Parasızlık toplumun dengesini bozdu

Parasızlık toplumun dengesini bozdu

Vatandaş, KKTC’de geçim derdinin her gün biraz daha zorlaştığına dikkat çekti. “Ev kirası, elektrik ve su faturası, benzin, mazot derken aldığımız paradan geriye hiçbir şey kalmıyor” diyen vatandaş, bu yapının hem sosyal hem de psikolojik açıdan insanları kötü etkilediğini vurguladı.

12 Şubat 2019 - 08:06 - Güncelleme: 13 Şubat 2019 - 11:27

Ülkede belirgin bir şekilde hissedilen ekonomik krizin, toplumu  bunalıma ittiğini dile getiren vatandaş, “Maddi imkânsızlık insanlarımızı hasta ediyor” dedi.


Aldıkları maaşın olduğu gibi ev kirası ve faturalara gittiğini dile getiren vatandaşlar,  “Bugün ufak tefek açığımızı bile kapatmakta sıkıntı yaşıyoruz” dediler.


Maddi imkânı olmayan bir kişinin her türlü kötülüğe açık olduğuna dikkat çeken vatandaş, ülkede yaşanan olumsuzlukların en büyük nedeninin maddi sıkıntı olduğunu kaydetti.


Süreyya ÖZDEMİR

Vatandaş, KKTC’de geçim derdinin her gün biraz daha zorlaştığına dikkat çekti. “Ev kirası, elektrik ve su faturası, benzin, mazot derken aldığımız paradan geriye hiçbir şey kalmıyor” diyen vatandaş, bu yapının hem sosyal hem de psikolojik açıdan insanları kötü etkilediğini vurguladı.


Vatandaş ne dedi?

Mehmet Kaplan: Maddi imkânsızlık vatandaşları hasta ediyor

“Ekonomik kriz nedeniyle maddi sıkıntıya düşen insanlar, evlerinin ihtiyaçlarını karşılamakta sıkıntı çekmektedir. Maddi sıkıntı yaşayan insanların psikolojisi bozuluyor. 

Ülkemizde asgari ücretle çalışan bir insan ya ev kirasını, faturasını ödeyebilecek ya da çocuğunun eğitim masrafını. 

Aldıkları maaşlarla geçinmekte zorlanan vatandaşlar, şu dönemde ya psikolojik anlamda bunalıma girmekte ya da ciddi hastalıklar geçirmektedir.”


Olgun Güllü: Alım gücü düşen vatandaşın ekmek almak için bile gücü kalmamıştır

“Bu konuda tek suçlu vatandaşın yaşadıklarına duyarsız kalan yetkililerdir. Ülkede yaşanan ekonomik kriz karşısında, vatandaşların kaldıramadığı zamlar meydanda. 

Bu gerçek bizlere padişahın hikâyesini hatırlatmaktadır. Bugün alım gücü düşen vatandaşın, ekmek almak için bile gücü kalmamıştır. Yetkililer, vatandaşların sorunlarını her gün gazetelerden okuyor fakat kulak tıkıyorlar.”


İbrahim Miharbi: Vatandaş yapacağı yemeğin malzemesini bile eksik alıyor

“Parası olmayan insan doğal olarak sıkıntı yaşamaktadır. Parası olana ise  bu durum pek koymuyor. Bugün insanlarımız yaşadıkları bunalımlar karşısında hasta olmaya başladılar. Alınan maaşlar ile ürünlerdeki fiyat artışı ortadır. Vatandaş bugün yapacağı yemeğin malzemelerinin birini alırken, diğerini alamıyor. Yetkililer ise kulaklarını ve gözlerini vatandaşın sıkıntılarına karşı kapamış halde vurdumduymazlığa devam ediyor. Sonumuz hayır olsun.”


Mehmet Kadiri: Ülkeyi kötü duruma getiren yetkililerin bundan sorası için kazaları mübarek olsun

“Bu ülkede sabit gelirli hiç kimse yaşananlara karşı çıkamaz. Ülkedeki şartların çok zor olduğu ortadadır. Asgari ücretle geçinen bir kişi bugün sadece nefes almak için yaşıyor. 

Ay sonu çalıştığı parayı ev kirası ve fatura ödeyim derken elince avucunda bir kuruşu dahi kalmıyor. Hatta yetmeyen para nedeniyle borca bile giriyor. 

Ülkemizde ekonomik kriz gerçeğiyle birlikte, bir de işsizlik mevcuttur. Buraya gelen yabancı uyruklu kişiler  sokaklarımızı doldurmuş vaziyettedir. Bununla birlikte yerli halkın iş imkânını da elinden almaktadırlar. Ülkemizde çocuklarımız iş bile bulamıyor. Bu durumu özetleyen en güzel şey ise artık KKTC meydanlarında insanlardan korkmayan güvercinlerdir.

 Güvercinlerimiz bile insanların yemek yemelerini bekleyip kırıntılarıyla doymaya çalışıyor. Kıbrıs halkı da artık böyle oldu. Halkı üretimden, maldan mülkten koparan yetkililer, bu ülkedeki herkesi memur ettiler. Bunun en belirgin nedeni ise rumdan kalan mallara sahip etmemekti.

