"İleriye değil geriye gidiyoruz"
Reklam
  • Reklam

"İleriye değil geriye gidiyoruz"

Lefkoşa Sanayi bölgesi esnafı, bölgedeki en büyük sorunun yollar olduğunu söyledi. Esnaf, delik deşik hale gelmiş yollara yıllardan beri müdahale edilmediğini ifade etti

12 Ocak 2019 - 08:40 - Güncelleme: 13 Ocak 2019 - 14:45

Sanayi bölgesinde birçok sorun olduğunu ifade eden esnaf, “Sanayi bölgesi kimin sorumluluğundaysa bir an önce sorunlarımızla ilgilensin. İleriye değil geriye gidiyoruz” dedi


En çok da yol konusundan şikâyetçi olduğunu belirten esnaf, delik deşik hale gelmiş asfaltlara yıllardan beri müdahale edilmediğini söyledi. Esnaf, altyapı sorunu nedeniyle her yağmurun ardından yolların göle döndüğünü anımsattı


Esnaf, yıllar önce otopark olarak belirtilen yerin şimdi kullanılmayan araç ve hurdalarla dolu olduğunu söyledi. Park yeri sıkıntısından dolayı esnaf, araçların yol kenarlarına park edildiğini belirtti


Melin DOBRAN

Lefkoşa sanayi bölgesi esnafı, bölgede birçok sorun olduğunu söyledi. Esnaf, bu sorunların en büyüğünün yollar olduğunu ifade etti. Delik deşik hale gelmiş asfaltlara yıllardan beri müdahale edilmediğini dile getiren esnaf, “İleriye değil geriye gidiyoruz” dedi. 

Her yağmurun ardından yolların göle döndüğünden de söz eden esnaf, bazı dükkânları su bastığını da belirtti.


“Sorunlarımızla ilgilensinler”

Bölgede yetki karmaşası olduğunu ifade eden esnaf, “Her köşe başında çöp ve moloz yığınları görmek mümkün. 

Sanayi bölgesi kimin sorumluluğundaysa bir an önce sorunlarımızla ilgilensin. 

Bu ortamda çalışmaktan memnun değiliz. Park yeri araba parçalarıyla dolu. Araçlar yol kenarlarına park etmek zorunda kalıyor. Bu da kazaya davetiye çıkarıyor” dedi.


Esnaf ne dedi?

Hasan Akalın: Sokaklar çöpten geçilmiyor

“Sanayi bölgesindeki 10. Sokakta bir çukur var. 4 yıldır o çukuru kapatamadılar. Yol kenarına park edilen araçlar sıkıntı yaratıyor. Ben 15 yıldan beri sanayi bölgesinde çalışıyorum, değişen hiçbir şey olmadı. İleriye doğru değil, geriye doğru gidiyoruz. En çok da çevre kirliliği ve altyapıdan şikâyetçiyiz. Fazla yağış olduğu zaman bazı dükkânları su bile basıyor. Kimi kime şikâyet edeceğiz.”


Murat Sümeraka: Her yağmurda dükkânı su basıyor

“Her yağmurda benim dükkânımı su basıyor. Yağmur 10 dakika yağsın, 12. Dakika dükkân sular altında kalıyor. Son yağmurlarda arabaya rot ayarı yapan makine komple bozuldu. Yapılacak olan iş aslında çok basittir. Bir altyapı yapıp, onu dereye vermeleri gerekiyor. Biz esnaf olarak kendi imkânımızla tedbir almaya çalışıyoruz. Dükkâna sigorta bile yaptıramıyoruz. Şirketler su baskınına karşı sigorta yapmıyor. Sanayi bölgesi zaten dere yatağıydı. Bölgede altyapı diye bir şey yok. Diğer makineler de zarar görse dükkânı kapatmıştık.”


Ahmet Yayğıç: En çok yollardan şikâyetçiyim

“Sanayi bölgesinde yıllardan beri bitmeyen yol, çöp ve altyapı sorunu var. Ben en çok yollardan şikâyetçiyim. Yağmurdan dolayı yollarda göller oluşuyor. Yolların bozuk olması en büyük sorunumuz. Düzensiz bir şekilde araçlar park ediliyor. Trafiği aksatıp, kazaya neden olabiliyorlar. Bu sorunlara zor çözüm bulunur. Her taraf çöp dolu. Bir yağmur ve rüzgârda çöpler yolların içine kadar taşınıyor.”


Ahmet Zurnacı: Yolların düzene girmesi lazım

“Sanayi bölgesinde park yeri olarak ayrılmış alan hurda araçlarla dolu. Müşteriler geldiği zaman aracını park edecek yer bulamıyor. Doğal olarak da yol kenarına, köşe başına park ediyorlar. Sanayi içindeki yolların düzene girmesi lazım. Çukurların kapatılması gerekiyor. Geçen gün yağan yağmurda bir sokak havuza dönmüştü. Aracımla içinden geçmek zorunda kaldım. Az kalsın arabam bozulacaktı. Yetkililerin bir an önce sanayi bölgesine el atması gerekiyor.”


Merih Keklik: Belediyecilik anlayışı çok zayıf

“Sanayi bölgesinde çok büyük bir altyapı sorunu var. 

Yollar tam bir rezalet. En ufak bir yağmurda yollar su altında kalıyor. Her yolun çukur çukur olması bizi artık usandırdı. 

Sanayi elektriği ve suyu çok pahalı. 

Sanayide çalışmaktan mutlu değiliz. 

Burada belediyecilik anlayışı çok zayıf. Etraf çöplükten geçilmiyor.”


Kayhan Tunalı: Sanayinin en büyük sorunu yollardır

“Yollar berbat. Delik deşik durumdadır. Yollar yapıldığı zaman biz de araçlarımızın ön düzenini yaptıracağız. 

Sürekli yaptırmak yerine yollar düzeldiğinde yaptırmak daha mantıklıdır. Arabalarda ön düzen diye bir şey kalmadı. 

Sanayide ne yeşil alan bırakıldı ne de otopark. 

Otopark diye ayrılan bölgede kullanılmayan, kazalı ve hurda araçlar duruyor.

Her köşe başında ise bir çöp yığını görmek mümkün. Hurdalar kaldırımdadır diye sanayi odası birçok esnafa ceza yazdı. Sanayinin en büyük sorunu yollardır.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Polis memuru tutuklandı
Polis memuru tutuklandı
KIB-TEK yine karıştı
KIB-TEK yine karıştı