KKTC ekonomik ve sosyal krizin eşiğinde

KKTC ekonomik ve sosyal krizin eşiğinde

7 Ocak seçiminden çıkan tablo, ülkedeki birçok kesimi endişeye düşürdü.

11 Ocak 2018 - 08:40 - Güncelleme: 12 Ocak 2018 - 09:31

Ekonomik çevreler ve Sektör temsilcileri, 2017 Erken Genel Seçimleri’nden istikrarlı bir hükümet modelinin çıkmamasının, ülkeyi hem ekonomik hem de sosyal krizin içine sokacağı uyarısında bulundu


El-Sen Başkanı Umut Öksüzoğlu, 2017 Erken Genel Seçimi’nden kazananın çıkmadığını ve özlenen bir hükümet modelinin oluşmadığını belirterek, siyasi istikrarsızlığın ülkedeki tüm sektörleri olumsuz etkileyeceğini vurguladı


Öksüzoğlu, bir an önce ekonomik sistemin çarklarının dönmesini sağlayacak kriz yönetiminin hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti


İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer ise “Seçimden istikrar çıkmadı, çıkmadığı için de kanaatimce bir erken seçime gidilecek” dedi


Gürcafer, ülke için her anlamda büyük öneme sahip olan bütçenin bir an önce geçmesi gerektiğine vurgu yaparak, ülkedeki çarkların sağlıklı dönebilmesi için bunun kaçınılmaz olduğunu belirtti


Özlem ÇİMENDAL


2017 Erken Genel Seçimleri’nden istikrarlı bir hükümet modelinin çıkmamasını değerlendiren ekonomik çevreler ve sektör temsilcileri, ülkeyi hem ekonomik hem de sosyal krizin beklediğini dile getirdiler. 

El-Sen Başkanı Umut 

Öksüzoğlu:  “Seçimlerin kazananı olmadı”

2017 Erken Genel Seçimi’nden kazananın çıkmadığını belirten El-Sen Başkanı Umut Öksüzoğlu, siyasi istikrarsızlığın ülkedeki tüm sektörleri olumsuz etkileyeceği için bir an önce ekonomik sistemin çarklarının dönmesini sağlayacak kriz yönetiminin hayat bulması gerektiğini kaydetti.  


Tekrar seçime gidilmesi kaçınılmaz görülüyor 

Görünürde birinci partinin var olduğunu ancak koalisyon ortaklığı için gerekli olan diğer partilerin duruşunun bunu mümkün kılmadığını ifade eden Öksüzoğlu, “Seçimden birinci parti konumunda çıkan UBP’nin diğer partilerin duruşları dolayısı ile pek bir alternatifi kalmadı gibi görünüyor. Bu da beraberinde önümüzdeki günlerde tekrar bir seçime gidebileceğimiz ihtimalini önümüze koyuyor” şeklinde konuştu. 


KKTC ekonomisi ve 

sosyal yaşamı olumsuz etkilenecek 

Ortaya çıkan siyasi istikrarsızlığın ülkede hayat bulması elzem olan birçok konuyu olumsuz etkilediğine de dikkat çeken Öksüzoğlu, “KKTC ekonomisi ve sosyal yaşamı açısından yürütülmesi gereken ve siyasi belirsizlik, istikrarsızlık lüksüne sahip olmayan icraatların mevcut durumda iyi değerlendirilerek, çıkış çözümlerinin hayat bulması gerekmektedir. İlgili çevreler bir an evvel elini taşın altına koyarak, acil önlem butonuna basarak gerekli adımları atmalıdır” ifadelerini kullandı. 


Kurulacak olan hükümet seçim hükümeti olacak 

Kurulacak olan hükümetin bir seçim hükümeti olacağı görüşünü de dile getiren Öksüzoğlu, seçim hükümetinin de bir an evvel gerekli yapılanmasını oluşturarak ülkede alınması gereken önlemler için acilen çalışmalara başlamasının göz ardı edilemeyeceğini belirtti. 


“Özlenen hükümet 

modeli bulunamadı”

KKTC’de özlenen ve hayat bulması gereken bir hükümet modelinin bulunamadığının altını çizen Öksüzoğlu, “ Kıb-Tek adına konuşacak olursak, her zaman için siyasetten uzak ve arınmış bir Kıb-Tek hayal ettik ancak bu çok da mümkün olmadı. Seçim öncesi gerekli kararların olmadığı, yapılan işlerin maliyetlerinin alınmadığı bir Kıb-Tek vardı. Çok sık hükümet değişmesi ülke kurumları ve kuruluşları için çok ciddi bir sıkıntı olarak karşımızda durmaktadır” dedi. 


“Ülkenin geleceği ve ekonominin 

toparlanması için 

acil butonuna 

basılması gerekiyor” 

Mevcut durumun bir kazananı ortaya çıkarmamış olsa bile, Kıbrıs Türk halkının geleceği ve ülke ekonomisinin toparlanması için gerekli adımların var olan ve iş yapma yetisini elinde bulunduran yetkili organlar tarafından hayat bulması gerektiğini vurgulayan Öksüzoğlu, “Birilerinin artık gerekli hükümet modelini hayata geçirerek bir an evvel kolları sıvamalıdır” diye konuştu. 


İnşaat Müteahhitleri 

Birliği Başkanı Cafer Gürcafer: “Siyasileri her 

zamankinden daha fazla sorumluluk bekliyor”

Seçimlerin sonucunun siyasilerin her zamankinden daha fazla sorumluluk hissedip inisiyatif alarak hareket etmesinin gerektiği bir durumu doğurduğunu anlatan İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, “Çünkü seçimlerden istikrar çıkmadı, çıkmadığı için de kanaatimce bir erken seçime gidilecek” dedi. 


