Ne yediğimiz belli değil!

Ne yediğimiz belli değil!

Veteriner Hekim Ali Oranlı, adanın güneyinden kuzeyine önüne geçilemeyen şekilde devam eden kaçak et trafiğine ilişkin ciddi uyarılarda bulundu. Bu etlerin gayri sıhhi ve veteriner kontrolü yapılmadan Kuzey’e geçtiğine vurgu yapan Oranlı, bu durumun da insan sağlığını direkt şekilde etkilediğini ifade etti.

26 Haziran 2019 - 09:08 - Güncelleme: 26 Haziran 2019 - 09:13

- Veteriner Hekim Ali Oranlı, Rum tarafından kaçak etin yanında canlı hayvanların da Kuzey’e geçirildiğine dikkat çekerek, canlı hayvanların Kuzey Kıbrıs’a geçirilmesinin, kayıt sistemi ve denetimlerle önlenebileceğini belirtti.

- Ali Oranlı, “Devlet, elini taşın altına koymayıp, hayvan yetiştiricilerini ve hayvancıları desteklemiyor. Durum böyle olunca da canlı veya cansız et kaçakçılığının önüne de geçilmez” dedi.

- Güney Kıbrıs’taki mandıralardan illegal olarak, Kuzey Kıbrıs’a getirilen hayvanların, küpe numaraları sorgulanmadan geçirildiğini kaydeden Oranlı, yetkililerin bu numaraları görmeden hayvancılara verdiğini ya da veteriner tarafından kontrolden geçmiş hayvanların küpe numarasının alınıp bu hayvanlara taktıklarını, böylelikle onları yasallaştırdıklarını ifade etti.

- Oranlı, “Maalesef ki ülkemize Rum tarafından yılda tonlarca kaçak et giriyor. Bu etler yakalanıp imha edilmediğine göre, birileri elbette bu etleri yiyor. Bunların ne koşullarda kesildiği ve nasıl taşındığı belli değil. Bunu yapanların çoğu, etleri taşıdıkları aracın içerisine ayakkabısıyla basıyor ve bastığı yere eti koyuyor” diyerek, bu koşulların hijyenden uzak ve sağlıksız koşullar olduğunu vurguladı.


Özlem ÖZSOY

Veteriner Hekim Ali Oranlı, hayvanların kanında bulunan Brusella hastalığının tehlikeli olduğuna dikkat çekerek, Avrupa Birliği normlarına göre bu hastalığı taşıyan hayvansal gıdaların dondurulması ve kaynatılarak pişirilmesi durumunda tüketilebileceğini açıkladı. Bu şartlar sağlanmadığı takdirde zamanla ölümle sonuçlanacak vahim tabloların ortaya çıkabileceğine işaret eden Oranlı, Kuzey Kıbrıs’a Rum tarafından gelen etlerin kaçak ve veteriner kontrolü yapılmadan kesildiğini belirtti. Oranlı, “Maalesef ki ülkemize Rum tarafından yılda tonlarca kaçak et giriyor. Bu etler yakalanıp, imha edilmediğine göre birileri elbette bu etleri yiyor. Bunların ne koşullarda kesildiği ve nasıl taşındığı belli değil. Bunu yapanların çoğu, et taşıdıkları aracın içerisine ayakkabısıyla basıyor ve bastığı yere eti koyuyor” diyerek,  bu koşulların hijyenden uzak ve sağlıksız koşullar olduğunu vurguladı.


