"İşimiz allah’a kaldı"
Reklam
  • Reklam

"İşimiz allah'a kaldı"

Vatandaş, Türk Lirasının yeniden döviz karşısında erimeye başlamasını endişeyle takip ettiğini belirtti

11 Ocak 2019 - 08:37 - Güncelleme: 12 Ocak 2019 - 11:57

Vatandaşlar, dövizin yeniden yükselişe geçmesi ve Türk Lirası’nın değer kaybetmesi karşısında ciddi önlem alınmasını bekliyor. Vatandaşlar, bu durumun daha da kötüye gitmesinden korktuğunu ifade ettiler


Ardı ardına yapılan zamlardan ekonomik durumunun zaten iyi olmadığını anımsatan vatandaşlar, “Halimiz ne olacak? Aldığımız para eriyor. Maaşlara % 100 artış yapılmalıdır” dediler


Battıkça battıklarını dile getiren vatandaşlar, dövizin yükselmesinden dolayı halkın mahvolduğunu söylediler  


Melin DOBRAN

Vatandaşlar, zor günlerden geçtiklerini belirterek, “TL’nin bu yıl da erimesi daha da zora gireceğimizin resmidir” dediler.

 Siyasileri çözüm üretsin diye seçtiklerini belirten vatandaşlar, bu konuda ciddi bir tedbir alınmasını bekliyorlar.

Vatandaş ne dedi?

Gökhan Yenigün: Daha kötü duruma geleceğimiz nettir

“Maaşı yüksek olan insanların sorun yaşayacağını sanmıyorum. Asgari ücretle çalışan sonuçta hayat pahalılığı ödeneği almıyor. Örneğin ayda 3 bin lira maaş alan da bir süte aynı parayı veriyor, 5 bin lira alan da. Her şeye zam yapıldığı gibi maaşlarda da artış yapılması gerekiyor. Biz hükümettekileri çözüm üretsin diye seçiyoruz. Daha kötü duruma geleceğimiz nettir. Döviz düşse de yine yükseliyor. Olan halka oluyor.”

Deniz Kayabaşı: Halk zor günlerden geçiyor

“Toplumlar hak edildiği şekilde yönetilir. Mevcut hükümetin işçiyi, memuru veya halkı düşündüğünü söylemek zor. Sivil toplum örgütlerinin duyarsızlığı daha vahim. Halk bir an önce kendine gelmeli ve hakkını aramalı diye düşünüyorum. Döviz yükselip düşse de tüketim ürünlerindeki fiyatlar aynı kalıyor. Halk zor günlerden geçiyor.”

Yılmaz Niyaz: Daha da zora gireceğimizin resmidir

“Vatandaşın hali çok kötü. Kuru fasulye bile yiyemiyoruz. Hayat çok pahalı geçinmekte zorlanıyoruz. Halimiz ne olacak? Aldığımız para eriyor. Bankalara borçluyuz. Fiyatlar düşeceğine yükseliyor. Maaşların % 100 artması lazım. TL’nin değer kaybetmesi halk için hiç de iyi değil. Hayat şartları zaten zor. Bu durum bir o kadar daha zorun içine gireceğimizin resmidir.”

Hasan Yorgancıoğlu: Bizim halimiz ne olacak?

“Geçinemiyoruz. Ülke durumunun düzeleceğine dair umudumuz tükendi. Henüz yılın daha ilk günlerinde olmamıza rağmen, TL’nin döviz karşısında bu sene de değer kaybedecek olması bizi tedirgin ediyor. Yılın ortasını ve sonunu düşünemiyorum bile. Herkesin aldığı maaş ortada, ürünlerin pahalılığı da ortada. Bizim halimiz ne olacak? Zaten birkaç ayda bir her şeye zam geliyor. Ancak darbe yiyoruz.”


Abdülkadir Aldemir: Bu durum vatandaşı mahvetti

“Vatandaşta hal derman kalmadı. Gelen zamlardan ve TL’nin bu sene de değer kaybetmeye başlaması, vatandaşı mahvetti. Bizi daha da kötü günlerin beklediğinden eminiz. Dövizin yükselmesi ve TL erimesi buna işaret ediyor. Zaten batmış durumdayız, bir o kadar daha batacağız. Dükkân kiralarına belediye % 30 zam yaptı. Zaten iş yok, sürekli vatandaş zam yiyor.”


Fuat Topaloğlu: Bankalardaki faiz oranlarının düşürülmesi lazım

“Merkez Bankası ve hükümetin bankalardaki faiz oranlarını düşürmesi gerekiyor. Faizler çok yüksektir. Bir de buna dövizin yükselmesi ve TL’nin değer kaybetmesi tuz biber oldu. Vatandaşın hali Allah’a kaldı. Küçük esnafı da vatandaşı da düşünen yok. Döviz düştüğü zaman yine bir şey olmuyor. Düşse de ürünlerde indirim olmuyor zaten yine döviz yükseliyor.”


Fethi Güçsav: Umarım bu olayın boyutu kötü duruma ulaşmaz

“2018 yılında oldukça değer kaybeden TL bu sene de kaybederse halkın hali ne olacak? Zaten ülkedeki ekonomik krizin ve her şeye gelen zammın altından halk kalkamıyor. Tasarruf edecek bir durumumuz da yok. Herkes zaten kıt kanaat geçiniyor. Maaşlarda ciddi bir artış olursa belki gelirler giderleri karşılar. Umarım bu olayın boyutu kötü duruma ulaşmaz.”


Süleyman Barsakcıoğlu: Çözüm bulunması artık şart oldu

“Ülkemizdeki ekonomik kriz için kalıcı önlem alınması gerekir diye düşünüyorum. TL’nin hem 2018’de erimesi hem de bunun bu yıl devam etmesi hiç hayra alamet değil. Döviz yükselse de düşse de her şeyin fiyatı aynı kalıyor. İyi duruma gideceğimiz yerde kötüye doğru gidiyoruz. Bu konuya bir çözüm bulunması artık şart oldu.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Parasız
Parasız "Turist" polise sığındı
KIB-TEK'ten açıklama geldi!
KIB-TEK'ten açıklama geldi!