"Nüfus artışı Gönyeli’yi beton yığınına...

"Nüfus artışı Gönyeli'yi beton yığınına çevirdi"

Gönyeli sakinleri, bölgede artarak devam eden inşaatlaşmanın, tarım arazilerinin yok olmasına neden olduğunu belirttiler.

11 Şubat 2019 - 07:43 - Güncelleme: 12 Şubat 2019 - 12:03

Gönyeli sakinleri, trafik sorunu ve geçim sıkıntısının had safhada olduğunu belirterek, bölgedeki  nüfusun ise sürekli artmasıyla bölgenin beton yığını haline geldiğini belirttiler

Gönyeli sakinleri, betonlaşma nedeniyle bölgedeki tarım faaliyetlerinin de öldüğüne işaret ederek, bunun köylüyü sıkıntıya ittiğini ifade ettiler

Bölge sakinleri, Gönyeli ve Güzelyurt arasındaki yol çalışmasının bir türlü bitmek bilmemesinden dolayı da trafik sorunu yaşadıklarını dile getirdiler. Trafik sorununun yanında park sorunu da getirdiğini anlatan bölge sakinleri, özellikle cuma günleri bölgenin trafik nedeniyle felç olduğunu vurguladılar

Süreyya ÖZDEMİR

Gönyeli sakinleri, bölgenin beton yığınına dönüştüğünü ifade ettiler. Bölgede sürekli olarak yeni inşaatların yapıldığını dile getiren bölgeliler, arazilerin ortaya çıkan yapılarla birlikte yok olduğunu belirttiler. Gönyeliler, yapıların çoğalmasıyla birlikte bölgede tarım ve üretime yönelik arazinin kalmadığını söylediler. Yapılaşma nedeniyle tarımın öldüğünü belirten bölge sakinleri, üretim yapamaz hale geldiklerini ve otomatiğe bağlanan zamlar sonucu ise, evlerine bir kilo patates bile almakta zorlandıklarını kaydettiler. Gönyeli sakinleri, bir diğer sıkıntılarının ise Gönyeli-Güzelyurt arası yol çalışmasının bir türlü bitmek bilmemesinden kaynaklandığını belirttiler. Yolun kullanıma açık olmaması nedeniyle, trafik sorunu yaşadıklarını anlatan bölge sakinleri, bu sıkıntının yalnızca Gönyeli’ye ait olmadığını, yolu kullanan herkesin de bundan etkilendiğini dile getirdiler. Bölgenin yollarının yetersizliği nedeniyle ortaya çıkan park sorununa isyan eden bölge sakinleri,  “Gönyeli’nin trafik sorunu ortaya park sorununu da çıkardı. Yollarımızın yetersizliği zaten meydanda, bununla birlikte yol içine park edilen araçlar, Gönyeli’de yaşamı bitirme noktasına getiriyo” ifadesini kullandılar.

Gönyelililer ne dedi?

Mehmet İkinci: Trafik sorunu yalnızca gönyeli’nin sıkıntısı olmaktan çıktı

“Gönyeli halkının, trafik ve geçim sıkıntısı güncel sıkıntılarındandır. Gönyeli’nin büyümesiyle trafik sorunumuz da büyümüştür, yollarımızı belediyemiz elinden geldiğince iyileştirmeye çalışsa da belirli yere kadar düzeltebilmiştir. Belediyemizin bütçesi, nüfusun büyümesiyle yetersiz kalmaktadır. Trafik konusu belediyenin altından kalkabileceği bir sıkıntı değildir. Bu, yalnızca Gönyeli’ye ait bir sorun olmaktan da çıkmıştır. Bu sorun, Güzelyurt halkının hatta bu yolu kullanan herkesin ortak sıkıntısıdır. Trafik sıkıntısının yanı sıra yolların sıkıntılı olması da araçlarımıza sorun yaşatmaktadır. Özellikle Gönyeli’nin birkaç yıl içesinde beton yığını olmasıyla bölgemizde ekim yapamaz hale geleceğiz. Yaşanan ekonomik kriz herkes gibi bizleri de mağdur etti. Her yerin taş yığınına dönmesiyle, üretim yapamaz hale geldik. Bugün bir marketten aldığımız patatesin fahiş fiyatlar altında satılması çoluğumuzu çocuğumuzu perişan hale getirdi. Bu ülkede temel gıdalardan biri olan patatesi bile alamıyorsak Allah sonumuzu hayır etsin.”

