Niyetlerini çıkıp vatandaşa açıklasınlar

Niyetlerini çıkıp vatandaşa açıklasınlar

UBP’nin deneyimli isimlerinden Tarım Eski Bakanlarından Ali Çetin Amcaoğlu, yeni oluşacak hükümetin ne amaçla kurulacağının önemli olduğunu söyledi. Amcaoğlu, eğer ki bir icraat hükümeti olamayacaksa ve seçim hükümetine dönüşecekse bunun başlangıçta kamuoyuna açıklanması gerektiğini kaydetti.

17 Mayıs 2019 - 08:47

- Amcaoğlu, hükümetin kaç bakanlık benim, kaç bakanlık senin hesaplarıyla bir yere varamayacağına dikkat çekerek, hükümetin paylaşım yerine halkın yararına ne yapabilirimi düşünmesi gerektiğini ifade etti.


- Amcaoğlu, Halkın Partisinin cumhurbaşkanlığı seçimi için hükümeti bozduğu iddialarına yönelik ise , “UBP bu ülkenin en büyük siyasi partisi ise, bu konularda sanırım Parti Meclisi ve MYK’sından böyle bir kararın çıkması mümkün değil. UBP kendi adayını mutlaka her şartta ortaya koyar. Böyle bir durum söz konusu ise yetkili organlarda mutlaka görüşülmesi gerekmektedir. Aksi takdirde ileride bir takım sorunlara neden olabilir” diye konuştu.


Deniz ABİDİN

UBP’nin deneyimli isimlerinden Tarım Eski Bakanlarından Ali Çetin Amcaoğlu, oluşacak yeni koalisyon için iki alternatifin olduğunu belirterek, UBP- HP ve UBP-CTP’nin hükümetinden bahsedilmekte olunduğunu kaydetti. Amcaoğlu, CTP’nin bir koalisyona yaklaşmadığını ifade ederek, alternatif Halkın Partisinin gösterilmekte olunduğunu söyledi. Amcaoğlu, bu nedenle UBP-HP hükümet modelinin gündemde olduğunu belirterek, ancak kurulacak olan hükümetin ne amaçla kurulacağının önemli olduğunu söyledi. Amcaoğlu, eğer ki bir icraat hükümeti olamayacaksa ve seçim hükümetine dönüşecekse bunun başlangıçta kamuoyuna açıklanması gerektiğini kaydetti. Amcaoğlu, halkın artık seçimlerden bıkıp usandığını, gün geçtikçe siyasete olan güvenin daha da azalmakta olduğuna dikkat çekti. 

“Kaç bakanlık benim kaç bakanlık senin meseslesi olacaksa fayda gelmez”

Amcaoğlu, hükümetin bir icraat hükümeti olabilmesi için görüşmelerin bu yönde yoğunlaşması gerektiğini belirterek, ülke yararına eğer ki bir şey düşünülüyorsa bu yönde çalışılması gerektiğini söyledi. Amcaoğlu, “Koalisyonlar kaç bakanlık benim kaç bakanlık senin meseslesi olacaksa bu ülkeye hiçbir fayda gelmez” dedi. Amcaoğlu, icraat yapabilme adına bir koalisyon oluşturulması gerektiğine vurgu yaparak, iyi niyetin de son derece önemli olduğuna dikkat çekti. Ali Çetin Amcaoğlu, şunları söyledi, “Benim kişisel görüşüme göre, artık çok parçalı hükümetlerden, koalisyonlardan bu ülkeye şimdiye kadar pek bir fayda gelmedi. Dolayısıyla buna önlem olabilecek bir sistem değişikliğine gidilmesi seçim yasasının değiştirilmesi ve bir başkanlık sisteminin tartışılması gerekir.”

