İş sadece nüfusu saymakla bitmez
Reklam
  • Reklam

İş sadece nüfusu saymakla bitmez

Yeni Bakış’a konuşan parti genel sekreterleri, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın nüfus konusunda yaptığı açıklamanın yerinde olmakla birlikte, nüfusun sadece sayılması değil, kontrol altına alınmasının da önemli olduğunu söyledi.

16 Mart 2019 - 09:13

YKP Genel Sekreteri Kanatlı: Nüfus sayımı yapılsa da kimsenin içine sinmeyecek. Kaçak işçi sorununu bu ülkede çözemiyorsak, öğrenci sorununu çözemiyorsak, nüfus sayımı yapsak da yine bir yıl sonra bu tartışmalar devam edecek. Nüfusu saymak yanında kontrol altına da almalıyız

TKP Genel Sekreteri Davulcu: Cumhurbaşkanı açıklama yaptı, ancak arkasına Başbakan Yardımcısı kendisini eleştirir anlamda bir açıklama yaptı. Sanırım Cumhurbaşkanının nüfusla ilgili yaptığı bu açıklamanın ardından Başbakan Yardımcısı rahatsızlık duydu. Bize göre bir an önce sağlıklı bir şekilde nüfus sayımına gitmeliyiz. Bir sayım yapılacaksa sağlıklı ve şeffaf olmalıdır

BKP Genel Sekreteri Sonüstün: Gelişigüzel girişler durdurulmalı, gelişigüzel vatandaşlıklar verilmemelidir. Siz Malta’ya gitseniz vatandaşlık alabilir misiniz? İnsanlar özlerini korumak adına önlem alıyorlar. Ne kültürümüz kaldı ne yaşam biçimimiz ne de aile ilişkilerimiz kaldı. Her taraf darmadağın oldu. Sayın Akıncı güzel bir konuya değindi. Ancak geç kalınmış bir konuya temas etti

Deniz ABİDİN
Yeni Bakış’a konuşan parti genel sekreterleri, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın nüfus konusunda yaptığı açıklamanın yerinde olmakla birlikte, sadece nüfusun sayılması değil, kontrol altına alınmasının önemli olduğunu söyledi. Parti yetkilileri, “Gelişigüzel girişler durdurulmalı, gelişigüzel vatandaşlıklar verilmemelidir. Siz Malta’ya gitseniz vatandaşlık alabilir misiniz? İnsanlar özlerini korumak adına önlem alıyorlar. Ne kültürümüz kaldı ne yaşam biçimimiz ne de aile ilişkilerimiz kaldı. Her taraf darmadağın oldu” şeklinde konuştular. 

YKP Genel Sekreteri Kanatlı: Nüfusu saymak yanında kontrol altına da almalıyız

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın nufus politikası konusunda yaptığı açıklamanın doğru olduğunu, ancak bu konunun yeni bir konu olmadığını, kendisinin de hükümette olduğu dönemde tartışıldığını ama gereğini yapmadığını belirtti. Kanatlı, Akıncı’nın bu konuda bir çıkış yaptığını, ancak samimi olup olmadığı konusunda sıkıntının olduğunu söyledi. Kanatlı, daha önce yapılan nüfus sayımında bu konunun konuşulduğunu, yalnızca sayım yapmanın değil, kontrol altına almanın da önemli olduğunu kaydetti. Kanatlı, son 10 yıl içinde Muhtarlar Yasasının değiştiğini belirterek, muhtarların kayıt tutması gerektiğini söyledi. Kanatlı, ülkedeki öğrenci kaydının ne kadar olduğunun bile hala tartışma konusu olduğunu ifade ederek, ülkenin aslında genel anlamda nufus sayısıyla ilgili sorunu olmadığını kaydetti. Kanatlı, ülke olarak en büyük sorunun bütün kurumların, üniversitelerin, illegal olma üzerine kurulduğunu belirterek, bundan rant sağlamaya çalışılmakta olduğunu söyledi. 

“Sadece nüfus sayımı sorunları çözmez”

Kanatlı, şöyle devam etti, “Nüfus sayımı yapılsa da kimsenin içine sinmeyecek. Kaçak işçi sorununu bu ülkede çözemiyorsak, öğrenci sorununu çözemiyorsak, nüfus sayımı yapsak da yine bir yıl sonra bu tartışmalar devam edecek. Çünkü kurumlar gereğini yapmıyor. Örneğin ülkede 100 bin öğrenci olduğu konuşuldu, aniden YÖDAK 60-70 binlerden bahsetti. Tam anlamıyla doğru olan nedir? 
Kaç tane öğrenci var, nasıl bileceğiz? O nedenle nüfus sayımı yapılması gerekmektedir, bilimsel bir çalışma yapılması gerekmektedir. 
Ancak biz illegal şekilde yaşamaya devam edeceksek ve kayıt dışı yaşamaya müdahale etmeyeceksek bu sorun sürecektir. Gerçekten yapılacak olan nüfus sayımının anlamlı olması gerekiyorsa uluslararası gözlemciler nezdinde olması gerekir. 
Geçen sefer bunu yaptıklarını söylediler ama bu doğru değildir. Uluslararası olarak atanmış iki gözlemciye ihtiyaç vardır. BM’nin nüfusla ilgili bir yapısı vardır. Biz kendi aramızda bir nüfus sayımı yapacaksak yine çözülemeyecek ve kimsenin içine sinmeyecek.” 
Murat Kanatlı, “Muhtarlar Yasası’nı herkes okusun. Muhtarlar 3 aydan fazla yaşayan herkesi kaydetmek zorundadır. 3 aydan fazla ikamet etmeye başlayanları yabancı listesine kaydetmelidir. Muhtarlar da görevini yapmıyor” diye konuştu. 

