KIB-TEK yine karıştı

KIB-TEK yine karıştı

25 Haziran 2019 - 08:00 - Güncelleme: 25 Haziran 2019 - 15:04

- EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç, hükümetin elektrik kurumunun özelleştirilmesine zemin hazırladığını, sayaç ihalesinin engellenmesi için düğmeye basıldığını, İhale Komisyonu’nun Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne bu konuda olumlu görüş vermemesi için yazı yazdığını savundu. Özkıraç, usulsüzce zimmetlerine para geçirdikleri iddiası ile tutuklanan Deniz Saltuk Gürmanoğlu ile Toner Tanözü isimli iki çalışanın dün Lefkoşa Bölge Amirliği’nde işe başlamasıyla ilgili olarak ise, görevden el çektirme işleminin yönetim kurulu tarafından yapıldığını, şu an ise kurumda yönetim kurulu olmadığını kaydetti.


EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç, Sayaç İhalesinin, İhale Komisyonu denilen ne olduğu belirsiz şebeke, kimler tarafından yönetildiği belli olmayan bir kurum tarafından engellenmeye çalışıldığını belirtti. Özkıraç, İhale Komisyonu’nun Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne yazı yazdığını, verilecek olan raporun olumlu yönde verilmemesi yönünde çalışıldığını, KIB-TEK’in özelleştirilmesine zemin hazırlandığını kaydetti. “Tepkimiz çok ağır olacak” diyen Kubilay Özkıraç, bu ülkede sayaca ihtiyaç duyulan yeni bitmiş konutlar olduğunu söyledi

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Gazimağusa Bölge Amirliği'nde, 1 Ocak 2017 ile 11 Haziran 2019 tarihleri arasında usulsüzce zimmetlerine para geçirdikleri iddiası ile tutuklanan, ardından da teminatla serbest kalan Deniz Saltuk Gürmanoğlu ile Toner Tanözü isimli iki çalışanın dün Lefkoşa Bölge Amirliği’nde işe başlamasıyla ilgili olarak da Özkıraç, polis soruşturmasının devam ettiğini söyledi

Özkıraç, bu konuda toplumun hassasiyetini çok iyi anladığını ifade ederek, konunun polise intikal ettiği gün kurumun genel müdürü Ahmet Dargın’ın iki personelle ilgili gözaltı süreci başlamadan önce 10 Haziran 2019 tarihli bir yazıyla söz konusu iki kişiyi 3 ay süreyle Lefkoşa Bölge Amirliği ve Lefkoşa Merkez Dairesi’ne görevlendirdiğini belirtti

Özkıraç, KIB-TEK yönetim kurulu kararı olmadan bir kişinin görevinden uzaklaştırılamayacağının altını çizerek, dün Başbakan Ersin Tatar ile konuyu görüştüğünü, yönetim kurulunun bugün atanacağını kendisine ilettiğini kaydetti. Özkıraç, konuşulması gerekenin KIB-TEK’te şu anda bir yönetim kurulunun olmaması olduğunu söyledi

Deniz ABİDİN 

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Gazimağusa Bölge Amirliği'nde, 1 Ocak 2017 ile 11 Haziran 2019 tarihleri arasında usulsüzce zimmetlerine para geçirdikleri iddiası ile tutuklanan, ardından da teminatla serbest kalan Deniz Saltuk Gürmanoğlu ile Toner Tanözü isimli iki çalışanın dün Lefkoşa Bölge Amirliği’nde işe başlaması üzerine EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç Yeni Bakış’a konuştu. Özkıraç, bu konuda toplumun hassasiyetini çok iyi anladığını ifade ederek,  konunun polise intikal ettiği gün kurumun genel müdürü Ahmet Dargın’ın iki personelle ilgili gözaltı süreci başlamadan önce 10 Haziran 2019 tarihli bir yazıyla söz konusu iki kişiyi 3 ay süreyle Lefkoşa Bölge Amirliği ve  Lefkoşa Merkez Dairesi’ne görevlendirdiğini belirtti. Özkıraç, toplu sözleşmede ne yazılıysa onu kabul etmekle yükümlü olduklarını belirterek, disiplin cezalarının verilmesi maddesinde kademe ilerlemesini kısa ve uzun süreli durdurma, geçici olarak görevden çıkarma cezalarıyla ilgili kararın disiplin kurulu tarafından alındığını kaydetti. 