“HP’ye önemli sorumluluk düşüyor”

Halkın Partisinin hükümetten çekilmesine yönelik planlı hareket ettiği yönündeki iddialar konusunda ise Amcaoğlu, şunları ifade etti, “Ben kahve dahi içmem dediği parti tabanını da UBP’nin tabanını da son derece rahatsız eden bu açıklamayı yapmaması gerekirdi. Şimdi Halkın Partisinin hükümetten çekilmesi aslında kendilerine önemli bir sorumluluk yüklüyor. CTP’nin hükümete girmeme gibi bir niyeti olduğuna göre HP bu ülkeyi hükümetsiz bırakan parti durumuna da düşebilir. Sorumluluğun büyük olduğunun bilincinde davranmalıdırlar. Daha önceki davranışından dolayı ortaya koyduğu tavır nedeniyle pişmanlık duyduğunu söylemelidir. Çünkü partinin tabanı UBP’nin tabanının  tavrı ve düşüncelerinin de önemi vardır. Oluşacak koalisyon hükümetinin devamı, başarısı düşünülüyorsa bunların ilk önce yapılması gerekiyor”

Amcaoğlu, sorumluluğun şu anda halkın partisinde olduğunu belirterek, kişilerin önemli olmadığını, kurumların önemli olduğunu söyledi. Amcaoğlu, UBP’nin kurumsal bir yapısı olduğunu belirterek, UBP’nin kurultayından çıkmış ve genel başkan olmuş birinin söz söyleme hakkına sahip olmadığını kaydetti. 

“Farklı bir hükümet modeli 4’lü koalisyondan daha iyi sonuç vermez”

Amcaoğlu, CTP’nin bir hükümet modeline yaklaşmaması dikkate alındığında en büyük olasılığın  Halkın Partisi ile hükümet oluşması olduğunu ifade ederek, aritmetik olarak farklı tabloların da meydana çıkabileceğini söyledi. Amcaoğlu, farklı bir hükümet modeli çıkacak olsa da 4’lü koalisyondan daha iyi sonuç verebilecek bir hükümetin olmayacağını söyledi. Amcaoğlu, “Yine çok parçalı bir hükümet olur” diyerek, “pamuk ipliğine bağlı olur” şeklinde konuştu. Amcaoğlu, bu ülkenin icraat yapabilecek, ciddi kararlar yapabilecek bir hükümete ihtiyacı olduğunu belirterek, hükümette yaşanan istikrarsızlıkların, ekonomik sıkıntıların da yaşandığı bu dönemde halkı siyasetten daha da bezdirmekte olduğunu kaydetti. Ali Çetin Amcaoğlu, “Sandığa giden seçmen sayısı yüzde 70’lerde iken belki de yüzde 55’lere düşecektir” diye konuştu. 

“HP kendini zor bir duruma düşürdü” 

Amcaoğlu, Halkın Partisinin ve Ulusal Birlik Partisinin görüşlerinin tamıtamına uyuşmasının mümkün olmadığını belirterek, bir takım sıkıntıların gelecekte de yaşanmasının olası olduğunu söyledi. Amcaoğlu, bu tip sorunların her zaman yaşanabileceğini belirterek, sorunların aşılmasında gösterilecek çaba ve gayretin son derece önemli olduğunu kaydetti. Amcaoğlu, Halkın Partisinin kendisini biraz zor duruma düşürdüğünü belirterek, “Ben hala Halkın Partisinin hangi gerekçe ile hükümetten ayrıldığı konusunda net bir sonuca varamadım” diye konuştu.

“UBP’nin kendi Cumhurbaşkanı adayını çıkaracağını düşünüyorum”

Amcaoğlu, Halkın Partisinin cumhurbaşkanlığı seçimi için hükümeti bozduğu iddialarına yönelik ise şunları kaydetti, “UBP bu ülkenin en büyük siyasi partisi ise bu konularda sanırım Parti Meclisi ve MYK’sından böyle bir kararın çıkması mümkün değil. UBP kendi adayını mutlaka her şartta ortaya koyar. Böyle bir durum söz konusu ise yetkili organlarda mutlaka görüşülmesi gerekmektedir. Aksi takdirde ileride bir takım sorunlara neden olabilir. Ben UBP’nin kendi Cumhurbaşkanı adayını çıkaracağını düşünüyorum”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğrenci mi ?   Müşteri mi ?
Öğrenci mi ? Müşteri mi ?
Savunulacak tarafı yok !
Savunulacak tarafı yok !