Kilo yerine artık herşey tane tane
Reklam
  • Reklam

Kilo yerine artık herşey tane tane

Tezgahlardaki sebze ve meyve fiyatlarının yüksekliği vatandaşı kara kara düşündürüyor

15 Nisan 2019 - 07:24

Mert ÜRKMEZ

Her geçen gün artan fiyatlar, vatandaşın yaşamını çekilmez hale getirmeye devam ediyor. Elektik, su, akaryakıt derken, pahalılık nedeniyle vatandaş artık karnını bile doyuramaz hale geldi. Vatandaş,  sebze ve meyve fiyatlarının fahiş rakamlara ulaştığı tezgahlara ya bakmakla yetiniyor ya da ihtiyacı olan ürünü tek tek alabiliyor.

Vatandaş ne dedi?

Vedat Dede:Yapılan oyunlara artık inanmıyoruz

“Fiyat artışlarının önüne bir türlü geçilemiyor ve biz de çaresizce etiklere bakıyoruz. Sofrada bir çeşit yemeğimiz varsa şükrediyoruz, günlük karnımızı doyuruyorsak ala…Tenceresini kaynatamayan birçok aile tanıyorum. Daha fazla dayanamayan insanlar ülkeden göç ediyor. Tezgahın başına gittiğimde kaygılarım peşimi bırakmıyor. Geçtiğimiz aylarda fiyat artışlarına yoğun yağış ve farklı sebepler bulup etiketi yazan esnafın bu dönemde bahanesi ne olacak çok merak ediyorum.”

Fazıl Sütçüler:Fiyat artışlarına artık alıştık

“Bir işletme sahibi olarak pazara veya markete gittiğim zaman istediğim kadar alışveriş yapamıyorum, önceden gelen müşterilerime bazı ikramlarda bulunurken şimdi tane hesabı yapıyorum. Bu durumdan ne ben ne de vatandaş mutlu fakat öyle bir hal içindeyiz ki gün geçtikçe herşeye şaşırıyordum, artık bünyem olanlara alıştı. Tepkimizi toplum olarak göstermediğimiz taktirde vatandaşa yönelik olumlu tek bir adım bile atılmayacak. Bu halkı göz göre göre kaosa sürüklemekten başka birşey değil. Sadece tezgaha değil herşeye zam gelince ahbap, dost ile bi yere gidemez, birşey ısmarlamaya korkar olduk.”

Kerime Çobani:Misafir ağırlamaya korkuyorum

“Önceden pazar yerine geldiğimde 50-60 liraya mutfağımın haftalık ihtiyacını fazlası ile karşılarken şimdi fiyat artışları ile 50-60 liraya bir poşet bile dolduramaz oldum. Pazar arabasını artık kullanmaya ihtiyaç duymuyorum, çünkü dolduramıyorum. Aldıklarımı tane hesabı ile alır oldum. Misafir ağırlamaya korkuyorum, gelecek misafirin bana olacak maaliyetini hesaplayınca tansiyonum oynuyor.”

Derdaş Kasap:Fiyatlar, hanım ile aramı bozuyor

“Pazardaki fiyatlar beni adım gibi dert sahibi yaptı. Fiyatlar neden ve kim tarafından artırılıyor anlamıyorum. Hanımla bir pazara çıkıyoruz sonuç kavga dövüş eve pazar alışverişi yüzünden küs gidiyoruz. Fiyat artışları bizim aile birliğimizi bozmaya kadar geldi. Kazandığımız para ile alım gücümüz o kadar ters orantılı ki değil ay sonunu, ayın ortasına nasıl yeter diye düşünüyorum.”

Mithat Yıldırım:Pazar keyfi değil,pazar eziyeti

“Hafta sonu keyfimiz eziyete dönüşüyor. İş stresi zaten hafta içini zindan ediyor. Ailemle bir pazar alışverişi de artık bizim için eziyete dönüştü. Herşeyden kısıyoruz ama temel ihtiyaçlarımızdan kısmaya başlamamız iyiye gitmediğimizin en bariz göstergesi. Karnımızı doyuramayacağız diye endişeleniyorum. Çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılarken hesap yapmaktan kendimi alamıyorum. Halimizi çok da parlak olarak görmüyorum. Ümidimi her geçen gün daha da yitirir oldum.”

Yusuf Güner:  Meyve, vitamin ihitiyaç değil lüks

“Geniş bir ailenin reisi olarak, bakmakla hükümlü olduğum kişiler var ve ailemin ihitiyaçlarını yerine getiremeyince kendimi oldukça kötü hissediyorum. Pazara çarşıya çıktığımda çocuklarımın sevdiği şeyleri değil onları daha çok tok tutacak ürünleri seçer oldum. Meyve bizim için artık lüks. Soğan ve patates fiyatları tenceremizin kaynamasına büyük engel. Fiyatların en kısa zamanda normale dönmesini istiyorum.”

Osman Yılmaz:Kilo ile almak mı o da ne?

“Pazar alanı artık pazar alanı değil tekel bayiye dönüşmüş vaziyette. Tezgahtaki fiyatlar yanına yaklaşılmayacak kadar yüksek olunca, sebzeye ve meyveye uzaktan bakar olduk. Kilo alma kavramı artık tarih oldu bence, evdeki üye sayısına göre tane hesabını oldukça popüler görüyorum. Kilo ile almak ‘out’, tane ile almak ‘in’.”

Tahsin Bal: Beyaz et, sebzeden daha ucuz

“Sebze ve meyvenin fahiş fiyatları beni beyaz et almaya teşvik ediyor, sebebi ise beyaz etin fiyatı daha uygun ve aynı zamanda daha havalı geliyor…Duygu karmaşasından ağlanacak halimize gülüp geçer olduk, çünkü bize buna alıştırdılar. döviz yükseldi zam, sel bastı zam derken cebimizin yangını epey yer yaktı.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Parasız
Parasız "Turist" polise sığındı
KIB-TEK'ten açıklama geldi!
KIB-TEK'ten açıklama geldi!