Göksel Kocaoğlu: Trafik sorunu bölgelinin kanayan yarası haline geldi

“Gönyeli bölgesinin şu an için tek sıkıntısı, bölgenin trafik konusudur. Trafik sorunu bölgelinin adeta kanayan yarası haline geldi.  Belediyemiz de gönyeli bölgesi için elinden gelen bütün imkânları kullanarak bölgenin sorunlarına çare olmaktadır.”

Azmi Banderas: Bölgelinin en büyük sorunu imar sorunudur

“Gönyeli’deki ovalık araziler, ekim yapılacak yerler beton yığınları nedeniyle bitti. Tarım adına bölgemizde faaliyet gösterebileceğimiz bir alanımız kalmadı. Bölgelinin en büyük sorunu imar sorunudur. Bu bölgede yapılan evlerin en az beş ya da altı katlı olması gerekmektedir. Ülkenin genelini etkileyen ekonomik kriz ülkedeki bütün vatandaşlar gibi Gönyeli bölgesini de etkilemiş ve fakirleştirmeye başlamıştır. Sürekli yapılan zamlar nedeniyle bugün insanlarımız kasaptan bir kilo bile et alamaz hale gelmiş hatta Rum tarafına geçip eksiğini ordan tamamlamaktadır. Bir kasap olarak müşterilerime fahiş fiyatlardan et satmak istemiyorum. Bu beni ciddi derecede rahatsız etmektedir.”

Şemi Mutsuz: Trafik sorunu ve betonlaşan gönyeli huzursuz ediyor

“Bölgelinin en çok huzursuzluk duyduğu konulardan birisi beton yığını haline dönüşen Gönyeli ve biri de trafik sorunumuzdur. Yollarımızın bakımsız olmasının yanı sıra kullanıma açılmayan yol nedeniyle vatandaşlarımız her geçen gün mağdur olmaktadır. Yaşanan bu sıkıntılar bize ciddi anlamda rahatsızlık vermektedir.”

