Radikal gıda politikaları şart
Reklam
  • Reklam

Radikal gıda politikaları şart

Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Sıdıka Can, gıda güvenliği açısından denetimlerin eksik olduğuna dikkat çekerek, gıda güvenliğinin sadece meyve ve sebzeden ibaret olmadığını, hayvansal ürünleri de kapsadığını kaydetti. Can, mevcut yapı ve eksiklerle bir yere varmanın mümkün olmadığını vurguladı.

14 Haziran 2019 - 09:02 - Güncelleme: 15 Haziran 2019 - 09:31

- Gıda Mühendisleri Odası (GMO) Başkanı Sıdıka Can, meyve ve sebzelerin analizinin yapılması için devlet laboratuvarına giden ürünlerin doğru bir şekilde analiz edildiğini, ancak her noktaya ulaşılıp ulaşılmadığının önemli olduğunu söyledi

- Can, devlet laboratuvarının Veteriner Dairesi laboratuvarına taşınmasıyla kısmen de olsa analizlerin yapılmakta olunduğuna dikkat çekerek, analizler dışında denetim mekanizmalarının da önemli olduğunun altını çizdi 

- Gıda mühendisleri olmadan gıda güvenliğinden söz edilemeyeceğini belirten Can, ilgili bakanlıklarda tek bir gıda mühendisi istihdamı olmadığını söyledi. Sıdıka Can, Tarım bakanlığı’nda tek bir gıda mühendisi yokken, Sağlık Bakanlığı’nda sadece üç gıda mühendisi olduğunu belirterek, bu sayının tüm adanın denetlenmesinde yetersiz kaldığını belirtti

- “Ciddi ve radikal gıda güvenliği politikaları oluşturulmalıdır. Bugün tarım bakanlığı yetki alanında bulunan süt ürünleri imalathanelerine bakacak olursak ihracat yapmayanların daha küçük ölçekli işletmelerin çok daha geride kaldığını görüyoruz. Bunların sağlanması adına projeler geliştirilmelidir. Bunun yanında et sektörüne bakacak olursak, bugün mezbahalarımız içler acısı durumdadır. Çiftliklerde ise hayvan sağlığı, sağımı gibi konuların çok daha ciddi kontrollerle uygulanması gerekmektedir”

- Can, Hal Yasası’nın yıllardır Meclis’te beklemekte olduğuna dikkat çekerek, yasanın geçmesiyle bir takım önlemlerin alınabileceğini, isteyenin istediği ürünü ekip piyasaya satamayacağını söyledi. Sıdıka Can, ürünlerin tek bir yerde toplanacağını, daha sonra ülkeye yayılacağını belirterek, bu zincir kurulduğu andan itibaren ürünlerin takibi ve denetiminin çok daha kolay yapılabileceğini kaydetti

Deniz ABİDİN
Gıda Mühendisleri Odası (GMO) Başkanı Sıdıka Can, gıda güvenliği açısından denetimlerin eksik olduğunu belirterek, gıda güvenliğinin sadece meyve ve sebzeden ibaret olmadığını, hayvansal ürünleri de kapsadığını kaydetti. Can, meyve ve sebzelerin analizinin yapılması için devlet laboratuvarına giden ürünlerin doğru bir şekilde analiz edildiğini, ancak her noktaya ulaşılıp ulaşılmadığının önemli olduğunu söyledi. Can, Kıbrıs’ın her yerinde küçük çaplı da olsa bahçecilikle uğraşan kişilerin mevcut olduğunu ifade ederek, denetimlerde her ürüne ulaşılıp ulaşılmadığının soru işareti olarak durduğunu söyledi. 

“Denetim mekanizması çok önemli”

Can, gıda güvenliğinde vatandaşın dikkat etmesi gereken en önemli hususun ürünün ambalajlanmış, üzerinde üretim yeri, tarihi, etiketi ve izinli bir işletmenin ürünü olması gerektiğinin altını çizdi. Can, ambalajı ve nerede üretildiği belli olmayan ve de üzerinde hiçbir bilgi bulunmayan kayıtsız şekilde üretim yapan işletmelerden kesinlikle tüketim yapılmaması gerektiğine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Genetiği değişmiş organizmaların (GDO) bugün birçok tohumda uygulanmakta olunduğuna vurgu yapan Can, ülkemizde bunun analizinin yapılamadığını belirtti. Can, böyle bir laboratuvar altyapısının olmadığını ifade ederek, bunun tespitinin bugün imkansız olduğunu söyledi. Sıdıka Can, devlet laboratuvarının Veteriner Dairesi laboratuvarına taşınmasıyla kısmen de olsa analizlerin yapılmakta olunduğuna dikkat çekerek, analizler dışında denetim mekanizmalarının da  önemli olduğunu kaydetti. 

