Kamuda verimlilik, ekonomik büyüme
Reklam
  • Reklam

Kamuda verimlilik, ekonomik büyüme

Lefke Avrupa Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Ekemen, UBP-HP koalisyon hükümetinin ilk icraatına mali protokolün imzalanması ve ülkeye paranın girmesi ile başlayacağını belirtti. Ekemen, hükümetin başarılı olabilmesinin 2 hayati unsura bağlı olduğuna vurgu yaparak, bu unsurların şunlar olduğunu kaydetti:

25 Mayıs 2019 - 09:00 - Güncelleme: 26 Mayıs 2019 - 16:55

Lefke Avrupa Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Ekemen, UBP-HP hükümetinin çok zor bir görev üstlendiğini, kamunun durma noktasına geldiğini belirterek, şöyle devam etti, “ekonominin nefes alamadığı bir noktada ben bu işi yapmaya adayım diyebilmek cesaret isteyen bir iştir. Tüm olumsuzluklara rağmen bu iddiayı ortaya koyabilen hükümet mutlaka geçmiş hükümetlerin hatalarından ders almış, icraata yönelik ciddi projeler ile göreve geliyordur diye düşünüyorum” dedi

Yeni hükümetin icraat döneminin mali protokolün imzalanması ve ülkeye paranın girmesi ile başlayacağını belirten Ekemen, “Mali protokolün UBP-HP hükümetinin kendi politikalarına ve vizyonuna uygun olarak revize edilmesi gerekecektir diye tahmin ediyorum. Bu sebeple acil ihtiyaçlar için ek bir protokolü hemen devreye sokup kapsamlı bir mali protokol için yaz döneminin etkin kullanılabileceğine inanıyorum. Yeni hükümetin masasında iki hayati konu vardır. Hükümetin başarısı da bu iki konuda gösterebilecekleri performans ile ölçülecektir. Bunlardan bir tanesi kamuda verimlilik, diğeri ise ekonomik büyümedir” diye konuştu

Ekemen, vizyoner bir insan olan Ersin Tatar’ın yeni bir sektörel açılım ile ekonomik büyümeyi planlaması gerektiğinin altını çizerek,  üniversiteler adası olan bir ülkede, en önemli girdisi bilgi olan bilişim sektörünün ekonomik büyüme için doğru hedef olacağına inandığını, Başbakan Tatar’a önemli bir sorumluluk yüklendiğini kaydetti 


Deniz ABİDİN 

Lefke Avrupa Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Ekemen, büyük umutlarla göreve gelen 15 aylık 4’lü koalisyon hükümetinin birçok kesimin daha önce öngörmüş olduğu gibi çöktüğüne dikkat çekerek,  yaşanacak çöküşün öngörüldüğünü, fakat bu kadar ağır olacağının tahmin edilmediğini kaydetti. Ekemen, yaşanan çöküşün sadece hükümeti değil, devletin birçok fonksiyonuna ve vatandaşların günlük hayatına ciddi bir darbe vurduğunu belirterek, devletin kasasının boşaldığını, hükümetin, merkez bankasından avans almak suretiyle devletin daha hak etmediği parayı harcamasına sebep olduğunu söyledi. Kamu maaşlarının ödenebilmesi için özel bir şirketten avans almak zorunda kalındığına vurgu yapan Ekemen, ekonominin daraldığını, vatandaşların alım gücünün düştüğünü, alım gücünün düşmesi ile yaşanan istikrarsızlığın toplumun geleceğe daha karamsar bakmasına sebep olduğunu belirtti. Ekemen, işte tam da bu noktada hükümetin vatandaşların karamsarlığına daha fazla direnemediğini ve yeni umutlarla yeni bir hükümetin kurulduğunu kaydetti.


“Geçmiş hükümetin hatalarından ders almaları gerekir”

Ekemen, UBP-HP hükümetinin çok zor bir görev üstlendiğini, kamunun durma noktasına geldiğini belirterek, şöyle devam etti, “ekonominin nefes alamadığı bir noktada ben bu işi yapmaya adayım diyebilmek cesaret isteyen bir iştir. Tüm olumsuzluklara rağmen bu iddiayı ortaya koyabilen hükümet mutlaka geçmiş hükümetlerin hatalarından ders almış icraata yönelik ciddi projeler ile göreve geliyordur diye düşünüyorum. Geçmiş hükümete baktığımızda en büyük sıkıntının irade eksikliği olduğunu değerlendiriyorum. Bunun sebebi hükümetin farklı görüş ve duruşa sahip 4 siyasi partiden oluşması veya partileri için yaşadıkları siyasi kaygılar olabilir. Fakat birçok sıkıntı ile boğuşan bu küçük ülkede sorunların üzerine cesaret ve kararlılıkla gitmek, sorunlara kalıcı çözümler üretmek, tüm bunları yaparken vatandaşların refah düzeyini korumak ancak bir iradenin sonucu olarak gerçekleşebilirdi.”


