Köklü politikalar şart
Reklam
  • Reklam

Köklü politikalar şart

Uzman Sosyolog Nihal Salman, ülkede insanları tedirgin edercesine artan suç oranları karşısında, sorunu sadece polisiye tedbirlerle önlemenin mümkün olmadığını belirtti.

12 Haziran 2019 - 09:02 - Güncelleme: 13 Haziran 2019 - 11:42

- Uzman Sosyolog Nihal Salman, suça eğilimi olan şahışların genellikle eğitimsiz kişiler olduğunun altını çizerek, “Ülkeye giren kişilerin sosyoekonomik düzeylerinin ve eğitim durumlarının belirlenmesi gereklidir” dedi.


- Salman, en kapsamlı önlemlerin giriş çıkış kapılarında alınması gerektiğine dikkat çekerek, “Amerika’yı yeniden keşfetmenin gereği yok” şeklinde konuştu.


- Adaya giriş ve çıkışlar konusunda yeni projeler üretmenin anlamı olmadığını belirten Salman, gelişmiş ülkeler bu konuda nasıl önlem alıyorsa, KKTC’de de aynılarının örnek alınması gerektiğini belirtti.


- “Toplumun huzurlu bir şekilde hayatını idame ettirebilemesi için yabancı uyruklu kişilerin ülkeye hangi amaçla girdiklerinin yanı sıra, hangi koşullar altında çalışma izni verileceğinin de belirlenmesi gerekmektedir.” diyen Salman, suç teşkil eden sahışlar için hükümetin belli başlı düzenlemeler getirmesiyle pek çok sorunun çözüme kavuşacağını kaydetti.


- Salman, “Genellikle yaşam koşulları çok kötü olan kişiler suça eğilimli olurlar. Bu nedenle ülkemizdeki yabancı uyruklu şahısların yaşam koşullarında da iyileştirmeye gidilmelidir” diye söyledi.


Süreyya ÖZDEMİR

Uzman Sosyolog Nihal Salman, ülkede tedirginlik derecesinde artan suç oranları karşısında, sorunu sadece polisiye tedbirlerle önlemenin mümkün olmadığını belirtti. Salman, hükümetin ve devletin ilk önce sınır kapılarında önlem almasını gerektiğinin altını çizdi. Nihal Salman, yabancı uyruklu şahısların yanı sıra, ülkedeki öğrenci sayısının da dengede tutulması gerektiğini ifade etti. Salman, “Bu ülkede öğrenciler de ucuz iş imkanı için kullanılıyor” diyerek, bu konuda radikal kararlar alınması gerektiğinin altını çizdi.


 “Suç potansiyeli yüksek olan kişilerin mercek altına alınması gereklidir”

Uzman Sosyolog Nihal Salman, “Ülkede tedirginlik derecesinde artan suç oranları karşısında, sorunu sadece polisiye tedbirlerle çözmek mümkün değil.” dedi. Salman, öncelikli bilinmesi gereken konu, “suç oranlarındaki artış hangi sebepten kaynaklanıyor? Yaşanan artışa sebep olan unsurlar nelerdir?” gibi soruların yanıtlarının bilinmesi gerekiyor!” şeklinde konuştu. “Ülkedeki suç oranlarındaki istatistiğin çıkarılması gereklidir” diyen Salman, “Suça eğilimli olan kişilerin tespiti  istatistik sayesinde daha da kolaylaşmış olacaktır” şeklinde konuştu. Salman, işledikleri suç nedeniyle hapishanelerde bulunan kişilerle birlikte, suç potansiyeli yüksek olup ülkeye giren şahısların mercek altına alınması gerektiğini ifade etti. Gelişmiş ülkelerde bu sorunlara karşı ciddi anlamda tedbir alındığını belirten Salman, “Gelişmiş ülkelerde, vatandaşların giriş ve çıkışları ciddi anlamda kontrol altında tutulmaktadır.” şeklinde konuştu. 


“Suça eğilimi olan şahışlar genellikle eğitimsizdir”

Salman, “Ülkede yaşanan olumsuz olaylar karşısında hükümetin çözüm üretmesi  gereklidir” diyerek, “Çoğunlukla ülkemize göç yoluyla giren kişiler suça eğilimli kişililer oluyor. Bu nedenle devletin çeşitli organlarının bu kişileri tespit etmesi gerekmektedir.” dedi. Salman, suça eğilimi olan şahışların genellikle eğitimsiz kişiler olduğunun da altını çizerek, “Ülkeye giren kişilerin sosyoekonomik düzeylerinin ve eğitim durumlarının belirlenmesi gereklidir.” dedi. 


“En önemli önlemin giriş çıkış kapılarında  alınması gerek”

Nihal Salman, hükümetin suçu önlenebilir hale getirebileceğini ifade ederek, “Hükümetlerin ilk görevi toplumun huzur içinde yaşayabilmesi için gerekli koşulları hazırlayabilmesidir.” dedi. Nihal Salman, ülkemizdeki suç işleme potansyeli yüksek kişilere karşı suç önleme faaliyetlerinin sürdürülmesi ile birlikte, suç işleyen kişilere karşı da yeni kimlik düzenlemelerinin başlatılması gerektiğini ifade etti. Salman, en ciddi önlemlerin giriş çıkış kapılarında alınması gerektiğini ifade ederek,  “Amerika’yı tekrardan keşfetmenin gereği yok” şeklinde konuştu. Adaya giriş ve çıkışlar konusunda yeni projeler üretmenin anlamı olmadığını belirten Salman, gelişmiş ülkeler bu konuda nasıl önlem alıyorsa, bizim ülkemizin de onları örnek alması gereklidir ifadesinde bulundu. 


