İpini koparan KKTC’de

İpini koparan KKTC’de

Mafyalaşma, çeteleşme ve silahlı çatışma gibi olayların sürekli artmasına karşın ilgili tarafların yetersiz kalması vatandaşı huzursuz ediyor. Vatandaş, siyasi mekanizmanın halka hizmet bağlamında hiçbir girişimde bulunmadığı gibi ülkeye giriş ve çıkışları denetleyecek bir yapıda da olmadığını vurguladı

26 Haziran 2019 - 07:09

Vatandaş, özellikle ülkeye giren kişilerin gümrük kapılarında doğru bir şekilde denetlenmediğini savundu

"Siyasi mekanizma iş yapar gibi görünüyor ama hiçbir şey yapmıyor” şeklinde konuşan vatandaş, yaşanan kriminal olaylarla ülkede kaos ortamı yaratılmak istendiğini belirtti

Ahmet Uçar

Mafyalaşma, çeteleşme ve silahlı çatışma gibi olayların sürekli artmasına karşın ilgili tarafların yetersiz kalması vatandaşı huzursuz ediyor. Vatandaş, özellikle ülkeye giren kişilerin gümrük kapılarında doğru bir şekilde denetlenmediğini belirterek, bu kişilerin ülkedeki suçların artmasında aktif rol oynadığını kaydetti. Hükümetlerin halka hizmet bağlamında hiçbir girişimde bulunmadığına dikkat çeken vatandaş, “Hükümet iş yapar gibi görünüyor ama hiçbir şey yapmıyor” şeklinde konuştu. Vatandaş bunun nedenini Türkiye hükümetinin KKTC hükümeti üzerindeki baskısı olarak yorumladı.

Vatandaş ne dedi ?

Süleyman Hitit: Hükümet neden gereğini yapmıyor bilmiyoruz

“Adaya gelenlerin hangi amaçla geldikleri belli değil. Muhaceret konusunda çok eksiklerimiz var. Gerek Türkiye’den gelenler olsun gerekse diğer ülkelerden gelenler giriş çıkışta düzgün bir şekilde denetlenmediği için bu sorunlar ortaya çıkıyor. Öyle olunca da kim olduğu bilinmeyen bu insanlar buraya gelip sorun çıkartıyor.  Silahlar, yolsuzluklar hep bu yüzden ortaya çıkıyor. Ön izinle çalışmaya gelenler daha sonra cezaya düşüp suç işlemeye başlıyor. Buraya günü birlik gelip hırsızlık yapanlar bile var. Hükümet de bunlara karşı önlem almıyor. Neden almıyor bilmiyoruz. Oysa giriş çıkışlarda daha sıkı denetimler uygulasa, mobese kameralarını çoğaltarak suç işleyenleri izleme şansı yakalansa ve kimlik yerine pasaportla giriş çıkış yapma koşulu koysa böyle şeyler bu kadar çok yaşanmayacak. Tabi, burada personel yetersizliği de söz konusu. Yeterli polis olmadığı için denetlemeler de yeterli olmuyor.”

Mehmet Soyalan: Hükümet hiçbir yenilik yapmıyor

“Kuzey’de yaşanan bu sıkıntıların en büyük nedeni bence adaya girişin çok kolay olması. Bir ülkeden başka bir ülkeye sadece bir kimlikle giriyorlar. Ülkeye gelen bu insanlar gümrükte iyi bir incelemeye tabi tutulmayınca da işte böyle sorunlar yaşanıyor ve hükümet de bu doğrultuda hiçbir yenilik yapmıyor. Biz zamanında KKTC’li olarak İngiltere’ye gittiğimizde bizi sıkı bir şekilde araştırıyorlardı. Nereye gideceğimizi, ne kadar kalacağımızı, hangi amaçla geldiğimizi, ne kadar paramız olduğunu, mal varlığımızın ne durumda olduğunu, koçanlarımızı, tapularımı sorguluyorlardı. Bunu 20 sene önce yapıyorlardı. Bizdeki sisteme baktığında böyle bir şey söz konusu bile değil. Peki, neden değil?”

Bekir Aktaş: “Ada’da kontrol yok”

“Ada’ya gelen insanlar gümrükten geçtikten sonra kontrol edilmiyor. Mesela kişi adaya geldi niye geldi, nerede kalacak hiç kontrol edilmiyor. Hükümet umursamaz bir tavır içerisinde. Oysa polisin buraya gelenleri izlemesi, kaldıkları yerleri kontrol etmesi lazım. son zamanlarda polisin denetimleri arttı. Gördüğümüze göre her gün 8-9 kişi kaçak durumunda olduklarından dolayı sınır dışı ediliyor. Bu da polisin denetimlerini zamanında yapmadığını gösteriyor. Hükümet kendi keyfine bakıyor, halkı düşünmüyor.”

Haysın Cambaz: Hükümetin üzerinde baskı mı var?

“Giriş çıkışta kontrol yok. Giren çıkan belli değil. Böyle olunca adada huzur kalmıyor. Gidin bakın her tarafta Suriyeli, Vietnamlı, Bangladeşli, yani farklı uyruklardan insanlar var, bunların çoğu da kaçak durumundalar. Bunların bir nedeni de polisin yetersiz olması. Peki bunlar neden düzeltilmiyor, hükümet neden elini uzatmıyor bir türlü anlayamıyorum. Üzerlerinde baskı mı var yoksa başka bir şey mi bilmiyorum.”

