Meyve yiyebilene aşkolsun

Meyve yiyebilene aşkolsun

Mağusa Perşembe Pazarında sebze fiyatları düşüşe geçerken, yaz meyveleri ise adeta cep yakıyor

17 Mayıs 2019 - 07:15

Gamze PİR BAYKUR

Mağusa Perşembe Pazarında sebze fiyatları düşüşe geçti. Geçmiş haftalara oranla birçok sebzenin büyük oranda ucuzladığı gözlemlendi. Geçen aya göre mutfakların temel ihtiyacı olan soğan 3 TL, domates ise 4 TL ucuzlarken, patates ve salatalık ise 3 kilosu 10 TL’den satılmaya başlandı. Yavaş yavaş sebze fiyatları düşmeye başlarken, yaz meyvelerinin fiyatları ise cep yakıyor. Yaz aylarının vaz geçilmez meyveleri yüksek fiyatla tezgahları süslemeye başladı.

Asma yaprağı 30 TL birden ucuzladı

Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alan ve geçen ay kilosu 80 TL’den satışa sunularak adeta altın kadar hükmeden asma yaprağı bir ay içerisinde 30 TL birden ucuzladı ve kilosu 50 TL’den satışa sunuldu. Yine geçen ay kilosu 13 TL’den satılan biber 7 TL, kilosu 6 TL’den satılan domates 4 TL ve kilosu 8 TL’den satılan soğan ise 3 TL ucuzladı. Salatalık ve patatesin 3 kilosu ise bu hafta 10 TL’den satışa sunuldu. Soğan, biber ve domates gibi sebzeler ucuzlarken, fasulye ve böğrülce ise cep yaktı. “Ayşe kadın” fasulyesinin kilosu 13 TL’den, “Sarı fasulyenin” kilosu 30 TL’den, böğrülcenin kilosu ise 25 TL’den satışa sunuldu.


Ayşe K. Fasulye......13 TL
Sarı Fasulye............30 TL
Böğrülce.................25 TL
Asma Yaprağı........50 TL
Soğan.....................5 TL
Salatalık (3 kg).......10 TL
Biber.......................6 TL
Domates.................6 TL
Patates (3 kg).........10 TL

Yaz meyveleri cep yakıyor
Yaz aylarının gelmesiyle birlikte birbirinden lezzetli yaz meyveleri de tezgahları süslemeye başladı. Kiraz, üzüm, çilek, şeftali ve kayısı gibi yaz meyveleri bir taraftan tezgahlarda yerini alırken, bir taraftan ise cep yakıyor. Bu hafta pazarın en pahalı yaz meyvesi kilosu 30 TL ile satışa sunulan kiraz olurken, en ucuz yaz meyvesi ise kilosu 6 TL’den satışa sunulan şeftali oldu. Pazarın en pahalı meyvesi olan kirazı, kilosu 25 TL’den satılan üzüm takip etti. 

Kiraz..........30 TL
Üzüm.........25 TL
Çilek..........15 TL
Şeftali .........6 TL
Erik.............20 TL
Kayısı ........10 TL

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğrenci mi ?   Müşteri mi ?
Öğrenci mi ? Müşteri mi ?
Savunulacak tarafı yok !
Savunulacak tarafı yok !