“Hümetin belli başlı düzenlemeler getirmesiyle pek çok sorun aydınlığa kavuşacaktır”

Ülkeye giren yabancı uyruklu kişilerin, Kıbrıslı Türklere ayak uydurması gerektiğini dile getiren Salman, “Yabancı uyruklu kişilerin, ülkeye giriş yaparken topluma en erken zamanda ayak uydurması gerekmektedir. Ülkede huzur için adaya giriş yapan şahışların belli başlı testlerden geçirilmesi şart. Ancak bu şekilde topluma ayak uydurmayan şahışları ayıklayarak ortamın güvenliliğini sağlarız.” dedi. Salman, toplumun huzurlu bir şekilde hayatlarını idame ettirebilemesi için yabancı uyruklu kişilerin ülkeye hangi amaçla girdiklerinin yanı sıra, hangi koşullar altında çalışma izni verileceğinin de belirlenmesi gerektiğine işaret etti. Salman, suç teşkil eden sahışlar için hümetin belli başlı düzenlemeler getirmesiyle pek çok sorunun aydınlığa kavuşarak çözüme ulaşacağını kaydetti. Ülkemizde beyin göçü yaşanırken, yabancı uyruklu birçok kişinin de ülkeye iş gücü için geldiğini ifade eden Salman, hükümetin bu kişilere karşı ayrıntılı yasalar çıkarması gerektiğinin altını çizdi. Salman, alınan tedbirlerle suç potansiyeli yüksek kişilerin durdurabileceğini belirterek, ‘ülkeye giren kişilerin hangi koşullarda adada yaşadığı ve hangi koşullarda çalışma izni aldığı, Türkçe Dil Eğitimlerine kadar çalışmaların yapılması sağlanmalıdır.’ dedi. 


“Öğrenci izinlerinin de kontrol altında tutulması gerek”

“Yabancı uyrukluların, ülkemizde ciddi anlamda  kontrol altında tutulmasıyla birlikte yaşam koşullarının da iyileştirilmesi gereklidir” diyen Salman, “Genellikle yaşam koşulları çok kötü olan kişiler suça eğilimli olurlar. Bu nedenle ülkemizdeki yabancı uyruklu kişilerin yaşam koşullarında da iyileştirme gerçekleştirilmelidir.” şeklinde konuştu. “Ülkemize gelen öğrenciler bile ucuz iş gücü için kullanılıyor” diyen Salman, “Ülkedeki yabancı uyruklu çalışanlar gibi öğrencilerin de dengede tutulmasında fayda var.” dedi. “Avrupa’ya dünyadan da birçok öğrenci gidiyor” diyen Salman, öğrenci izinlerinin de kontrol altında tutulması gerektiğine işaret etti. Salman, “Gerçekten iş yapmak isteyen bir hükümet, ülkemizde düzeltilmesi gereken çok konu bulacaktır.” şeklinde konuştu. TC ve KKTC arasında suçluların takası yönünde radikal adımların uluslararası ilişkiye girdiğini belirten Salman, suçlular arasında takas yapılmasının birçok faktörü olacağını ifade etti. Salman, suçluların KKTC ve TC arasında takas edilmesinde insan haklarının da önemli bir boyutu olacağını dile getirerek, “Suçlular nerde suç işlediyse orada ceza alması gerekmektedir. Bu konu hala dünyada da tartışılmaktadır. Ancak bizim ülkemizin de suçluyu barındırma durumu da önemlidir. “Ceza evimizin ne kadar kapasitesi var, kapasitenin üzerinde mi kullanılmakta? Suç artışları ciddi boyutta mı? Çocuk suçları var mı ve bu suçlara yönelik önleyici bir kapsam sağlanıyor mu? Her suç işleyeni ceza evine mi yolluyoruz? Ya da ceza işleyen kişileri kayıp olarak mı görmeliyiz yoksa onları topluma kazandırma şansımız var mı?” sorularının yanıtlanması gerekmektedir.” dedi.


“Mevcut hükümetin topluma faydalı olacak işlerin ardından yürümesi gereklidir”

 Nihal Salman, suçun ortama ve şartlara göre değişen bir durum olabileceği  gibi ülke koşullarına göre de bir değişiklik gösterebileceğini belirtti. Salman, ülkedeki suç artışına karşı önlem alınarak azaltma yaşanacağı konusunda cevap aranması gerektiğinin önemli olduğunu dile getirerek, “Hükümetin görevi toplumu yönetirken yol, trafik, eğitim ve sağlık alanlarını düzenleyerek güven sağlarken, kriminal olaylar karşısında da toplumun olumsuz etkilenmemesi için önlem almaktır. Herkes gibi benim de mevcut hükümetten temennim topluma faydalı olacak işlerin ardından yürümesidir.” dedi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Polis memuru tutuklandı
Polis memuru tutuklandı
“Özgürgün’ü bırakın eski defterleri açın”
“Özgürgün’ü bırakın eski defterleri açın”