Yaşar Keser: Hükümetin önlem almasını Türkiye ile olan ilişkileri engelliyor

“Öncelikle pasaportla giriş olmalı. Türkiye’de suç işleyip de buraya gelen çok insan var. Çoğu da yakalandı, bu yakalanan kişiler ifadelerinde kimlikle girdiklerini söylüyorlar. PKK’nın sorumlusu bir sene önce yakalandı. Bunun yanında sokakta hiç polis görmüyoruz, işte son günlerde denetimlere başladılar. 15 gündür sıkı bir denetim yapıyorlar ne kadar faydasını gördük. On günde 70-80 kişi yakaladılar. Bunlar hep potansiyel suçlu insanlar. Hükümet de bunlara karşı önlem almıyor. Özellikle kimlikle giriş yapanların suç işliyor olmasına rağmen hâlâ aynı sistem devam ediyor. Burada Türkiye ile Kıbrıs arasındaki hassas ilişkinin söz konusu olduğunu düşünüyorum. Türkiye burayı 82. ili olarak görüyor ve vatandaşlarını buraya pasaportla göndermeyi saçma buluyor. Bunun yanında diğer dünya ülkelerine de Kuzey Kıbrıs da bizim yönetimimizde mesajı vermeye çalışıyorlar. Yani hükümetin önlem almasını engelleyen unsurlardan birisi de Türkiye ile olan ilişkileridir. Mesela Türkiye’de Türkiye’ye giriş yapmak isteyen insanları iyice inceliyorlarken Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a gelenler ise bunun tam aksine incelenmiyor.”

Osman Özkadılar: Suçları önleyecek polis personeli yok

“Benim kendi şahsi görüşüm hükümetin son zamanlarda artan suçları önleyememesinin sebebi yeterli polis personelinin olmaması. En büyük açık bence polisteki istihdamın yapılmaması. Adada görülen silahlanmalar, çatışmalar, bıçaklanmalar, mafyalaşmalar bu polis sayısının yetersizliğinin bir sonucu. Ben başbakan değilim, hükümet niye önlem almıyor bilmiyorum ama hükümetin bu doğrultuda düzenlemeler yapması lazım.”

Mehmet Kadiri: Burada hükümet diye bir şey yok

“Bu yaşanan olaylara karşı önlem alacak bir hükümet yok. Herkes başına buyruk istediği gibi hareket edip istediği gibi yaşıyor. Sanki sanal bir hükümet var. Yaptıkları neler var? Memlekette 9 kişiyi kaçak olduğu gerekçesiyle yakalamışlar. Bu yolları kapatsalar da yolun içinde kalan insanları araştırsalar yüzlerce kaçak bulacaklar. Hükümet iş yapar gibi görünüyor ama hiçbir iş yapmıyor. Bu memlekette kaçak olanların hepsi Uzak Doğulu mu, hiç Türkiyeli yok mu? Neden Türkiyeli kaçak insanları yakalamıyorlar? Kaçak kaçak değil mi? ister Rum, ister Türk olsun. Bu durum neden böyle biz de bilmiyoruz. Yapmak istemiyorlar herhâlde. Herhâlde adada başıbozukluk, bir düzensizlik yaratmak istiyorlar. Eğer hükümet istese ve kahvehaneleri, yolları denetlese bu sorunlar ortada kalır mı? Ben Güney’e bakıyorum orada denetimler çok iyi. Burada öyle bir şey var mı? Yok! Göstermelik! Hükümet uğraşmak istemiyor. Bu suçlara karşı neden önlem alınmadığını yöneticilere sormak gerekiyor. Burada hiçbir güvenliğimiz yok. Surlariçi’ne girip bir bakın. Duvarlarda mafya dizilerindeki semboller, duvar yazıları dolanıyor. ‘Biz neredeysek orası bizim’ diye yazmışlar. İpini koparan bunun içinde. Polisin görevi ne onu anlamıyorum. Bunları düzeltecek bir hükümet de yok.”

Aykut Kadiri: Buradaki hükümet Türkiye hükümetinin baskısı altında

“Benim anlamadığım şey bu insanlar gümrükten geçerken kontrol ediliyor o zaman silahı nereden buluyorlar. Babamın dediği gibi hükümet diye bir şey yok bizim memlekette. Biz şimdi hükümetçilik oynayan Türkiye’ye bağımlı insanlarız. Kardeşi kardeşe düşman etmeye çalışıyorlar. Türkiye’de şimdi çipli kimlikler çıktı. Öyleyse gümrükte bu çiplerden yararlanarak Genel Bilgi Toplama (GBT)’ sistemiyle bu kişiler araştırılıp sabıkalı olanı ülkeye almamak gerekiyor. Burada hükümet  diye bir şey yok dedik gerçi hükümet diye bir şey varsa o da Türkiye hükümetinin baskısı altına kaldığı için hiçbir şey yapmıyor.” 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gerçekleşmiş bir hayal
Gerçekleşmiş bir hayal
Barış Burcu'dan açıklama!
Barış Burcu'dan açıklama!