"Öğretmeniz, anarşist değiliz"

"Öğretmeniz, anarşist değiliz"

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi’nin Lefkoşa Surlariçi’nde bulunan kampüsünde ders veren öğretim görevlilerinin yaklaşık 7 aydır maaşlarını düzenli alamadıkları, haklarını aramak isteyen ve eylem gerçekleştiren üç öğretim görevlisinin istifaya zorlandığı belirtiliyor

09 Mayıs 2019 - 06:53 - Güncelleme: 10 Mayıs 2019 - 10:13

7 aydır düzenli maaş alamadıklarını Yeni Bakış’a aktaran Kıbrıs Amerikan Üniversitesi öğretim görevlisi Sibel Ersiner, Hanife Demir ve Behiye Kuruç, haklarını aradıkları ve sessiz kalmadıkları gerekçesiyle dün okula gittiklerinde odalarına kilit vurulduğunu ve içeri alınmadıklarını belirttiler

“Kapı dışarı edildik, yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız” diyen öğretim görevlileri Sibel Ersiner, Hanife Demir ve Behiye Kuruç, “7 ay boyunca elimizi taşın altına koyduk ve çocuklara yansıtmamaya çalıştık. Ancak sonuç itibarıyla bizler bu işi bir emek karşılığında yapıyoruz ve bu bizim ekmek paramız. Ancak bizlere sürekli okul satılacak diye bahane gösterildi ve maaşlarda aksamanın bundan kaynaklı olduğu anlatıldı. Fakat ne okul satıldı ne de alacaklarımız ödendi” dediler 

“Okul müdürü bize sürekli şaka yapıyormuş gibi elebaşı sizsiniz, anarşistsiniz gibi laflar kullanıyor. Biz öğretmeniz, anarşist değiliz. Bizler eğitimciyiz. Doğruları söylüyoruz ve hakkımız olanı almak istiyoruz”

“Okulun sahibi olan Serhat Akpınar’a bir yazı yazarak durumu ilettik. Serhat Akpınar bize bin 500 çalışanı olduğunu ve sadece bizi düşünmek zorunda olmadığını, dersimizi aksatmamamızı söyledi. Akabinde rektörlük binasına çağrıldık. Üst düzey yöneticilerle toplantı yapıldı. Üniversitede kimsenin hakkı kalmaz ama ne zaman size ödeme yapılır bilmiyoruz denildi”


Kahraman KART


Kıbrıs Amerikan Üniversitesi’nin Lefkoşa Surlariçi’nde bulunan kampüsünde ders veren öğretim görevlilerinin yaklaşık 7 aydır maaşlarını düzenli alamadıkları, haklarını aramak isteyen üç öğretim görevlisinin istifaya zorlandığı belirtiliyor.

 Yeni Bakış’a yaklaşık 7 aydır yaşadıkları sıkıntıları anlatan öğretim görevlisi Sibel Ersiner, Hanife Demir ve Behiye Kuruç, bir süredir maaşlarını alamadıkları gibi dün okula gittiklerinde odalarına kilit vurulduğunu ve içeri alınmadıklarını belirttiler. Mağdur olduklarını iddia eden öğretmenler ödemelerin kendilerine düzensiz yapıldığını, ancak 2 aydır hiç maaş alamadıklarını söylediler. Öğretmenler buna karşılık bir süre önce haklarını almak amacıyla yasal çerçeve içinde eylem haklarını kullandıklarını belirttiler. 

“Ne okul satıldı ne de alacaklarımız ödendi”

Öğretim görevlileri, mesai saatleri içinde okulda bulunacaklarını ancak derslere girmeyeceklerini yönetime iletiklerini belirterek, şunları söylediler: “okulun bizleri haksız çıkarmasını asla kabul etmeyeceğimizi yazılı olarak ilettik. 7 ay boyunca elimizi taşın altına koyduk ve çocuklara yansıtmamaya çalıştık. Ancak sonuç itibarıyla bizler bu işi bir emek karşılığında yapıyoruz ve bu bizim ekmek paramız. Ancak bizlere sürekli okul satılacak diye bahane gösterildi ve maaşlarda aksamanın bundan kaynaklı olduğu anlatıldı. Fakat ne okul satıldı ne de alacaklarımız ödendi. Bir ay hiç ödenmedik, bir ay yarı maaş ödendik. Bir sonraki ayın maaşını unutur olduk.”

“Serhat Akpınar’a yazı yazdık”

“Okulun sahibi olan Serhat Akpınar’a bir yazı yazarak durumu ilettik. Bunun sonunda asgari ücrete yakın akademisyenlere 25 Nisan’da bir ödeme yapıldı. Bunun üzerine tam olarak haklarımızı almadığımız sürece tekrardan iş yavaşlatmaya gideceğimizi belirttik. 7 aylık maaşımızın bizlere sağlanmasını bekledik. Sosyal haklarımız gecikebilir ama en azından elektrik, su paramızı ödeyebilelim dedik. Okula gelmek için benzin paramızı dahi karşılayamaz duruma geldik. Serhat Akpınar bize bin 500 çalışanı olduğunu ve sadece bizi düşünmek zorunda olmadığını, dersimizi aksatmamamızı söyledi. Akabinde rektörlük binasına çağrıldık. Üst düzey yöneticilerle toplantı yapıldı. Üniversitede kimsenin hakkı kalmaz ama ne zaman size ödeme yapılır bilmiyoruz denildi. Bu arada okulun gücü yok ödemeler aksayacak denildi, ancak el altından birkaç kişiye gizlice ödeme yapıldı. Bizlerden izinsiz bir şekilde Girne Amerikan Üniversitesinden başka öğretmenler getirildi ve onlara yön göstermemiz istendi. Bizler yardımcı olmaya çalıştık, ancak hala okulun akademisyeni isek bunun doğru olmadığını belirttik. Bunun üzerine haklarımızın ödenerek çıkışımızın verilmesini istedik. Ancak ne çıkışımız verildi ne de haklarımızı alabildik. Dün sabah okula geldiğimizde odamızın kilitli olduğunu gördük. İşten çıkarılmıştık. Bu bizim ayıbımız değil, okul yönetiminin ayıbıdır.”

“Anarşist değil, eğitimciyiz”

“Öğrenciler bize mesaj atıyor. Okula gelelim mi diye soruyorlar. Çocuklara verecek cevap bulamıyoruz. Bu sürede Çalışma bakanı Zeki Çeler ile de görüştük. Ancak Bakan Çeler son durumları, bugün bizi kapı dışarı ettiklerini bilmiyor. Okul müdürü bize sürekli şaka yapıyormuş gibi elebaşı sizsiniz, anarşistsiniz gibi laflar kullanıyor. Biz öğretmeniz anarşist değiliz.  Bizler eğitimciyiz. Doğruları söylüyoruz ve hakkımız olanı almak istiyoruz. Bizler bugüden sonra yasal haklarımızı kullama yoluna gideceğiz.” 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Barış Burcu'dan açıklama!
Barış Burcu'dan açıklama!
Polise teslim oldu
Polise teslim oldu