"Irkçılık değil tedbir"

"Irkçılık değil tedbir"

Mağusa İnsiyatifi, MAGEM ve United Cyprus Now olmak üzere üç örgütün Derinya Halk Plajı’na sadece TC ve KKTC uyruklu vatandaşların girebiliyor olmalarını ırkçılık olarak eleştirmesi üzerine, Mağusa’da yaşayan vatandaş, askeri bir bölge olan Derinya Halk Plajı’nın herkese açık olmasının kötü sonuçlar doğuracağını belirtti. Vatandaş, ülkedeki ateşkesin son bulup siyasi çözüme ulaşılmadıkça, Derinya Halk Plajı’nın açılmasının da mümkün olamayacağını kaydetti

10 Temmuz 2019 - 08:50 - Güncelleme: 11 Temmuz 2019 - 09:28

-Mağusalı vatandaşlar, askeri bir bölge olan Derinya Halk Plajı’nın herkese açık olmasının kötü sonuçlar doğuracağını belirtti


-Vatandaş, ülkedeki ateşkesin son bulup siyasi çözüme ulaşılmadıkça, Derinya  Halk Plajı’nın açılmasının da mümkün olamayacağını kaydetti


-Vatandaş, Derinya Halk Plajı’na herkesin girememesi noktasında ırkçılık söylemlerini ortaya atanların, KKTC’de doğmuş ve büyümüş olmalarına rağmen KKTC vatandaşlarının Güney’e girememelerinin neden eleştirilmediğini sorguladı


-Rumların ırkçı zihniyetinin değişmediğine işaret eden vatandaş, Derinya’nın Rumlara açılması durumunda sorunlar yaşanabileceğini ifade etti


Ahmet UÇAR


Mağusa İnsiyatifi, MAGEM ve United Cyprus Now olmak üzere üç örgütün Derinya Halk Plajı’na sadece TC ve KKTC uyruklu vatandaşların girebiliyor olmalarını ırkçılık olarak eleştirmesi üzerine, Mağusa’da yaşayan vatandaş, askeri bir bölge olan Derinya Halk Plajı’nın herkese açık olmasının kötü sonuçlar doğuracağını belirtti. Vatandaş, ülkedeki ateşkesin son bulup siyasi çözüme ulaşılmadıkça, Derinya Halk Plajı’nın açılmasının da mümkün olamayacağını kaydetti. Derinya Halk Plajı’nın herkese açık olmamasının ırkçılıkla yakından uzaktan bir ilgisi olmadığına dikkat çeken vatandaş, “Dünyanın her yerinde böyledir. Devletin izin vermemesi durumunda sivil halk askeri bölgeye giremez.” şeklinde konuştu. Vatandaş, Derinya Halk Plajı’nın herkese açık olabilmesi için askeri bölgeden arındırılması veya adada çözüm olması gerektiğine vurgu yaptı. 


Vatandaş ne dedi ?