“Yönetim kurulu kararı olmadan kimse görevden uzaklaştırılamaz” 

Özkıraç, UBP-HP hükümetinin kurulduğunu, ancak KIB-TEK yönetim kuruluna hala atama yapılmadığına dikkat çekerek, söz konusu iki kişiyle ilgili kararın da bu sebeple alınamadığını söyledi. Özkıraç, çalışanı görevden geçici olarak uzaklaştırmak ve haklarında disiplin soruşturması başlatılan veya Savcılık tarafından cezai kovuşturma açılan kurum görevlilerinin yönetim kurulu kararıyla geçici olarak görevden alındığının toplu iş sözleşmesinde yer aldığını belirtti. Özkıraç, bunları yapacak bir KIB-TEK yönetim kurulu’nun şu an için olmadığından bu konuda karar üretilemediğini belirterek, genel müdürün ise bu konularda karar üretecek bir yetkisinin olmadığını söyledi. Kubilay Özkıraç, genel müdürün görevinin, 3 ay süreyle bir bölgeden başka bir bölgeye görevlendirme yapmak  olduğunu belirterek, görevden el çektirme ve açığa alma yetkisinin tamamen KIB-TEK Yönetim Kurulu’nda olduğunu kaydetti. Özkıraç, geçmişte yaşanılanlara bakıldığında bu gibi durumda olan kişiler hakkında yönetim kurulunun görevden geçici olarak uzaklaştırma kararı aldığını anımsatarak, görevden uzaklaştırılan veya  tutuklanan kişilerin ödeneklerinin yarısını aldıklarını belirtti. Özkıraç, söz konusu kişilerin mahkeme sonuçlanana kadar haklarından yararlanmaya devam ettiğini kaydetti. 

 “Yönetim kuruluna atama bugün yapılacak denildi”

Konuşulması gerekenin KIB-TEK’te şu anda bir yönetim kurulunun olmaması olduğunu ifade eden Özkıraç,  elektrik kurumunun bir devlet dairesi olmadığını, bir kurum olduğunu, yönetim kurulu kararlarıyla yönetilen bir kurum olduğunu kaydetti. Özkıraç, kamu görevlileri yasasında ne varsa KIB-TEK’te de aynısının uygulandığını, ancak bu gibi durumlarda bir yönetim kurulu kararı istendiğini söyledi. Özkıraç, KIB-TEK yönetim kurulu kararı olmadan bir kişinin görevinden uzaklaştırılamayacağını belirterek, dün Başbakan Ersin Tatar ile konuyu görüştüğünü, yönetim kurulunun bugün atanacağını kendisine ilettiğini kaydetti. 

“Bütün mekanizmalar çöktü, siyaset her tarafı kirletti”

Özkıraç, bu gibi konuların sadece elektrik kurumunda yaşanmadığını, ülkenin çökmüş durumda olduğunu belirterek, şöyle devam etti, “Ülkede bütün mekanizmalar çökmüştür. Sayıştaylığa ve polise bakıldığında yüzlerce dosya beklemektedir. Siyaset ise her tarafı kirletmiştir. Paranın olduğu her yerde bu gibi sıkıntıların yaşanması doğaldır. Ancak burada benim bu iki kişiyi suçlamam doğru olmaz. Buna hukuk karar verecek. Kimseye ‘hırsız’ diyecek pozisyonda değilim. Mahkemede suçu kanıtlanıncaya kadar herkes masumdur. Eğer ki bu kişiler gerçekten suçluysa en ağır cezanın da verilmesi taraftarıyım. Bu kişiler polis soruşturması başlamadan önce Lefkoşa’ya gönderildiler. Genel Müdürlüğün burada ortaya koyduğu tepki doğru bir tepkidir. Bunu da burada söylemek gerekir.”