“Çok tehlikeli”

Ali Oranlı, Burusella hastalığının normal canlı deri dokusundan bile bulaşabilecek bir hastalık türü olduğunu belirterek, virüsün koyun, keçi, sığır, köpeklerde görüldüğünü, hayvandan hayvana ise çiftleşme yoluyla geçtiğini kaydetti.  Brusella hastalığının, hayvanın doğumu sırasında rahim eşinin ellenmesi halinde, hayvanlardan insanlara da bulaşabildiği konusunda uyarıda bulunan Onarlı, özellikle Veteriner Hekimlerinin bu hastalığa yakalanma riskinin daha fazla olduğunu dile getirdi. Hayvanlar için tedavisi olmayan Burusella hastalığının, gebe olan hayvanlarda düşüğe neden olabileceğini anlatan Oranlı, insana da bulaşabilen bu hastalığın anlaşılmaması halinde, erkeklerde kısırlığa, güçsüzlüğe, kadınlarda ise düşüğe neden olduğunu bildirdi. Hayvanlardan insanlara pek çok sayıda hastalık bulaştığını kaydeden Ali Oranlı, bu hastalıklardan en bilinenlerinin Salmonella, Brucella, Tüberküroz, Escheric Coli hastalıkları olduğunu ifade etti. 

İncelemelerde vücudun değişik bölgelerinde rastlanan lenf yumrularına kesik atılması halinde, içlerinde beyaz peynirimsi kıvamda lezyonlar oluştuğunda tüberküloz olabileceğine işaret eden Oranlı, hasta olan hayvanlara verilen bazı antibiyotiklerin kesilmesi durumunda, hayvanda kalıntılar kaldığını belirtti. 

Veteriner Hekim Ali Oranlı, "Bazen hastalıklı hayvanların etleri bazı şartlara tabii tutularak tüketilebilir. Örnek olarak, hayvanda tüberküloz varsa ve o et yenecekse, mutlaka yüksek ateşte kavurarak tüketilmesi gerekir. Sadece kavurma yapılan et, insan sağlığını tehdit edici bir durum oluşturmaz." şeklinde konuştu. 

Bazı hastalıklarda ise hayvanın mutlaka imha edilmesinin şart olduğuna dikkat çeken Oranlı, kesim için hayvan alınacağında küçükbaş kayıt belgesine bakılarak, et alınacağında ise güvenilir kasaplardan ve kaliteli olmasına özen gösterilmesinin altını çizdi.


“Güney’den sadece kaçak et değil, canlı  hayvan geçişi de yapılıyor”

Rum tarafından sadece kaçak et değil, canlı hayvanların da geçirildiğine dikkat çeken Oranlı, canlı hayvanların Kuzey Kıbrıs’a geçirilmesinin, kayıt sistemi ve denetimlerle önlenebileceğini belirtti. Ali Oranlı, “Devlet, elini taşın altına koymayıp, hayvan yetiştiricilerini ve hayvanları desteklemiyor. Durum böyle olunca da canlı veya cansız et kaçakçılığının önüne de geçilmez” diyerek, bugüne kadar hayvancılıkta uygulanan politikalara eleştiride bulundu.


“Kaçak et ve hayvanlar, illegal yollardan yasal duruma getiriliyor”

Güney Kıbrıs’taki mandıralardan illegal olarak, Kuzey Kıbrıs’a kaçak olarak getirilen hayvanların, küpe numaraları sorgulanmadan, 40-50 tane kadarının geçirildiğini kaydeden Oranlı, yetkililerin bu numaraları görmeden hayvancılara verdiğini ya da veteriner tarafından kontrolden geçmiş hayvanların küpe numarasının alınıp bu hayvanlara taktıklarını, böylelikle onları yasallaştırdıklarını ifade etti.   


Sağlıklı ve taze eti anlama yolları

Ali Oranlı, “Etin, canlı kırmızı bir renkte olması, üzerinde yeşillenme ya da yapışkanımsı bir sıvının olmaması, etin kıvamının sık, görüntüsünün ise mermer gibi olması gerekir. Uzun süre önce kesilen bayat et, rahatsız edici bir koku yayar” diyerek, et alımında etin, sağlıklı ve taze olduğunu anlamanın bazı püf noktalarına dikkat çekti. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gerçekleşmiş bir hayal
Gerçekleşmiş bir hayal
Barış Burcu'dan açıklama!
Barış Burcu'dan açıklama!