını kaybederken, 6 binden fazla kişi de yaralandı. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. 
Kuzey Irak Sağlık Bakanlığı, depremde 7 kişinin öldüğü ve 500'den fazla yaralı olduğunu açıkladı. 
Deprem sonrası bölgede 70 bin kişinin yardıma muhtaç olduğu belirtildi. 

Barzani'den Türkiye'ye teşekkür

Depremin ardından bölgeye ilk yardım ulaştıran ülke Türkiye oldu. IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani yaptığı basın açıklamasında Türkiye'ye yardımlarından dolayı teşekkür etti.Irak 'ın Süleymaniye kentinde 8 köyde büyük hasar oluştu. Depremin ardından Süleymaniye'deki Derbendihan Barajı'na yakın yerleşim alanları boşatıldı. Süleymaniye'de elektrikler kesildi, telefon ve internet hattı koptu. Deprem Türkiye dahil 7 ülkede hissedildi. 

İran'da en az 407 kişi öldü
Depremin İran sınırında yaşanması nedeniyle ülkenin batısındaki çok sayıda köy ve kasabada hasar meydana geldi.

İran'da 3 günlük yas 
İran'da en az 407 kişi hayatını kaybederken, 6 binden fazla kişi de yaralandı. İran 3 günlük yas ilan ettiğini duyurdu. 

3 artçı sarsıntı daha meydana geldi
Irak-İran sınırında meydana gelen 7,3'lük depremin ardından bölgedeki panik devam ederken, üç artçı sarsıntı daha meydana geldi.Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, saat 00.33'te meydana gelen artçı 4,8, 01.31'de gerçekleşen artçı 4,6, saat 02,37'deki deprem ise 4, büyüklüğünde ölçüldü.

Kalın: Ekiplerimiz harekete geçmiş durumda
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kuzey Irak'ta meydana gelen depremle ilgili olarak "Irak’ın kuzeyinde meydana gelen deprem nedeniyle AFAD, Kızılay ve diğer birimlerimiz arama-kurtarma çalışmaları ve ilaç, battaniye vb. insani yardımlar için harekete geçmiş durumda" açıklamasında bulunmuştu.

7 ülkede hissedildi
Deprem Irak'ın tamamı ve Türkiye'nin güney illerinin yanı sıra İran, Suriye, Kuveyt, Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri ülkelerinde de hissedildi.

Türkiye'de bazı kentlerde de hissedildi
Deprem, Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu illerinden de şiddetle hissedildi. Birçok bölgede vatandaşlar sarsıntı ile sokaklara çıkarken, depremin Türkiye sınırlarında yıkıma yol açıp açmadığı konusunda çalışmalar başlatıldı.

Türk Kızılayı deprem bölgesinde 
Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, Irak-İran sınırında meydana gelen deprem nedeniyle bölgeye gönderilmek üzere 3 bin çadır, 10 bin battaniye, 3 bin ısıtıcı, 10 bin yatak ve 1 mobil mutfağın hazırlandığını kaydetti. 
Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan, “Ekiplerimizi bölgeye sevk ediyoruz, Irak Kızılayı ile irtibat halindeyiz. 3.000 çadır, 10.000 battaniye, 1 mobil mutfak, 3.000 ısıtıcı ve 10.000 yatak Adana Muş ve Elazığ Afet Bölge Depolarımızdan yükleniyor. Irak ve İran Kızılayı ile eşgüdüm halinde çalışıyoruz. Kuzey Irak Erbil depolarımızdan da sevkiyat hazırlığı yapıyoruz” ifadelerini kullanmıştı. 

Sağlık Bakanı Demircan: Hazırlığımızı yaptık
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Irak'ta meydana gelen 7,3 büyüklüğündeki depreme ilişkin, "Kuzey Irak'tan gelecek talebe göre her türlü hazırlığımızı yaptık, bekliyoruz" demişti.

Genelkurmay'ın yardım uçağı Süleymaniye'ye gitti 
Genelkurmay'ın yardım uçağı da Süleymaniye'ye gitti. TSK uçakla ilaç, sağlık malzemeleri ve 250 büyük boy çadır da gönderdi. Uçakta 20 kişilik sağlık ekibi de yer alıyordu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Lapta'da tecavüz soruşturması
Lapta'da tecavüz soruşturması
Parayı aldı makineyi yollamadı
Parayı aldı makineyi yollamadı