“Haklıysalar yanlarındayız”

Özkıraç, EL-SEN’in hiç kimseyi koruyacak durumda olmadığını belirterek, “Haklıysalar yanlarındayız, değiller ise karşılarındayız. Burada sendikamızın koruyacağı tek şey toplumun çıkarları ve kurumdur” dedi. 

“Başbakan Tatar özelleştirmeye zemin hazırlıyor”

Elektrik kurumunun durumunu da değerlendiren Özkıraç, Başbakan Ersin Tatar’ın  ne düşündüğünü çok iyi bildiğini, başbakanın özelleştirme taraftarı olduğunu kaydetti.

 Özkıraç, Tatar’ın kamu-özel ortaklığı diyerek özelleştirmeye zemin hazırlamakta olduğunu söyledi. Özkıraç, EL-SEN’in bunun karşısında olduğunu ve çok sert tepki vermeye hazır olduğunu kaydetti. Özkıraç, şöyle devam etti, “Ersin Bey ile görüştük. Bu kuruma yakışan kişileri atamasını istedik. Bana sorduğu bazı isimler oldu. Ben söyledim. Sakın bu kuruma bu kişileri gönderme dedim. Bu kurumun bu hale gelmesi bu kişilerdir dedim. Umarım konuştuğumuz bu kişileri atamaz. Ben bir siyasi partinin kimi atayacağına karar veremem ama sorulduğu için taraf olmak durumundayım.”

“Sayaç İhalesi engellenmek isteniyor”

Kubilay Özkıraç, sayaç ihalesinin ihale komisyonu denilen ne olduğu belirsiz, kimler tarafından yönetildiği belli olmayan komisyon tarafından engellendiği yönünde bilgi aldığını belirtti. Özkıraç, İhale komisyonunun Orta Doğu Teknik Üniversitesine yazı yazdığını, verilecek olan raporun verilmemesi yönünde çalışıldığını, KIB-TEK’in özelleştirilmesine zemin hazırlandığını kaydetti. “Tepkimiz çok ağır olacak” diyen Kubilay Özkıraç, bu ülkede sayaca ihtiyaç duyulan yeni bitmiş konutlar olduğunu söyledi. Özkıraç, “İhale komisyonu denilen şebekenin bizler kimler tarafından yönetildiğini çok iyi biliyoruz. Gelen bu bilgi kesin bir bilgidir. Biz sabırlı bir şekilde yeni yönetim kurulunun atanmasını bekliyoruz. Başbakan bugün atama olacak dedi. Bu ne kadar inandırıcıdır bilemem. Bu işi uzatmasınlar, bu kurum toplumun malıdır.” dedi.

“Bu imzaları atanları çok iyi biliyoruz”

Özkıraç, şunları kaydetti, “Konu yine ODTÜ’deki özelleştirmeci öğretim görevlilerine gitti. Onların vereceği rapor doğrultusunda sayaç ihale sürecini oyalayacaklar. ODTÜ’de bulunan ve bu düzenin devamından yana olanlardan bu konuda görüş alıyorlar. Gelen raporlar da hep olumsuz oluyor. Oradaki kaliteli öğretim görevlilerine bir diyeceğimiz yoktur. Ancak biz bu imzaları atanları çok iyi biliyoruz.” 

“Direnmeye hazırız”

Özkıraç, limanlarda direnecek bir sendika olmadığını, telefon dairesi’nde ise örgütlü olan sendikanın iç meseleleri olduğunu, Kamu-İş’in de örgütlü olduğunu, ancak ne kadar direneceklerini bilemediğini kaydetti. Özkıraç, Kamu-İş’in de sırtını kimlere dayadığının çok iyi bilinmekte olduğunu belirterek, elektrik kurumu için direnecek olan tek sendikanın EL-SEN olduğunu kaydetti.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rumlardan ırkçı saldırı! (Video)
Rumlardan ırkçı saldırı! (Video)
Temel sıkıntı cinsiyet eşitsizliği
Temel sıkıntı cinsiyet eşitsizliği