 Yetkililerin kazaları bundan sonrası için mübarek olsun. Ben inanıyorum ki KKTC’nin son temsilcileri de bizleriz. Bu ülkeyi bundan sonra temsil edebilecek kimse yok!”


Tünay Gülbak: Aldığımız maaşlarla bu ülkede bugün yaşayabilecek konumda değiliz

“Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz ciddi anlamda bütün vatandaşları mağdur etti. Hatta asgari ücretle çalışan birçok vatandaşımızı bunalıma soktu. Vatandaşlarımız ülkede meydana gelen fahiş fiyatlarla başa çıkmakta zorlanmaktadır. Birçok vatandaşımız artık, ufak tefek açığını bile kapatamamaktadır. 

Aldığımız maaşlarla bu ülkede yaşayabilecek konumda değiliz. Daha önceleri, aldığımız maaşlarımızla çocuklarımıza destek bile çıkarken ülkemizde yaşanan olumsuz durumlar evlatlarımıza yardım edebilmemizi de engelledi. 

Bugün kenara atılan üç beş kuruşumuz olmasa evlatlarımızın geçimini ya da yuva kurmasına bile yardımımız söz konusu olamayacaktı.”


Selçuk Ekendal: Vatandaş maddi sıkıntıları nedeniyle ocağının üstüne tencere koymakta zorlanmaktadır

“Ülkemizde yaşanan ekonomik krizden dolayı bunalıma girmeyen insan sayısı pek azdır. Özellikle 2010 yılından sonra devlet dairelerine alınan kamu görevlilerinin maaşı göç yasası diye tabir ettiğimiz bir yasa çerçevesindedir. 

Bu durum bu ülkedeki vatandaşlara daha fazla kalmayın buradan artık gidin demektir. 

Yetkililerimiz ülkedeki vatandaşlarımıza öyle bir ücret veriyor ki, insanlar evlerini bile geçindiremiyorlar. Bizim gibi eski kamu görevlilerinin maaşları kötü durumda değil fakat yeni işe alınan ve özel sektörde çalışan birçok insanımız bu ülkede artık ocağının üstüne tencere koymakta zorlanıyor.”


Özkan Özdemir: Parası olmayan insan her kötülüğe açıktır

“Ülkedeki maddi sıkıntılarla bunalıma giren insan sayısı bugün had safhadadır. Maddi durumu olmayan insan suç işlemeye de müsaittir. 

Parası olmayan insan her kötülüğe açıktır. Kendi canına da kıyabilir, huzursuz da eder, hırsızlık da dolandırıcılık da yapabilir.”


Nejat Tacel: Vatandaşları bu bunalımın içinden çıkaracak olan yetkililerdir

“Bu ülkede sıkıntıyı yalnızca çeken bilir. Bugün maddi sıkıntılar da ülkenin memuru için değil, yalnızca asgari ücretle geçinenler için geçerlidir. Maddi sıkıntıları yaşayan bir vatandaş bugün psikolojik bunalımlar geçirmektedir ve yaşadığı bu hayattan kurtulabilmek için belki de suç teşkil edebilecek bir insan haline dönüşebilir.

 Vatandaşları bu bunalımın içinden çıkaracak olan yetkililerdir. Bir vatandaş olarak ülkedeki tablodan ciddi anlamda rahatsız olmaktayım. Bu olumsuz tablonun düzelebilmesi için yetkililerin önlemleri alması gerekmektedir.”


Kemal Özdevim: Asıl bunalım yaşayan statükonun koruyucularıdır

“Bu ülkede maddi gelirden dolayı bunalım yaşandığını düşünmemekteyim. Asıl bunalım yaşayan statükonun koruyucularıdır. Bu ülkede, bazı memur kesimi ve işverenlerin mevcut durum yanlısı olduğu gerçeği vardır. 

Statüko yanlıları şu anki düzeni korumaya çalışan insanlardır. Bunun yanı sıra birde bir şeyden haberi olmayan vatandaşlar vardır. Bu memlekette bir Avrupa Birliği Uyum Yasası vardır, bu yasa da inanıyorum ki eninde sonunda engellemeye çalışanlar olsa da geçecektir. 

Rum tarafında uygulanan Avrupa Birliği Uyum Yasanın burada geçmesini istemeyen kişiler vardır. Ülkemizde maddi bunalım adına şu an ciddi bir şeyin olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bu halkın çoğu memur ve emeklidir.

 Bu yüzden yerli kesimde bir problem olduğu kanısında değilim. Eğer bir bunalım varsa bu bunalım, Türkiye’den gelen kaçak işçilerindir ya da 3. Dünya ülkelerinden gelen yabancı uyruklu işçilerin bunalımıdır. Yerli halkın rahatı yerindedir.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
12 bin TL’ye şimdilik serbest
12 bin TL’ye şimdilik serbest
Çatışma ülkeye zarar veriyor!
Çatışma ülkeye zarar veriyor!