“Mevcut durum tüm 

sektörleri olumsuz 

olarak etkileyecek”

Erken seçime gidilecekse tüm çevrelerin ciddi ve sorumluluk hissederek hareket etmesinin çok önemli olduğuna vurgu yapan Gürcafer, “Ciddi ve ağır sorumluluğun farkında olarak gerekli adımlar atılmalı. Çünkü bu durumun ülkedeki var olan tüm sektörleri ciddi anlamda olumsuz etkileyebilme potansiyeline sahip” şeklinde konuştu. 


Ekonomik 

toparlanmada 2018 

bütçesi oldukça önemli 

Ülkenin ekonomik anlamda toparlanabilmesi için gerek sektörel bazda gerek vatandaşlar ve sosyal yaşam alanında 2018 bütçesinin oldukça önemli olduğuna vurgu yapan Gürcafer, bütçenin aksamadan bir an evvel geçirilerek, sektörlerin ve piyasaların çarklarının durmadan, gerekli rutinde dönmesinin sağlanmasının da gerekli olduğuna değindi. 

Birçok karar ve reform hayat bulamayacak 

Siyasi açıdan net bir tablonun ortaya çıkmamasının ülkede alınan birçok kararın ve reformların hayat bulmamasına neden olacağına da değinen Gürcafer, “Dolayısı ile bir erken seçim kaçınılmaz ve olacak. Ancak siyasi çevrelerin ülke ekonomisinin bu süre zarfında olumsuz etkilenmemesi için olabildiğince ortak paydada birleşmesi de kaçınılmaz bir hal almıştır” şeklinde konuştu. 


“Ülkenin bu 

istikrarsızlıktan 

olabildiğince az 

etkilenmesi için 

önlem alınmalı”

Gürcafer, ufukta görünen erken seçimin mevcut yetkililer tarafından ne zaman hangi koşullarda yapılacağını üzerinde yoğunlaşmalarından çok, o süreye kadar ülke ekonomisinin bundan olabildiğince az etkilenmesi adına da çözüm üreterek hassas olması gerektiğini işaret etti.  


“2018 bütçesi 

onaylanmadığı için 

birçok ihale 

gerçekleşmeyecek”

Ülke ekonomisi adına lokomatif sektörlerin başında gelen inşaat sektöründe de ciddi sıkıntıların yaşanabileceğinin sinyallerinin alındığını dile getiren Cafer Gürcafer, “Şu anda devam eden ve halihazırda var olan ihaleler çıkmaza girme ile karşı karşıya kalabilir. Ayrıca 2018 bütçesinin henüz onaylanmamış olmasından dolayı birçok ihale de gerçekleşmeyecek” dedi. 


“Yarım kalan ihaleler 

hukuki sorunları 

getirecek”

Diğer bir sorunun da şu an devam eden ciddi ihalelerin ödemelerinin akıbetinin de henüz belli olmayışı olduğunu vurgulayan Gürcafer, “Dolayısı ile bu devam eden işler de yarım kalabilir ve bu da beraberinde hukuksal sorunları getirebilir. Çok sıkıntılı bir sürecin içerisinde bulunmaktayız ve süratle bu işten nasıl zarar görmeden çıkabiliriz bunun üzerinde yoğunlaşmalıyız” diye konuştu. 


“Ülke her alanda 

sıkıntılı bir sürece girdi”

Ülkenin hemen hemen her alanda sıkıntılı bir sürece girdiğini vurgulayan Gürcafer, “Toplum belki şu an bunun farkında değil ancak hem ekonomik hem de sosyal olarak bir krizin içerisindeyiz” dedi. 


“Güllük gülistanlık 

dönemlerde herkes 

ülkeyi yönetir”

Siyaset ve siyasetçilerin asıl üretken olması gereken dönemlerin bu gibi dönemler olduğunu vurgulayan Gürcafer, “Yoksa her şeyin güllük gülistanlık olduğu zamanlarda herkes ülkeyi yönetir. Ama bu zor koşullarda esas kendisini göstermesi gerekir siyaset kurumunun” ifadelerini kullandı. 


“Bugünkü açmazın 

nedeni çok sık yaşanan hükümet değişimi”

Bir ülkede siyasi istikrarın olmadığı zaman ne ekonomik  ne de sosyal istikrdan söz edilebileceğine vurgu yapan Gürcafer, “Bugünkü açmazın en önemli nedeni çok sık yaşanan hükümet değişikliği ve siyasi istikrarsızlıktır. Bir diğer önemli sorun da bir hükümetin bıraktığı yerden kimsenin alıp devam etmemesidir. Tam aksine bir hükümet döneminde yapılan çalışmalar diğer hükümet döneminde olduğu gibi çöpe atılıyor ve sil baştan yeni icraatlara gidiliyor. Ülkeyi ve sektörleri mehter takımı gibi iki ileri bir geri götüren yapı budur” diye konuştu. 


Mevcut sistem tıkandı, Başkanlık düşünülmeli 

Var olan sistemin artık miadını doldurduğunun son seçimlerle birlikte görüldüğüne de işaret eden Gürcafer, artık ülke seçim sisteminin ve yeni bir siyasi oluşumun hayat bulmasının kaçınılmaz olduğunu dile getirdi. Cafer Gürcafer,  KKTC için gelinen durumda en doğru sistemin Başkanlık sistemi olacağı sonucunun, en ön görülebilir durumda olduğunu söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adaletin bu mu KKTC!
Adaletin bu mu KKTC!
Şiddetli yağış ve fırtına felakete dönüştü
Şiddetli yağış ve fırtına felakete dönüştü