Mustafa Ürüncüoğlu: Ülkemizde sistem adına bir şey yok

“Gönyeli halkının sıkıntılı olmasının nedeni, eski gelenek ve göreneklerimizden bir şeyimizin kalmamasıdır. Devletin sistemsizliğinden ve halkın olumsuz olaylara karşı hazırlıklı olmaması sıkıntıları ortaya çıkarmaktadır. Herşeye sürekli yapılan zamlar ve bu zamlara bir türlü dur denilmemesi bizi mağdur etti. Ülkemizde sistem adına bir şey yok. Devletin hiç bir şeye müdahale etmeye gücü olmaması da ayrı bir sorunumuzdur. Bu ülkedeki halkın sıkıntıya düşmesinin nedeni halkın her gittiği markette kasabını ya da manavını bulmasıdır. Vatandaşlar büyük yerlerden alışveriş ettiği sürece küçük esnaf ölmeye yüz tutmaktadır. Halkımız tembelliğe alıştı, neredeyse tuvalete bile arabayla gidecek hale geldik. Bizim ülkemizde küçük görünse de pek çok sıkıntımız var. Bu ülkedeki toplu taşımada otobüs duraklarının yetersiz olması, otobüslerin bakımsız olması, şoförlerin nadas tarlada gitmesi gerçekleriyle yüz yüzeyiz. Hiçbir Avrupa ülkesinde bu tür olumsuzluklarla karşılaşılmaz. Ciklos’ta meydana gelen kaza bile yolların yapımında mühendis bulundurulmamasından kaynaklandı. Bugün ülkede ODTÜ gibi güzel üniversitelerden mezun olan çocuklarımız var, neden bu kişilerin iş yapmasına izin verilmiyor? Bu çocuklar neden Avrupa’da ya da farklı ülkelerde çalışmaya gidiyor? Sistemsizlik iste burada başlıyor. Kendi toprağını bırakıp, ekmek parasını kazanmak için ODTÜ’den mezun olan bir çocuk ülkesinden göç ediyor. Ortaya çıkan hatalar sistemin çöktüğünü gösteriyor. Bugün alanından mezun olan bir insan bu ülkede kendi işini yapamıyor. Koltuklarımızda bilinçsiz kişiler oturuyor. Bu durum yönetimde ve sistemde sorunlar meydana getiriyor. Ülkede birçok sıkıntı yaşanmasının bir başka nedeni de Türkiye’de kapatılan istenmeyen her şeyin burada açılmasıdır. Bu durum KKTC’nin dışardaki imajını da değiştirmektedir. KKTC dışardan meyhane, kerhane, kumarhane cumhuriyeti olarak anılıyor. Bu sistemin içinde biz maalesef buyuz. Üreticiliğin sistemde çökmesiyle herkes memur olmak istemeye başladı. Biz çocuklarımıza meslek edindirmeye değil meslek almaya başlar olduk. Bu sıkıntılar yalnızca Gönyeli halkının değil bütün halkın sorunlarıdır. Sadece Gönyeli halkının sıkıntıları diye yorumlamak doğru olmaz. Devletin yarattığı sistemsizlikten, özentiden dolayı herkes mutsuzdur. Bu ülkede vatandaşlar mutluluğun ne olduğunu unuttu.”

Ahmet Onbaşı: Gönyeli’nin trafik sorunu ortaya park sorununu da çıkarmıştır

“Gönyeli halkının en büyük sıkıntılarından biri trafik sıkıntısıdır. Bu sorunun üstesinden bir türlü gelinmemesi bizleri mağdur ediyor. Gönyeli’nin trafik sorunu ortaya park sorununu da çıkarmıştır. Yollarımızın yetersizliği zaten ortada, bununla birlikte yol içine park edilen araçlar, Gönyeli’de yaşamı bitirme noktasına getiriyor. Gönyeli günümüzde şantiye haline geldi, her gün bölgenin çeşitli yerlerine dikilen binalar bölgemizin beton yığını haline gelmesini tetiklemektedir.”

Tokay Raman: Her cuma Gönyeli’de polisler park sıkıntısının giderilmesi için çalışmaktadır

“Gönyeli bölgesinde var olan sorunlar, trafiği de felç etmektedir. Özellikle cuma günleri camiye gelen kişilerin park sorunu ciddi anlamda büyüktür. Her cuma Gönyeli’de polisler park sıkıntısının giderilmesi için çalışmaktadır. Bölgede trafik ve park sorunuyla birlikte altyapının yetersiz olması gerçeği de var.  Yağmurların yağmasıyla birlikte yollarda oluşan göletler vatandaşın sıkıntı çekmesine neden olmaktadır.”

Ömer Coşkun Sertyürek: Geçim sıkıntısı en büyük derdimiz

“Son zamanlarda yaşanan ekonomik kriz, ada genelinde olduğu gibi Gönyeli sakinlerine de geçim sıkıntısı yaşatıyor. Pahalılığın yanı sıra yollarımızın yetersiz ve bozuk olması, trafik sorunu gibi çeşitli sıkıntılar çekmekteyiz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
12 bin TL’ye şimdilik serbest
12 bin TL’ye şimdilik serbest
Çatışma ülkeye zarar veriyor!
Çatışma ülkeye zarar veriyor!