Kıran Kırana Pazarlık!

Kıran Kırana Pazarlık!

17 Mayıs 2019 - 09:05

- Hükümeti kurmakla görevlendirilen UBP Genel Başkanı Tatar ve heyeti bugün bir kez daha beklendiği gibi HP yetkilileriyle bir araya geliyor. Yeni Bakış’ın her iki partiye yakın kaynaklardan edindiği bilgilere göre, HP, 4’lü koalisyonda 3 olan bakanlık sayısını 4’e çıkarmak isterken, UBP’nin, müstakbel ortağına ekstradan bir bakanlık vermek bir yana İçişleri Bakanlığını da geri alıp, yerine bir başka bakanlık verme niyetinde olduğu belirtiliyor. Bu arada, Tatar’ın, partinin Onursal Başkanı Eroğlu’nun kızı, Resmiye Canaltay’ı Turizim Bakanı olarak atamayı düşünmesinin, HP’nin bir önceki hükümeti bozma gerekçeleri arasında yer alan arazi kiralama hassasiyeti yüzünden krize neden olabileceği ifade ediliyor.


- UBP Kurultayından Hüseyin Özgürgün karşısında  başkan olarak çıkmayı başaran  Ersin Tatar’ın başta partinin Onursal Başkanı Derviş Eroğlu ve Kurultayın 2’nci turunda Hüseyin Özgürgün karşısında kendisini destekleyen diğer adaylar Faiz Sucuoğlu ve Sunat Atun’a karşı olan vefa borcunu, Eroğlu’nun kızı Resmiye Canaltay ve Sucuoğlu ile Atun’a birer bakanlık vererek ödeyeceği üzerinde duruluyor.


- Bu noktada Ersin Tatar’ı sıkıntıya sokabilecek en büyük unsurun Halkın Partisi’nin 4’lü koalisyonu bozma gerekçeleri arasında yer alan Serdar Denktaş’ın oğluna maliye bakanlığı yetkisini kullanarak kiraladığı arazi konusunun aynısının Derviş Eroğlu’nun kızı Resmiye Canaltay için de geçerli olması.


- Resmiye Canaltay’a eski Kıbrıs Türk Havayolları Binası yanındaki arazinin bir bölümü otel yapımı için kiralanmıştı. Özersay ve partililerinin Resmiye Canaltay’a itiraz etmeleri durumunda koalisyonun kurulabilmesi sıkıntıya girer mi, bu sorunun yanıtına şimdiden cevap verebilmek çok da mümkün olmasa da Canaltay ismi her an iki partinin başlamadan biten ortaklığına dönüşebilir.


- 4’lü koalisyonun bozulmasından sorumlu gösterilen Halkın Partisi lideri Kudret Özersay ve partisinde öncelikli talep ise, 4’lü koalisyonda 3 olan bakanlık sayısını UBP’yle kıyılacak bir nikahta 4’e çıkarmak. Yeni Bakış’ın partiye yakın kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre, 4’lü koalisyonda Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nı elinde tutan HP, bunların yanına bir bakanlık daha katmak istiyor. UBP’nin ise bu talebe çok sıcak bakmadığı gelen bilgiler arasında.


- Öte yandan, Halkın Partisinin 4’lü koalisyonun kurulduğu günden itibaren ortaya koyduğu “Yolsuzluklar dosyası” konusundaki ısrarının devam etmesi, UBP-HP arasında bir kriz nedeni olabileceği üzerinde duruluyor. UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’ın da partinin adının yolsuzluklarla anılmasından son derece rahatsız olmasına karşın, parti dengeleri gözetildiğinde bu dosyaların ileriye götürülmesinde nasıl bir tavır alacağı merak konusu.


Yeni BAKIŞ

Hükümeti kurmakla görevlendirilen UBP Genel Başkanı Tatar ve heyeti bugün bir kez daha beklendiği gibi HP yetkilileriyle bir araya geliyor. Yeni Bakış’ın her iki partiye yakın kaynaklardan edindiği bilgilere göre Halkın Partisi 4’lü koalisyonda 3 olan bakanlık sayısını 4’e çıkarmak isterken, UBP müstakbel ortağına ekstradan bir bakanlık vermek bir yana İçişleri Bakanlığını da geri alıp yerine bir başka bakanlık verme niyetinde. 