“Hal Yasası ile denetim daha etkin olacak”

Gıda mühendisleri olmadan gıda güvenliğinden söz edilemeyeceğini belirten Can, ilgili bakanlıkta tek bir gıda mühendisi istihdamı olmadığını söyledi. Sıdıka Can, Sağlık Bakanlığı’nda sadece üç gıda mühendisi olduğunu belirterek, bu sayının tüm adanın denetlenmesinde yetersiz kaldığını kaydetti. Can, Hal Yasası’nın yıllardır Meclis’te beklemekte olduğunu belirterek, yasanın geçmesiyle bir takım önlemlerin alınabileceğini, isteyenin istediği ürünü ekip piyasaya satamayacağını söyledi. Sıdıka Can, ürünlerin tek bir yerde toplanacağını, daha sonra ülkeye yayılacağını belirterek, bu zincir kurulduğu andan itibaren ürünlerin takibi ve denetiminin çok daha kolay olacağını kaydetti.

“Hükümetler bozulduğunda sil baştan başlıyoruz”

Can, ülkedeki siyasi istikrarsızlık, hükümetlerin sürekli bozulup kurulmasının büyük engeller getirmekte olduğunu belirterek, son dönemde tüketicilerin korunmasına yönelik Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan yasanın Meclis Alt Komitede görüşüldüğünü, hükümet bozulduğu için askıya alındığını kaydetti. Can, bu konunun tekrardan gündeme gelmesi gerektiğini belirterek, konu uzadıkça işlerin düzelmesinin engellenmekte olduğunu söyledi. 

“Birçok yasa çıkıyor, ancak uygulama konusunda sıkıntılar var”

Can, gıda güvenliği konusunda tüketicilerin korunmasına ilişkin yasalar yapılsa bile önemli olanın yasaların uygulanabilmesi olduğunu ifade ederek, “birçok yasa çıkıyor, ancak uygulama konusunda sıkıntılar var” dedi. Sıdıka Can, yasaların aktif bir şekilde kullanılmasını sağlayacak olanın devlet otoritesi olduğunu belirterek, denetimi yapacak olan merciinin de devlet olması gerektiğinin altını çizdi. Can, dolayısıyla gıda güvenliği için bu sorumlulukların daha ciddi bir şekilde yerine getirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. 

“Sadece Sağlık Bakanlığı’nda 3 gıda mühendisi mevcut”

Can, şöyle devam etti, “Ülkedeki genel gıda ve yem yasası çerçevesinde iki yetkili bakanlık var. Biri sağlık diğeri ise tarım bakanlığı’dır. Tarım bakanlığı bitkisel gıdaların üretimi ve ithalatından sorumludur. Sağlık bakanlığı ise işlenmiş gıdaların üretim ve ithalatından sorumlu olan bakanlıktır. Bu bakanlıklarda uzman kadro yetersizliği mevcuttur. Tarım bakanlığı’nda tek bir gıda mühendisi yokken, sağlık bakanlığı’nda ise 3 gıda mühendisi ile bu işler yürütülmeye çalışılıyor. Dolayısıyla çok daha ciddi ve radikal gıda güvenliği politikaları oluşturulmalıdır. Bugün tarım bakanlığı yetki alanında bulunan süt ürünleri imalathanelerine bakacak olursak ihracat yapmayanların daha küçük ölçekli işletmelerin çok daha geride kaldığını görüyoruz. Bunların düzenlenmesi adına projeler geliştirilmelidir. Bunun yanında et sektörüne bakacak olursak, bugün mezbahalarımız içler acısı durumdadır. Çiftliklerde ise tarladan çatala güvenli gıda diyoruz. Çiftlikte hayvan sağlığı, sağımı gibi konuların çok daha ciddi kontrollerle uygulanması gerekmektedir.”

“Gıda güvenliği hep gözardı ediliyor”

Gıda Mühendisleri Odası (GMO) Başkanı Sıdıka Can, gıda güvenliği konusunun genellikle göz ardı edildiğini belirterek, ülkenin her dönemde daha farklı sorunlarla karşılaşıldığını, bu konunun hep gözardı edildiğini söyledi. Can, yerli üretimin desteklenmesinden ve kalitenin artırılmasından yana olunması gerektiğini belirterek, kaliteyi artırmak adına çok fazla işin olduğunu kaydetti. Can, Sağlık Bakanı  göreve geldiğinde hastanelerin bitmek bilmeyen sorunlarıyla ilgilenildiğini, Tarım bakanı göreve geldiğinde ise süt tazminatları ödenecek mi diye bakılmakta olunduğunu söyledi. Can, bu konuların da önem arz ettiğini, ancak iki bakanlığın bünyesinde olan gıda güvenliği konusunun da çok önemli olduğuna vurgu yaparak, “gıda güvenliği artık göz ardı edilmemeli” dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KIB-TEK yine karıştı
KIB-TEK yine karıştı
Polis memuru tutuklandı
Polis memuru tutuklandı