Kalbinizi zorlamayın!

Kalbinizi zorlamayın!

Kalp Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Cenk Conkbayır, son yıllarda kalp krizi vakalarının genç yaşlara kadar indiğine dikkat çekerek, bireyleri özellikle stresten kaçınmaları, sağlıklı beslenmeleri, alkol, uyuşturucu, enerji içeceği ve sigara gibi zararlılardan uzak durmaları konusunda uyardı

04 Temmuz 2019 - 09:19 - Güncelleme: 05 Temmuz 2019 - 10:44

- Kalp Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Cenk Conkbayır daha çok ileriki yaş gruplarında görülen kalp krizi vakalarının, günümüzde erken yaşlara inmeye  başladığına dikkat çekti. Cenk Conkbayır,  kalp krizini tetikleyen en önemli faktörün sigara ve stres olduğunu dile getirdi


- Özellikle stresten kaçınılması gerektiğini belirten Conkbayır, sıcak havalar da tüketilen gıdalara da dikkat edilmesi gerektini söyledi. Conkbayır, genellikle kolestrol, tansiyon ve şeker hastalığı ile mücadele eden ileri yaştaki bireylerin su içmeye özen gestermeleri tavsiyesinde bulundu 


- Conkbayır, kalp krizi riskini azaltabilmek için ise gençlerin enerji içeceği, alkol, sigara ve uyuşturucu gibi maddelerden uzak durmaları gerektiğinin altını çizdi.  Conkbayır, gençlerin protein tozu ve enerji içeceklerini de çok sık kullanmaları nedeniyle kalp krizi riski altında olduklarını ifade etti


- Obezitenin de kalp krizinde büyük faktörü olduğunu ifade eden Conkbayır, hareketsiz bir yaşam nedeniyle kilo alan kişilerin de risk altında olduğunu söyledi 


Süreyya ÖZDEMİR

Kalp Hastalıkları Uzmanı Dr. Cenk Conkbayır, son yıllarda kalp krizi vakalarının genç yaşlara kadar indiğini anımsattı. Kalp krizini tetikleyen birçok neden olduğunu ifade eden Conkbayır, özellikle bireylerin stresten kaçınmaları gerektiğini dile getirdi. Cenk Conkbayır, sağlık açısından dengeli beslenmenin önemli olduğunu vurgulayarak, alkol, uyuşturucu ve sigara gibi madde kullanımının yanında yağlı yiyeceklerden de uzak durulması gerektiğini dile getirdi. Obezitenin de kalp krizinde büyük faktörü olduğunu ifade eden Conkbayır, hareketsiz bir yaşam nedeniyle kilo alan kişilerin de risk altında olduğunu belirtti.  Conkbayır, kalp krizinden korunmak için mutlaka çocukluk çağından itibaren yürüş yapılmasının önemli olduğuna işaret etti.


“Genç yaştaki kalp krizi vakalarında artış var” 

Kalp Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Cenk Conkbayır daha çok ileriki yaş gruplarında görülen kalp krizi vakalarının günümüzde daha erken yaşlarda görülmeye başladığına dikkat çekti. Cenk Conkbayır, son dönemlerde sıklaşan genç yaştaki kalp krizi vakalarının gündeme de sık sık düştüğünü söyleyerek, kalp krizini tetikleyen en önemli faktörün sigara ve stres olduğunu dile getirdi. 

Vucüdun kalp krizine karşı bazı sinyalleri verebileceğine işaret eden Conkbayır, vucüttaki yorgunluğun, baş dönmelerinin, gögüsteki baskı, ağrı ya da yanmaların kalp krizinde işaretçi olduğunu ifade etti. Conkbayır, kalp krizi vakalarında, nadiren mide ağrılarıyla birlikte sırt ağrılarının da oluşabileceğini kaydetti.  


Vucütta azalan sıvı kaybı, kalp damarlarındaki dolaşımı azaltabilir

 Özellikle stresten kaçınılması gerektiğini belirten  Conkbayır, sıcak havalarda tüketilen gıdalara dikkat edilerek dengeli beslenilmesi gerektini söyledi. Kalp Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Cenk Conkbayır, genellikle kolestrol, tansiyon ve şeker hastalığı ile mücadele eden ileri yaştaki bireylerin su içmeye özen gestermeleri gerektiğini ifade etti. Sıcak havaların verdiği etkiyle, vucüdun sıvı kaybı yaşadığını vurgulayan Conkbayır, vücutta azalan sıvı kaybının kalp damarlarındaki dolaşımı azaltabileceğine dikkat çekti. 


“Su içme alışkanlığı  mutlaka edinilmelidir”

 Cenk Conkbayır, kalp riskini azaltabilmek için gençlerin, enerji içeceği, alkol, sigara ve uyuşturucu gibi maddelerden uzak durmaları gerektiğinin altını çizdi.  Conkbayır, geçlerin protein tozu ve enerji içeceklerini çok sık kullanmaları nedeniyle kalp krizi riskini artırdıklarını ifade etti. 

Ülke insanının hafta sonları, kebap kültürüne önem verdiğini belirten Conkbayır,  mangal keyfinde tüketilen yağlı yiceklerle birlikte alkol tüketiminin de azaltılmasında fayda olduğunu ifade etti. Kontrolsüz spor alışkanlığının da kalp riskini artırdığına vurgu yapan Conkbayır, sağlıklı bir yaşam için dengeli beslenmenin önemini vurguladı. Conkbayır, su içme alışkanlığı edinmenin önemli olduğunu dile getirdi. Kalp Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Cenk Conkbayır, kalp krizinin dünyada olduğu gibi KKTC’de önemli sağlık sorunları arasında yer aldığını kaydetti. 

Conkbayır, “ Genç yaştaki ani ölümlerin ülkemizde hemen duyulmasının veya çok fazla yaşanıyormuş gibi hissedilmesinin nedeni küçük bir adada yaşamamızdan kaynaklanmaktadır.” şeklinde konuştu. 


“Hafif tempolu eğzersizlerin yapılması gereklidir”

Obezitenin de kalp krizinde büyük faktörü olduğunu ifade eden Conkbayır, hareketsiz bir yaşam nedeniyle kilo alan kişilerin de risk altında olduğunu belirtti.  Conkbayır, kalp krizinden korunmak için mutlaka çocukluk çağından itibaren yürüş yapılmasının önemli olduğuna işaret etti. Cenk Conkbayır, “Şeker, tansiyon, kolestrol ve kilo alımı gibi sorunların mutlaka önüne geçilmesi gereklidir.” dedi. Kalp krizi geçiren ve kalp krizi riski taşıyan kişilerin, spor yaparken hırslı ve aşırı efor sarfetmelerinin sakıncalı olabileceğini ifade eden Conkbayır, hafif tempolu eğzersizlerin yapılmasını önerdi. Hafif tempoda yapılan 30 ile 45 dakika yürüyüşle birlikte yüzme ve bisiklet sürme gibi faaliyetlerin faydalı olacağını vurgulayan Conkbayır, spor yaparken de dikkat edilmesi gereken unsurlar olduğunu belirtti. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Temel sıkıntı cinsiyet eşitsizliği
Temel sıkıntı cinsiyet eşitsizliği
Rumlardan ırkçı saldırı! (Video)
Rumlardan ırkçı saldırı! (Video)