TKP Genel Sekreteri Davulcu: Nüfusu sağlıklı bir şekilde belirlemeliyiz 

TKP Genel Sekreteri Mehmet Davulcu ise, ülkedeki nüfusun tam anlamıyla bilinmemesinin sorunları çözemeyeceğini ifade ederek, nüfusun bilinmesinin en başta planlama anlamında bir ihtiyaç olduğunu kaydetti. Davulcu, toplumun sağlık politikasını belirlemede ve eğitimle ilgili ihtiyaçları belirlemede ve de ekonomiyi planlamada nüfusun sağlıklı olarak belirlenmesi gerektiğini kaydetti. 

“Devlet Planlama Örgütü neye göre açıklama yapıyor?”

Davulcu, şunları söyledi, “Ülkedeki öğrencilerin kalış süreleri belli. Çalışma izinli işçi olanlar var. Bunların ne kadar olduğu bilinmelidir. Nüfusun içeriğindeki çocuk, kadın ve erkek sayısının oranının ne olduğu, emekli oranının ne kadar olduğu tespit edilmelidir. Bütün bu bilgilere ihtiyaç vardır. Bunun nedeni planlama yapabilmek içindir. Şimdiye kadar ülkenin en büyük sıkıntısı budur. Devlet Planlama Örgütü bir takım çalışmalar yapar. Kişi başına düşen geliri açıklar. Bu neye göre yapılıyor? Sağlıklı bir veri yokken kişi başına düşen milli geliri hesaplayamazsın. 
KKTC coğrafyası içinde üretilen tüm mal ve hizmetlerin nüfusa bölünmesi gerekmektir. 
Nüfusu bilmeden tüm mal ve hizmetleri nasıl hesaplayabilirsiniz? Bir devlet kendi coğrafyasında yaşayan insanlara sağlık hizmeti vermek durumundadır. Bunun eğitimi olmalıdır. Hayatla ilgili devlet her anlamda hizmet vermelidir. Nüfus bilinmeden planlama yapılamaz.” 

“Cumhurbaşkanlığı seçimini gündemde tutmaya çalışıyorlar”

Davulcu, nüfusun bilinmesinin acil olduğunu ifade ederek, hükümet programında sağlıklı bir nüfus sayımının yapılacağının da yazmakta olduğunu hatırlattı. Mehmet Davulcu, hükümetin bir yılı aşkın bir süredir görev başında olduğunu belirterek, günü birlik icraatlarla vakit öldürmekte olduklarını kaydetti. Davulcu, gündemi değiştirecek konular ortaya atılmakta olduğuna vurgu yaparak, 13 ay sonra yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimini gündemde tutmaya çalışmakta olduklarını söyledi. 

“Başbakan Yardımcısı rahatsızlık duydu”

Davulcu, şunlar belirtti, “Hükümet, programına bakıp da şunu gündeme almıştık, yerine getirelim diyemiyor. 
Ne zaman ki toplumda krizler ortaya çıkıyor nüfus bilinmezliği tekrar gündeme geliyor bunu unutturmak için bir takım girişimlerde bulunuluyor. Cumhurbaşkanı açıklama yaptı, ancak arkasına Başbakan Yardımcısı kendisini eleştirir anlamda bir açıklama yaptı. Sanırım Cumhurbaşkanının nüfusla ilgili yaptığı bu açıklamanın ardından Başbakan Yardımcısı rahatsızlık duydu. Bize göre bir an önce sağlıklı bir şekilde nüfus sayımına gtmeliyiz. Bir sayım yapılacaksa sağlıklı ve şeffaf olmalıdır. Topluma doğru olmayan bilgiler veren bir nüfus sayımı yapılacaksa boşuna masraf yapılmış olacak. Açık, temiz, hiç kimsenin şüphe bile etmeyeceği, bütün bilimsel çalışmalarda gönül rahatlığıyla veri olarak kabul edilebilecek bir nüfus sayımına ihtiyaç vardır.” 

BKP Genel Sekreteri Sonüstün: Sorun siyasi

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün de, nüfus sorununun yıllardır kanayan bir yara olarak devam etmekte olduğunu ifade ederek, nüfusun bilinmesinin ekonominin programlanması demek olduğunu söyledi. Sonüstün, sorunun sadece ekonomi olmadığını, sorunun siyasi olduğunu ifade ederek, “Kıbrıslıların varlığı ve kimliği eskiden tehdit altındaydı. Şimdi tehditi geçtik, uçurumdan yuvarlanmaktayız. Dünyanın hiçbir yerinde kendi vatandaşı azınlk olan hiçbir ülke yoktur. Türkiye tarafından biz asimile edilmiş durumdayız. Şu anda yalnız Türkiye’den değil, birçok ülkeden iş gücü adı altında gelen insanlar vardır. Ve bu insanlar bir takım suçlara karışmaktadırlar. Bırakın sadece nüfus sayımının yapılmasını bundan evvel bu sorunlara bir çözüm bulunması gerekmektedir” diye konuştu. 

“Gelişigüzel girişler durdurulmalı”

Sonüstün, “Gelişigüzel girişler durdurulmalı, gelişigüzel vatandaşlıklar verilmemelidir. Siz Malta’ya gitseniz vatandaşlık alabilir misiniz? İnsanlar özlerini korumak adına önlem alıyorlar. Ne kültürümüz kaldı ne yaşam biçimimiz ne de aile ilişkilerimiz kaldı. Her taraf darmadağın oldu. Sayın Akıncı güzel bir konuya değindi. Ancak geç kalınmış bir konuya temas etti” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yeni kabine belli oldu
Yeni kabine belli oldu
Halkla dalga geçmeyi bırakın
Halkla dalga geçmeyi bırakın