“UBP-HP doğru bir görev üstlenmiştir”

Ekemen, yeni hükümetin bu anlamda daha şanslı olduğunu düşündüğünü belirterek, hırsı, kararlılığı ve teknik bilgisi ile öne çıkan bir Başbakanın duruşu ile Başbakana destek olan bir Başbakan Yardımcısının yeni bir hükümet kurduğunu söyledi. Mevcut meclis aritmetiği içerisinde uyum, irade ve vizyonun ortaya çıkabileceği en güçlü hükümet modelinin oluştuğuna inandığını belirten Ekemen, “bu anlamda UBP-HP doğru bir görev üstlenmiştir.” dedi. 


“Protokol yeni hükümete göre revize edilecektir”

Yeni hükümetin icraat döneminin mali protokolün imzalanması ve ülkeye paranın girmesi ile başlayacağını belirten Ekemen, devletin kasasında olmayan para ile altyapı yatırımı yapmanın veya ekonomiye sıcak para girişi sağlamanın mümkün olmadığını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Ekemen, şöyle devam etti, “Vatandaşlardan ve işyerlerinden alacağınız vergilere zam yaparak gemiyi yüzdürmeye çalışmak da sürdürülebilir değildir. Mali protokolün UBP-HP hükümetinin kendi politikalarına ve vizyonuna uygun olarak revize edilmesi gerekecektir diye tahmin ediyorum. Bu sebeple acil ihtiyaçlar için ek bir protokolü hemen devreye sokup kapsamlı bir mali protokol için yaz döneminin etkin kullanılabileceğine inanıyorum. Yeni hükümetin masasında iki hayati konu vardır. Hükümetin başarısı da bu iki konuda gösterebilecekleri performans ile ölçülecektir. Bunlardan bir tanesi kamuda verimlilik, diğeri ise ekonomik büyümedir. Bu iki konu sadece mevcut sıkıntıların giderilmesi için değil, aynı zamanda ülkemizin geleceği için çok önemlidir. Kamu verimliliğini artırmak için uygulanabilecek en güçlü proje ise e-devlet projesidir. Yıllardır üzerinde çalışılan fakat bir türlü icraata geçemeyen bu proje verimlilik konusunda en önemli anahtardır. E-devlet projesini hayata geçirmek ile elde edeceğimiz faydaları sıralamak gerekirse; kamu maliyetlerinin düşürülmesi, daha kaliteli kamu hizmeti üretimi, kamu çalışanlarının ihtiyaç duyulan yerde kullanılması, gereksiz istihdamın yapılmaması, vb… Zaten devletin alması gereken tedbirler bunlar değil midir?”


“Yeni bir ekonomik açılım ile ekonomik büyüme planlanmalı”

Ekemen, ekonomik büyümenin yeni açılımlarla oluşabilecek bir süreç olduğunu belirterek, “geçmişe bakıldığında ülkede daha önce yapılan tüm açılımların UBP hükümetlerinin eli ile yapıldığını görüyoruz. Üniversiteler adası olma vizyonu, turizm sektörünün teşviklerle güçlendirilmesi, tarım için borularla Türkiye’den su getirilmesi, vb… Bu geçmiş, UBP Başkanı ve Başbakan  Ersin Tatar’a önemli bir sorumluluk yüklemektedir.” diye konuştu. Ekemen, vizyoner bir insan olan Tatar’ın yeni bir sektörel açılım ile ekonomik büyümeyi planlaması gerektiğinin altını çizerek, üniversiteler adası olan bir ülkede, en önemli girdisi bilgi olan bilişim sektörünün ekonomik büyüme için doğru hedef olacağına inandığını kaydetti. YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Muhammet Aygün
    1 ay önce
    Sayın Ekemen 2016-17 yıllarında Kooperatif ve iştiraklerinde yönetim kurulu üyesi iken Merkez Bankası raporunda yer alan ve ayrıca Ombusdman soruşturmasına dahil olan kendi icraatları konusunda da geniş bilgi versin lütfen.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KIB-TEK yine karıştı
KIB-TEK yine karıştı
Polis memuru tutuklandı
Polis memuru tutuklandı