Cemal Tuşkaya: Çözüm olmadıkça Derinya Halk Plajı herkese açılamaz

“Derinya Halk Plajı tüm halka açık olursa askerin hakkı çiğnenmiş olur. Orası birinci derece askeri bölgedir. Şimdi Rumlarla Türklerin arasında hâlâ bir sorun var. askerin Rumlara Derinya Halk Plajını açması Maraş’ı da açması anlamına gelir. Bu kuralı çiğnemek demektir. Kıbrıslı Türkler ve Türkiyeliler kimliğini göstererek plaja girebiliyor. Mağusa insanı plaja hasrettir. Gülseren’in denizi var askerin elinde, Palm Beach var çok küçük. Herkesin de otelin plajını kullanacak ekonomik gücü yok. Bunun için bu insanların Derinya Halk Plajı’na girebiliyor olması güzel bir şey. Ama herkese açık olması konusundaki görüşümü sorarsan siyasi politika işleri bitmedikçe Rumların Derinya Plajı’na girmesine karşıyım. Buna karşı olmam ırkçılıktan kaynaklanan bir durum değil. Karşı olmamın sebebi halkların hâlâ birbirlerine düşman olmaları. İşte geçen gün haberlerde Güney’de Rumların Kıbrıslı Türklere saldırdıklarını gördük. Bunların bu zihniyeti değişmedi. Bu zihniyetin değişmesi için de tek umut var şu an Yunanistan’ın başbakanının değişmiş olması. Erdoğan da umutlu bir açıklama yapmıştır. Eğer şimdi Yunanistan ile Türkiye güzel bir nokta bulursa, barış konusu da masaya yatırılırsa Maraş da açılacak. Maraş açılınca da Avrupa tarzına geçecek. O zaman herkes istediği gibi evini de alacak, istediği denize de girecek, plajı da kullanacak. Ama şu an için böyle bir şey yapılamaz çünkü Derinya Plajı şu an birinci derecede askeri bölgedir. Sorunlu bir bölgedir ve bu sorun hâlâ çözülmemiştir. Askerin, elçiliğin, belediyelerin, silahlı kuvvetlerin iş birliğiyle Derinya Plajı’nı TC’li ve KKTC’li halka açtılar. Bunun iyi yanı ülkede kaçak olarak yaşayıp suça meyilli olan üçüncü dünya ülkelerinden olan kişilerin çıkarabileceği sorunlar da engellenmiş oldu. Tekrar söylüyorum buradaki siyasi politika bitmedikçe, yani çözüm olmadıkça Derinya’nın Rumlara veya yabancı uyruklara açılması doğru değildir. Rumların içerisinde barışı savunan, hümanist insanlar da var ama bunun tam tersi yönde hareket eden insanlar da var. eğer burası Rumlara açılırsa, Rumlardan bazılarının buraya birçok zarar vereceğini düşünüyorum. Çünkü çoğunun zihniyeti değişmedi. Bu zihniyet değişmediği için Rumların kapalı bir bölgeye girmesi mümkün değil. Ha, siyasi çözüm olur, siyasi bir politika uygularsın o zaman turist de dahil olmak üzere tüm halk bu plajlara girebilir. Zaten turist de Rumlar da Palm Beach’e geliyor. Turizm amacıyla buraya gelen Rumlar Lala Mustafa Paşa Camii, Buğdaylı Camii, Salamis gibi yerleri gezdikten sonra Palm Beach’e götürülüyor. Orayı da kullanabiliyorlar. Hatta biz buraya gelen Rumlarla birlikte de bazı yerleri kullanıyoruz. Hiçbir sorunumuz yok. Ama şöyle bir şey var ki Palm Beach halk plajıdır ama Derinya şu an askeri bir bölge olduğu için böyle bir hizmete açık değildir. Baştakilerin bu durumları iyi değerlendirmesi lazım.”


Hasan Onbaşı: Askeri bölge olduğu için herkesin girmesi doğru değil

“Bu konu hakkında daha önce hiç düşünmedim. Açıkçası örgütlerin yapmış oldukları bu eleştirilerden de haberdar değilim. Ama bir vatandaş olarak akıl yürütecek olursam Rumların veya yabancı uyruktan insanların Derinya Halk Plajı’na girememe sebebini askeri bölge olması olarak düşünüyorum. Kıbrıs Türk Güvenlik Güçleri de askeri bölge ile ilgili herhangi bir casusluktan çekindikleri için Derinya’yı özellikle Kıbrıslı Rumlara açmıyorlar diye düşünüyorum. İnsan hakları açısından baktığımda herkesin bu plajı kullanabilmesi gerektiğini düşünürken, siyasi açıdan düşündüğümde askeri bir bölge olduğu için belli başlı önlemler alınması adına tüm halka kapalı olmasını doğru buluyorum. Mantıken bakınca böyle düşünüyorum.”


İlhan Sözüdoğru: Herkese açık olması için askeri bölgeden arındırılması lazım

“Derinya Halk Plajı’nın TC ve KKTC uyruklu kişiler dışındaki insanlara kapalı olmasının askeri bir politika olduğunu düşünüyorum. Biz her ne kadar tüm halka açılsın desek de burası askeri bir bölge olduğu için mümkün değil. Biz de hep birlikte bu plajı kullanmak isteriz ama Derinya’nın herkese açık olabilmesi için askeri bölgeden arındırılması lazım. Çünkü ateşkes halinde olduğun kişiler senin askerinin içerisinden geçiyor. Glapsides Halk Plajı’na baktığında Rumlar da Türkler de birlikte yüzüyorlar, sorun Derinya’nın askeri bir bölge olması. Başka bir alternatif düşünülebilirse açılabilir.”


