Kokuşmuşluk!
Reklam
  • Reklam

Kokuşmuşluk!

Altınbaşların damadı iş insanı Bulut Akacan’ın 2 kişiyi korumalarıyla birlikte öldüresiye darp etmesinin ardından, mahkemenin Akacan aleyhine verdiği 3 günlük tutuklama emri sonrasında yaşananlar, KKTC’nin geldiği son noktayı ortaya koyuyor

10 Ocak 2019 - 09:15 - Güncelleme: 11 Ocak 2019 - 11:22

KKTC son iki günden beri iş insanı Bulut Akacan’ın son marifetleriyle çalkalanıyor. Daha önce bir çok kez tehdit, adam dövme ve kavga gibi işlere bulaşan Akacan ve adamlarının önceki gün Erhan Başay ve Zeki Asımoğlu’nu öldüresiye darp etmeleri KKTC’nin Sağlık, Polis ve Yargı gibi kurumlarının tartışılmasını gündeme getirdi  


Akacan’ın darp olayının ardından mahkeme kararıyla 3 gün polis kodesinde kalması emri sulandırılıp  “Göğüs ağrısı” şikayeti gerekçe gösterilerek Girne’deki özel bir hastane odasında sürdürülmek istendi


Bulut Akacan’ın bu girişimi başta Girne Polisi, Akçiçek Hastanesi ve Suat Günsel Hastanesi’ndeki görevlilerin zan altına girmesine neden oldu. Sağlık ve İçişleri Bakanlarının girişimleriyle Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’ne sevk edilen Bulut Akacan’ın doktorların anjio taleplerini reddetmesi ise ülkede işlerin nasıl yürüdüğünün en büyük göstergesi oldu


Öte yandan, Akacan olayı, ülkedeki genç ve idealist avukatların da tepkisine neden oldu. Mağusa Barosu Avukatlarından İrem Uygun, “Bulut Akacan’ın tutukluluk süresini özel bir hastanede geçirmesi için girişimde bulunulan bir ülkede adalet ciddi bir şekilde sorgulanmalıdır” diyerek sisteme isyan etti 

Yeni BAKIŞ

Altınbaşların damadı ve 2017’de gerçekleşen Milletvekilliği Genel Seçiminde UBP’nin Girne milletvekili adayı iş insanı Bulut Akacan’ın önceki gün Girne’de 2 korumasıyla birlikte Erhan Başay ve Zeki Asımoğlu’nu öldüresiye darp etmelerinin ardından yaşananlar, ülkede sağlık, polis ve yargı gibi son derece önemli kurumların tartışılmasını gündeme getirdi. 


3 gün tutukluluk emri ve sağlık kontrolü

Önceki gün gerçekleşen darp olayının ardından Bulut Akacan ve iki koruması Vasıf Kurbanov ve Orçun Özorçun, polis tarafından tutuklanarak Girne polis karakolunda bir gece gözetim altında tutuldu. Akacan ve 2 koruması ertesi gün Girne Kaza Mahkemesinde yargıç huzuruna çıkarıldı ve aleyhlerine 3’er gün tutukluluk emri alındı. 


Akçiçek’ten Suat Günsel Hastanesi’ne sevk ve özel oda

Akacan’ın avukatının talebi üzerine zanlılar Girne Akçiçek Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi.

 Hastanede göğüs ağrısından şikayet eden Bulut Akacan, Akçiçek Hastanesi’nde görevli doktorun onayıyla Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi yerine özel bir hastane olan Girne  Suat Günsel Hastanesi’ne polis eşliğinde sevk edilerek 102 numaralı özel odaya yatırıldı. 


Besim ve Baybars’ın girişimleri planı bozdu

Olay akşamı polisten yapılan açıklamada, Bulut Akacan’ın müşahede altında tutulacağı belirtilirken, konunun kamuoyuna yansıması Sağlık ve İçişleri Bakanlarını harekete geçirdi. 

Sağlık Bakanı Filiz Besim ve İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, önce Bulut Akacan’ın özel hastaneden Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne nakledilmesini sağladı, ardından ise olayla ilgili soruşturma başlattı.


Anjiyoyu reddetti

Geceyi Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde doktor kontrolünde geçiren Bulut Akacan’a, dün sabah doktorların ileri tetkik amacıyla anjiyo yapmaları gerektiğini aktarmaları ve Akacan’ın da bunu reddetmesi, bir anda hem avukatını hem de Girne Akçiçek Hastanesi’ndeki doktorları zan altında bırakırken, Girne Suat Günsel Hastanesi’ndeki görevli doktorların da Bulut Akacan’la ilgili verdikleri raporu tartışmaya açtı. 


Sağlık Bakanlığı: Akacan’ın 72 saat yatılı takibinin kardiyoloji servisinde yapılmasına karar verilmiştir

Bu arada, Sağlık Bakanlığı, tutuklu olan Bulut Akacan’ın medikal tedavisinin Lefkoşa Kardiyoloji Servisinde başladığını ve “Kardiyak Marker (Troponin) (kan tetkiki)” negatif oluncaya kadar 72 saat yatılı takibinin kardiyoloji servisinde yapılmasına karar verildiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı, “72 saat sonra klinik ve laboratuvar sonuçlarına göre durumu yeniden değerlendirilecektir” dedi.

