"Özelleştirmeye zemin hazırlıyorlar"

"Özelleştirmeye zemin hazırlıyorlar"

TÜRK-SEN Başkanı Aslan Bıçaklı, KIB-TEK’te imzalanan Toplu İş sözleşmesiyle ilgili tepkilere sert çıktı. Bıçaklı, “Başka işlere baksınlar, bugün yeni bir şey yapılmadı. 17 bin lira maaş alan milletvekillerine 3 buçuk milyon artış veren bir zihniyet ortadayken, göç yasası ile işe girenlere 300 lira artış verildiğinde kimse yaygara koparmasın. Bunu yapanlar önce aynaya baksınlar” dedi. Bıçaklı, KIB-TEK’i KTHY gibi yedirmeyeceklerini belirterek, tepki koyanların niyetlerinin başka olduğunu kaydetti

10 Şubat 2019 - 10:42 - Güncelleme: 11 Şubat 2019 - 13:20

Türk-Sen Başkanı Bıçaklı, sermayeye enerji teşvik primi olarak her yıl 40 trilyon verildiğini belirterek, “KIB-TEK’e günah değil mi? Bunu kim ödeyecek?” diye sordu. 


Bıçaklı, sermayeye teşvik verildiği sürece kimsenin sesini çıkarmadığını, ancak ülkeye elektrik verebilmek için direklerin üzerinde çalışan insanlara üç kuruş verildiği zaman memlekette kıyametin koptuğunu söyledi. 


Aslan Bıçaklı, “Bilerek ve isteyerek sadece toplu iş sözleşmesiyle ilgili değil KIB-TEK’in üzerine son dönemlerde belirli kesimler zemin hazırlasınlar diye bir takım şeyler gündeme getiriliyor. Bizim açımızdan ortada yeni bir şey yoktur. Sermayenin temsilcileri KIB-TEK’i çok düşünüyorlarsa alacakları teşvikten vazgeçsinler de görelim” diye konuştu. 


“Yalan dolanlarla birilerine hizmet verebilmek için birilerinin uşaklığını yapanlar bilecekler ki KTHY gibi KIB-TEK’i de kendilerine yedirtmeyeceğiz. KTHY aynı zihniyetle zamanında kapatıldı. Bunun bedelini bugün toplum ödüyor”


“KIB-TEK’i UBP döneminde bu senaryolarla 2012 yılında bir yerlere sürüklemeye çalışmışlardı. Ancak beceremediler. Bugün yine birileri bu gibi senaryolarla özelleştirmenin önünü açmak ve AKSA’ya hizmet etmeye çalışıyorsa biz buna asla izin vermeyeceğiz”


Deniz ABİDİN

TÜRK-SEN Başkanı Aslan Bıçaklı, KIB-TEK’te toplu iş sözleşmesinin ilk defa imzalanmadığını belirterek, bunun bir anayasal hak olduğunu söyledi. Bıçaklı, “Özellikle sermayenin ve ana muhalefet partisinin başkanı yeni bir şey olmuş gibi yaygara çıkarttılar” diyerek, göç yasasıyla işe giren çalışanlara devletin 5 yıldır yaptığı gibi ekstra bir artışın verildiğini kaydetti. Bıçaklı, bunun aradaki ücret farkının daralması için yapıldığını ifade ederek, devletin bunu yıllardır çalışanlarına uygulamakta olduğunu söyledi. Bıçaklı, ortada yaygara çıkaracak kadar bir şeyin olmadığını belirterek, ancak niyetin art niyet olduğunu söyledi. Bu artışın verilmesiyle KIB-TEK’in zarara gireceği, bunu vatandaşın ödeyeceği gibi söylemlerde bulunulduğunu ifade eden Bıçaklı, bir yılda göç yasası ile işe girenlere verilecek olan farkın 1 trilyonu bile bulmadığını belirtti. “KIB-TEK’i çok düşünüyorlarsa alacakları teşvikten vazgeçsinler de görelim”

Bıçaklı, sermayeye enerji teşvik primi olarak her yıl 40 trilyon verildiğini belirterek, “KIB-TEK’e günah değil mi? Bunu kim ödeyecek?” diye sordu. Bıçaklı, sermayeye teşvik verildiği zaman hep iyi olduğunu, ancak bu ülkeye elektrik verebilmek için direklerin üzerinde çalışan insanlara üç kuruş verildiği zaman memlekette kıyametin koptuğunu söyledi. Aslan Bıçaklı, “Bilerek ve isteyerek sadece toplu iş sözleşmesiyle ilgili değil KIB-TEK’in üzerine son dönemlerde belirli kesimler zemin hazırlasınlar diye bir takım şeyler gündeme getiriliyor. Bizim açımızdan ortada yeni bir şey yoktur. Sermayenin temsilcileri KIB-TEK’i çok düşünüyorlarsa alacakları teşvikten vazgeçsinler de görelim” diye konuştu. 


“KTHY gibi KIB-TEK’i de yedirtmeyeceğiz”

Aslan Bıçaklı, zammın nerden dolayı gündeme geleceğini anlamadığını ifade ederek, sendika olarak yönetim kurulu ile yaptıkları temaslarda gündemde zammın olmadığını kaydetti. Bıçaklı,  Bakan ve yaygara koparan sermaye temsilcilerinin bu konudan haberleri olmadığını söylediklerini belirterek, KIB-TEK’in böyle bir sözleşmeyi nasıl tek başına imzalayabildiğini sordu. Bıçaklı, bunun doğru olmadığını belirterek, bu konuda hükümetin bilgisi ve onayının olduğunu kaydetti. Bıçaklı, şöyle devam etti, “Yalan dolanlarla birilerine hizmet verebilmek için birilerinin uşaklığını yapanlar bilecekler ki KTHY gibi KIB-TEK’i de kendilerine yedirtmeyeceğiz. KTHY aynı zihniyetle zamanında kapatıldı. Bunun bedelini bugün toplum ödüyor. KIB-TEK’i UBP döneminde bu senaryolarla 2012 yılında bir yerlere sürüklemeye çalışmışlardı. Ancak beceremediler. Bugün yine birileri bu gibi senaryolarla özelleştirmenin önünü açmak ve AKSA’ya hizmet etmeye çalışıyorsa biz buna asla izin vermeyeceğiz” 


“Sermaye ve UBP şikayetçi”

Bıçaklı, toplu iş sözleşmesinin onayında hükümetin izni olduğunu belirterek, sözleşmenin kurumu temsil eden hükümet yetkilileri ve sendika arasında imzalandığını söyledi. 

Bıçaklı, “O zaman burada hükümetin nasıl haberi olmaz, ben bunu anlamadım” diyerek, “Bakan bunu sonradan öğrenmişse bu da onun ayıbıdır” dedi.  Bıçaklı, hükümetin toplu iş sözleşmesinden şikayeti olmadığını, 40 trilyon lira devletten enerji teşvik primi alan Ticaret ve Sanayi Odası gibi sermayenin ve sözcülüğünü yapan UBP’nin bu konuda şikayeti olduğunu kaydetti. Bıçaklı, “Başka işlere baksınlar, bugün yeni bir şey yapılmadı. 17 bin lira maaş alan milletvekillerine 3 buçuk milyon artış veren bir zihniyet ortadayken, göç yasası ile işe girenlere 300 lira artış verildiğinde kimse yaygara koparmasın. Bunu yapanlar önce aynaya baksınlar” diye konuştu.   

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Barış Burcu'dan açıklama!
Barış Burcu'dan açıklama!
Polise teslim oldu
Polise teslim oldu