UBP’de durum

UBP Kurultayından Hüseyin Özgürgün karşısında  başkan olarak çıkmayı başaran  Ersin Tatar’ın başta partinin Onursal Başkanı Derviş Eroğlu ve Kurultayın 2’nci turunda Hüseyin Özgürgün karşısında kendisini destekleyen diğer adaylar Faiz Sucuoğlu ve Sunat Atun’a karşı bir vefa borcu söz konusu. 

Resmiye Canaltay Turizm Bakanı

UBP’ye yakın kaynaklar, Tatar’ın kurultay yarışında desteğini aldığı Derviş Ertoğlu’nun kızı partinin Gazimağusa Milletvekili Resmiye Canaltay’ı Turizm Bakanlığı görevine getireceğinin kesin olduğunu belirtiyor. Söz konusu kaynaklar, Tatar’ın Faiz Sucuoğlu ve Sunat Atun’a da birer bakanlık verip kurultay yarışında aldığı desteğin karşılığını vereceğini belirtiyor. 

HP Canaltay’a itiraz eder mi?

Bu noktada Ersin Tatar’ı sıkıntıya sokabilecek en büyük unsurun Halkın Partisi’nin 4’lü koalisyonu bozma gerekçeleri arasında yer alan Serdar Denktaş’ın oğluna maliye bakanlığı yetkisini kullanarak kiraladığı arazi konusunun aynısının Derviş Eroğlu’nun kızı Resmiye Canaltay için de geçerli olması. Resmiye Canaltay’a eski Kıbrıs Türk Havayolları Binası yanındaki arazinin bir bölümü otel yapımı için kiralanmıştı. Özersay ve partililerinin Resmiye Canaltay’a itiraz etmeleri durumunda koalisyonun kurulabilmesi sıkıntıya girer mi, bu sorunun yanıtına şimdiden cevap verebilmek çok da mümkün olmasa da Canaltay ismi her an iki partinin başlamadan biten ortaklığına dönüşebilir.

UBP içinde HP ile koalisyon yerine seçim hükümeti isteyenler var

Bu arada, Ulusal Birlik Partisi içinde bir grubun Halkın Partisi ile bir koalisyona gitmek yerine, bir seçim hükümetinin kurulmasından yana tavır koydukları belirtiliyor. Söz konusu grup içinde yer alan isimlerin seçim kaybetmiş milletvekilleri ve bazı üst düzey bürokratlar olduğu üzerinde duruluyor.

HP’de durum  

4’lü koalisyonun bozulmasından sorumlu gösterilen Halkın Partisi lideri Kudret Özersay ve partisinde öncelikli talep ise, 4’lü koalisyonda 3 olan bakanlık sayısını UBP’yle kıyılacak bir nikahta 4’e çıkarmak. Yeni Bakış’ın partiye yakın kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre, 4’lü koalisyonda Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nı elinde tutan HP, bunların yanına bir bakanlık daha katmak istiyor. UBP’nin ise bu talebe çok sıcak bakmadığı gelen bilgiler arasında. 

Yolsuzluk dosyaları ve dokunulmazlıkların kaldırılması

Öte yandan, Halkın Partisinin 4’lü koalisyonun kurulduğu günden itibaren ortaya koyduğu “Yolsuzluklar dosyası” konusundaki ısrarının devam etmesi, UBP-HP arasında bir kriz nedeni olabileceği üzerinde duruluyor. UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’ın da partinin adının yolsuzluklarla anılmasından son derece rahatsız olmasına karşın, parti dengeleri gözetildiğinde bu dosyaların ileriye götürülmesinde nasıl bir tavır alacağı merak konusu.

Her iki parti de birbirlerine muhtaç

Bu arada, UBP-HP koalisyonunun oluşmasında bir takım zorlukların ortada durmasına rağmen UBP’nin HP’ye, HP’nin ise UBP’ye muhtaç oldukları ve bu aşamada 2’nci bir alternatifleri olmadığı üzerinde duruluyor. Büyük iddialarla ve partiyi iktidara taşıyacağı vaadiyle Genel Başkan seçilen Ersin Tatar, “HP’yle olmazsa CTP, o da olmazsa seçim hükümeti” demesine karşın Halkın Partisiyle mutlaka bir ortaklığa gitmek istediği belirtiliyor. 4’lü koalisyonu bozan pozisyondaki HP’nin ise eriyip yok olmaktan kurtulmak için  UBP’yle bir ortaklık yapmaktan başka hiçbir şansı olmadığı iddia ediliyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğrenci mi ?   Müşteri mi ?
Öğrenci mi ? Müşteri mi ?
Savunulacak tarafı yok !
Savunulacak tarafı yok !