Sağlık Bakanlığı yazılı açıklama yaparak, Bulut Akacan’ın sağlık durumu ve tedavisi ile ilgili bilgi verdi.

Bakanlık, dün (Önceki gün) saat 13.00 civarında Girne Akçiçek Hastanesi’ne “göğüs ağrısı” şikayeti ile başvuran Bulut Akacan’a orada bulunan kardiyolog tarafından bir takım tetkikler önerildiğini, ancak kendisinin “özel bir hastanede doktorunun olduğunu” belirterek, yanında polis olmasına rağmen hastaneyi terk ettiğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı, daha sonra akşam saat 22.00 civarında “adli vaka olması sebebi ve bu tür hastaların devlet hastanesinde tedavi olması gerektiği” göz önüne alınarak, Polis Genel Müdürlüğü ile istişare içerisinde Lefkoşa Kardiyoloji Servisinden bir ekibin, Bulut Akacan’ı özel hastanede ziyaret ederek muayene ettiğini ve burada yapılan tedavinin devlet hastanesinde de yapılabileceğini belirterek, hastanın ambulansla doktor eşliğinde Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu kardiyoloji bölümüne alındığını kaydetti.

Bakanlık açıklamasında şunları aktardı:

“Hastanın kan tetkiklerinden birinin yüksek olması nedeniyle sabah saatlerinde toplanan devlet hastanemizin kardiyoloji ekibi hastaya anjiyo önermiştir. Ancak hastanın kendisi anjiyo yapılması önerisini reddetmiştir.

Hastanın medikal tedavisi serviste başlanmış olup, Kardiyak Marker (Troponin) (Kan tetkiki) negatif oluncaya kadar 72 saat yatılı takibi kardiyoloji servisinde yapılmasına karar verilmiştir.

72 saat sonra klinik ve laboratuvar sonuçlarına göre ise durumu yeniden değerlendirilecektir.”


Polis, Akacan’ın özel hastaneye götürülmesi hakkında da soruşturma başlatıldığını açıkladı

Bu arada, Polis Genel Müdürlüğü, Bulut Akacan ve korumalarının karıştığı darp olayı ile ilgili olarak yürütülen soruşturmanın halen Girne Polis Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olduğunu, soruşturma ekibinin değiştirilmediğini açıkladı. 


Bir subay görevlendirildi

Açıklamada, Bulut Akacan’ın Girne Dr. Akçiçek Hastanesine ve ardından da özel bir hastaneye gitmesiyle ilgili olarak Polis Genel Müdürü tarafından soruşturma başlatılmak üzere bir polis subayı görevlendirildiği de duyuruldu.

Polis Genel Müdürlüğü açıklamasında ayrıca şunlar kaydedildi:

“Bulut Akacan’ın özel hastaneye götürülmesi olayı Polis Genel Müdürünün bilgisine geldiği andan itibaren ilgili Bakanlık ile istişare edilerek Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine sevki sağlanmıştır. 

Bulut Akacan, halen polis gözetiminde Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kardiyoloji Servisinde müşahede altında tutulmaktadır. 

Bulut Akacan’ın özel hastaneye götürülmesi olayı ile ilgili soruşturma halen devam etmektedir.”


Genç bir avukat yaşananlara isyan etti 

Öte yandan, Bulut Akacan olayı, Mağusa Barosuna kayıtlı genç bir avukat olan İrem Uygun’u ülkedeki sisteme karşı adeta isyan noktasına getirdi. Uygun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bir müvekkiliyle birlikte yaşadığı yargı sürecini anlattı. 

Uygun, “Bulut Akacan’ın tutukluluk süresini özel bir hastanede geçirmesi için girişimde bulunulan bir ülkede adalet, ciddi bir şekilde sorgulanmalıdır” dedi.

İrem Uygun’un paylaşımı şöyle: “Tutuklanan müvekkilimi görmeye gittiğimde adamın elleri titriyor ve devamlı ağlıyordu. Kan çanağına dönmüş gözleri ne kadar acı çektiğini yansıtıyordu. Kalp ritminin normalden hızlı attığını görebilmek için steteskopa da gerek yoktu. Oldukça kötü sağlık şartları altında ertesi gün mahkemeye çıkarılan müvekkilimin sağlık kontrolünden geçirilmesini talep ettiğim halde yatılı tedavisi uygun görülmedi. Kalp rahatsızlığı olan ve düzenli ilaç kullanma zorunluluğuna sahip bu kişinin polis müdürlüğünde tutukluluğuna devam edilirken, mahkemeden etrafına gülücükler saçarak alay edercesine çıkan ve gayet sağlıklı olduğu her halinden belli olan Bulut Akacan'ın özel bir hastanede tutukluluk süresini geçirmesi için girişimde bulunulan bir ülkede adalet, ciddi şekilde sorgulanmalıdır ve ivedilikle bu keyfiyetin sorumluları cezalandırılmalıdır. 

Kişiye ve paranın gücüne göre muamele edilen bir ortamda KKTC artık bir hukuk devleti olmaktan çıkacak noktaya gelmişse, bizler de atalım cübbeleri bir kenara uğraşmayalım boşuna!”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Parasız
Parasız "Turist" polise sığındı
KIB-TEK'ten açıklama geldi!
KIB-TEK'ten açıklama geldi!