"Özelde çalışan üvey evlat mı?"

"Özelde çalışan üvey evlat mı?"

Özel sektörde sendikalaşmanın işçi hakkının aranması için şart olduğunu vurgulayan vatandaşlar, kamu görevlilerinin sahip olduğu hakların özel sektör çalışanları için de geçerli olması gerektiğini belirttiler.

12 Şubat 2019 - 08:10 - Güncelleme: 13 Şubat 2019 - 11:28

Vatandaşlar, özel sektörde çalışanların  haklarını aramaları için sendikalaşma yoluna gidilmesi gerektiğini söylediler

Özel sektör çalışanının da varlığının hissettirilmesi gerektiğini belirten vatandaşlar, “Devletin bu konuya çoktan el atması lazımdı” dediler

“Devlet memurunda olan hakların, özel sektör çalışanında da olması lazım” diyen vatandaşlar, özel sektör işçisinin üvey evlat olmadığını vurguladılar

Melin DOBRAN
Özel sektörde sendikalaşmanın işçi hakkının aranması için şart olduğunu vurgulayan vatandaşlar, memurda olan hakların özel sektör çalışanında da olması gerektiğini söylediler. Vatandaşlar, “Örneğin 1 Mayıs işçi bayramıdır ama sadece memurlar tatil yapıyor, işçiler çalışıyor. Bu en büyük haksızlıktır” dediler. 
“Özel sektör çalışanının da ülkede hissettirilmesi lazım” diyen vatandaşlar, çalışanların hak araması için sendikalaşma yoluna gidilmesine olumlu bakıyorlar.

Vatandaş ne dedi?
Ramiz Celalettinoğlu: Özel sektör çalışanı varlığının hissettirilmesi lazım

“Özel sektör çalışanları da bence sendikalaşmalıdır. Bu çok doğru bir karardır ve bakanın bu konuyla ilgili olarak adım atması çok iyi. Devlet memuru ülkesi değil, özel sektör çalışanının da varlığının hissettirilmesi gerekiyor.
 Sendikalaşma olduğu takdirde çalışan hakkını arayabilecek. İşveren de sendika olması durumunda elemanı işten çıkarmadan önce 2 kez düşünecek. 
Sendikalaşmaya olumlu bakmayan işveren için de bir şey yapılmalıdır. Devletin bu konuya çoktan el atması lazımdı çünkü genç iş gücü Avrupa ülkelerine göç ediyor.”

İbrahim Miharbi: İşçinin 1 Mayıs’ta çalışması en büyük haksızlıktır

“Özel sektörün kesinlikle sendikalaşması gerekiyor çünkü çalışanlar haklarını sadece orada buluyor. Devlet memurunda olan hakların, özel sektör çalışanında da olması lazım.
 Örneğin 1 Mayıs işçi bayramıdır ama sadece memurlar tatil yapıyor, işçiler çalışıyor. Bu en büyük haksızlıktır. Sendika gibi bir birlik olursa, çalışanlar mağdur edilmeyecektir diye düşünüyorum.”

Ali Lefkoşalı: Esas üreten özel sektördür

“Sendikalaşma çoktan beri olması gereken bir sistemdir. Çıkarılacak olan bir kanunla memurlara verilen hakların, özel sektör çalışanlarına da verilmesi gerekiyor. 
Mesela özel sektör işçisinin 13. Maaşı yok, bazısının sosyal hakkı yok, milli tatili yok. Esas üreten özel sektör çalışanıdır. Bir devletin özü, mayası özel sektör işçisidir. En erken zamanda devletin bu konuya eğilmesi gerekiyor. Özelde çalışan üvey evlat değildir.”

Hüseyin Karanlık: Özel sektör çalışanı hayat pahalılığını almıyor

“Özel sektör çalışanının hakkını araması için sendikalaşma yoluna gidilmesi bence çok doğru bir karardır. Birçok işçi hafta sonu ve uzun mesai saatleri içerisinde çalışıyor. İşverenlerin de sendikalaşma konusuna pek de sıcak bakmadığını görüyorum. Devletin bir ödeneği olan hayat pahalılığını özel sektör çalışanı almıyor. 
Bu ödeneğin eşit şekilde hem devlet hem de özel sektör çalışanına verilmesi gerekiyor.”

Kadir Aldemir: İşveren de düşünmelidir

“Ben de bir işverenim ve işveren kendi çıkarlarını korusun diye sendikalaşma istemiyor. 
Bakıldığında işçinin hakkını savunan bir sistem, bir çalışma elbette olmalıdır. Bir yerde işveren de düşünülmelidir. Ben bir işverenim ve pazar günü dükkânı kapatırsam, para kazanamam. Pazar günü benim en yoğun olduğum gündür. Müşteriler tıraş olmak için daha çok pazar günleri geliyor.”

Faik Birelli: Her çalışan sendikalı olmalıdır

“Her çalışanın bağlı olduğu bir sendika olmalıdır. Ben Türkiye’den Kıbrıs’a çalışmak için geldim. 20 günden beri taşeron paramızı ödemiyor. 
Çalışma Dairesi’ne gittik şikâyet et dedi. Polise gittik, elimizde resmi kanıt istiyor. Bize çalışma izni yapacaklarını söylediler ama yapmadılar. Ben Türkiye’ye dönmek istiyorum, cebimde 5 kuruşum yok. Ailem orada para bekliyor, bizim burada paramız yok. Hırsızlık mı yapalım? 30 bin liraya yakın alacağımız var.”

Cihangir Sağlam: İnsanlık dışı muamele görüyoruz

“Yaklaşık 2 ay önce buraya çalışmak için geldim. Hakkımızı savunan bir sistemin olması gerekiyor. Şu an böyle bir şey olsa, biz mağdur olmazdık. Sırtımızı dayayabileceğimiz bir yer yok. 2 ay içinde çalıştığım günlerin parasını halen alamadım. En kısa sürede bu sorunu halledip, Türkiye’ye döneceğiz. Çalışırken inşaatta kalıyorduk, sonra bir gecekondu bulduk orada kaldık . Şimdi nerde kalacağız?”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
12 bin TL’ye şimdilik serbest
12 bin TL’ye şimdilik serbest
Çatışma ülkeye zarar veriyor!
Çatışma ülkeye zarar veriyor!