Vedat Bay: Rumların askeri bölgemize girmesi tehlikeli olabilir

“TC ve KKTC vatandaşı olmayanların özellikle de Rumların Derinya’ya girmesi Türk askerinin deşifre edilmesi demektir. Aksi halde Türk askerinin disiplini bozulacaktır. Bunda bir ırkçılık söz konusu değil. Biz Türk milletinde ırkçılık yoktur ama gördüğümüze göre onlar da ırkçılık var. iki gün önce Kıbrıslı Türklere saldırdılar. Demek ki onlarda ırkçılık var ama bizde öyle bir şey söz konusu değil. Derinya’ya girişin askeri bölgeden geçtiği için herkese açık olmasını yanlış buluyorum.”


Salih Umman: Derinya herkese açılmamalı

“ Yunanistanlılar sınırdan geçip buraya gelebiliyorlarken Türkiyeliler o tarafa geçemiyor. Ben de en çok buna kızıyorum. Burada nasıl bir kapalılık varsa Derinya’nın da açılmaması gerekiyor. Biz de ırkçılık yok ama fırsatsızlık var bu yüzden ben Derinya’nın herkese açılmaması gerektiğini düşünüyorum.” 


Hüseyin Arık: Irkçılık diye bir şey söz konusu değil

“ Ben buranın yerlisiyim. Şimdiye kadar hep böyle bir düzen var olmuştu ve hiçbir sorun da çıkmamıştı. Şimdi de aynı düzene devam edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Derinya’nın diğer halklara kapalı olmasını ırkçılık olarak yorumlayan olabilir, herkes kendi penceresinden bakar hayata ama ben yıllardır buradayım, bu durumun ırkçı bir tutum barındırdığını düşünmüyorum.”


Ahmet Ekenel: Asıl ırkçı olanlar bu söylemi ortaya atanlardır

“Derinya Halk Plajı askeri ve herkese açık olmayan bir yer. Bunu herkes biliyor. Buna rağmen bu tutumu eleştirenler ırkçılık iftirasını atıyorlarsa şunu söyleyebilirim ki asıl ırkçı onlardır. Derinya kapalı bir bölgedir. Kapalı bölge de sadece KKTC ve TC vatandaşlarına hizmet verebilir. Bunda gocunacak hiçbir şey yok. Kendileri yıllardır ırkçılık yapıyorlar ama kimse bunları konuşmuyor. Aslında bu cümleleri söylemelerinin sebebi kıskançlıklarından dolayıdır. Altında başka bir şey aramaya gerek yok. Bunları bu söylemi söyleyenler için dile getiriyorum mutlaka hepsi aynı değildir. Bunlar şimdi Derinya’ya sadece KKTC, TC vatandaşlarının girmelerini eleştiriyor. Peki, bunlar şimdiye kadar burada doğmuş büyümüş olmasına rağmen ailesi Türkiyeli olduğu için Güney tarafına giremeyen çocukların haklarını niye aramadı?  Bu ırkçılığı niye eleştirmedi? Yunanistanlılar buraya geçebilirlerken biz neden o tarafa geçemiyoruz?”


Mustafa Bayraktar: Dünyanın her yerinde sivil halk askeri bölgeye giremez

“Dünyanın her yerinde şöyle bir şey vardır ki sivil halk askeri bölgeye giremez. Ancak devletin izin verdiği kadarıyla girebilir. Ama burada şöyle bir şey var ki buranın askeri bölge mi değil mi belli değil. Askeri bölgeyse bu uygulama doğru, değilse yanlış. Önce bunun kararını vermeliler burası askeri bölge mi, değil mi? Şu an oraya TC, KKTC vatandaşları girebiliyor, çünkü kendi vatandaşları. Burada bir karışıklık var burası askeri bölge mi değil mi? silahlar, askerler olduğuna göre burası bir askeri bölge o zaman dünyanın her yerinde olduğu gibi buraya da girilemez. Kendi vatandaşlarına kontrollü bir şekilde açtı çünkü kendi vatandaşlarını biliyor.” 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rumlardan ırkçı saldırı! (Video)
Rumlardan ırkçı saldırı! (Video)
Temel sıkıntı cinsiyet eşitsizliği
Temel sıkıntı cinsiyet eşitsizliği