Sandık yeni bir kaos doğurdu!
Reklam
  • Reklam

Sandık yeni bir kaos doğurdu!

KKTC seçmeni dün önümüzdeki 4 yıllık sürede parlamentoda görev yapacak 50 milletvekilini belirlemek amacıyla sandığa gitti. 190 bin 553 seçmenin 719 sandıkta oy kullandığı seçime katılım oranı YSK’nın açıklamasına göre yüzde 62.44 oldu. Seçimden UBP partisi birinci olarak çıkarken, Ana Muhalefet CTP büyük oy kaybıyla 2’nci sırada yer aldı. Seçime ilk kez giren Özersay’ın partisi HP ise sandıktan 3. parti olarak çıktı.

08 Ocak 2018 - 08:43 - Güncelleme: 09 Ocak 2018 - 12:11

KKTC seçmeni dün önümüzdeki 4 yıllık sürede parlamentoda görev yapacak 50 milletvekilini belirlemek amacıyla sandığa gitti 


190 bin 553 seçmenin  719 sandıkta oy kullandığı seçime katılım oranı YSK’nın açıklamasına göre yüzde 62.44 oldu. Dünkü seçime katılmayan küskünler ve boykotçuların oranı ise yüzede 37.56 oldu


Seçime tek başına iktidar ve yüzde 40 oy oranı sloganıyla giren UBP gayrı resmi sonuçlara göre yüzde 36.5’lik bir oy oranına ulaştı 


Seçimden UBP partisi birinci olarak çıkarken, Ana Muhalefet CTP büyük oy kaybıyla 2’nci sırada yer aldı


Dünkü seçimin en karlı iki partisi ise seçime ilk kez katılan Özersay’ın HP’si ile Arıklı’nın YDP’si oldu


Bu arada, dünkü seçime “Değişim ve Kurtuluş İttifakı” adı altında giren Mehmet Çakıcı’nın TKP Yeni Güçleri ile İzzet İzcan’ın BKP’si yüzde beşlik ülke barajını geçemeyerek meclis dışı kaldı


Öte yandan, YSK Başkanı Narin Şefik, milletvekili sayılarının partilere dağılımının ve milletvekili isimlerinin bu akşam veya en geç yarın sabah belli olmasını beklediklerini açıkladı


Yeni BAKIŞ

KKTC seçmeni dün önümüzdeki 4 yıllık sürede parlamentoda görev yapacak 50 milletvekilini belirlemek amacıyla sandığa gitti. 

YSK’nın dün saat 17.30 itibarıyla seçimlere katılım oranını yüzde 62.44 olarak açıkladı.

190 bin 553 seçmenin  719 sandıkta oy kullandığı seçime katılım oranı YSK’nın açıklamasına göre yüzde 62.44 oldu. 

UBP birinci, CTP 2’nci, HP de üçüncü oldu.

Seçimden UBP partisi birinci olarak çıkarken, Ana Muhalefet CTP büyük oy kaybıyla 2’nci sırada yer aldı. Seçime ilk kez giren Özersay’ın partisi HP ise sandıktan 3. parti olarak çıktı.

UBP tek başına iktidar olamadı ancak birinci parti oldu.

Seçime tek başına iktidar ve yüzde 40 oy oranı sloganıyla giren UBP, gayrı resmi sonuçlara göre yüzde 36.5’lik bir oy oranına ulaştı. 

CTP’de büyük hayal kırıklığı

UBP’nin hemen ardından 2’nci sırada seçimi tamamlayan CTP ise 2013 seçimlerine göre büyük oranda oy  ve milletvekili kaybına uğradı. 

Seçime ilk kez katılan Kuzdret Özersay’ın partisi HP ise sandıktan 3’üncü parti olarak çıkmayı başardı. 


DP ve TDP yeniden Mecliste

Serdar Denktaş’ın DP’si ile Cemal Özyiğit’in TDP’si yüzde 5’lik ülke barajını aşarak Meclise bir kez daha girme şansını yakaladı. 


YDP kritik eşiği atladı

Seçime ilk kez katılan bir başka parti olan Erhan Arıklı’nın YDP’si de, bu sabah itibarıyla meclisteki 6’ncı parti olma şansını yakaldı.


Çakıcı ve İzcan Meclise giremedi  

Bu arada, ünkü seçime “Değişim ve Kurtuluş ittifakı” adı altında giren Mehmet Çakıcı’nın TKP Yeni Güçleri ile İzzet İzcan’ın BKP’si yüzde beşlik ülke barajını geçemeyerek meclis dışı kaldı.


Bu sabah 01.00 itibarıyla ortaya çıkan gayrı resmi sonuçlar

Açılan sandık: 533 (% 74,13)

UBP:  %36,5

CTP:  %21,87

HP:          %16,9

TDP:  %8,24

DP:          %7,65

YDP:  %6,37

TKP:  %2,38

MDP:  %0,09

Yukarıdaki sonuçlara göre Milletvekili 

Dağılımı:

UBP: 21

CTP: 12

HP:           9

TDP:  3

DP:          3

YDP:  2


YSK’nın bu sabah 01.00 itibarıyla resmi Web sitesinden açıkladığı sonuçlar:

KKTC genelinde açılan 200 sandığa göre

 partilerin ve bağımsız adayların aldıkları oy oranları yüzdelik olarak şöyle:


UBP: 36.52

CTP: 20.53

HP:         15.88

YDP: 8.94

DP:          7.98

TDP: 7.24

TKPYG: 2.70

MDP: 0.12

BAĞ: 0.09


“İsimler en geç yarına 

belli olacak”

Bu arada, Yüksek Seçim Kurulu(YSK) Başkanı Narin Şefik, milletvekili sayılarının partilere dağılımının ve milletvekili isimlerinin pazartesi akşamı veya en geç salı sabahı belli olmasını beklediklerini açıkladı.

Narin Şefik, gece yarısı yaptığı açıklamada, henüz 719 sandıktan 219’unun YSK’ya ulaştığını, bazı yayın kuruluşlarının oy oranlarıyla verdiği bilgilerin sadece mühürlerin derlenmesi olduğunu, karma oyların hesaba dahil olmadığını, YSK’nın verdiği sonuçların hem mühürden hem de karmadan gelen oyların toplamı olduğunu kaydetti.


Bilgiler internet 

sitesinde

Bir oy pusulasının cetvele aktarılmasının 20 dakika sürdüğünü belirten Şefik, YSK’nın yayımladığı bilgilere https://secim.neu.edu.tr/ sitesinden de ulaşılabildiğini söyledi.

Açıklanmakta olan sonuçların kesin sonuçlar olmadığını, sonuçların henüz ne Sandık Kurullarının denetiminden ne de de iki aşamalı İlçe Seçim Kurulunun denetiminden geçtiğini belirten Şefik, milletvekili sayılarının partilere dağılımı ve isimlerinin, bu akşam, en kötü ihtimalle yarın sabaha kadar netleşmesini beklediklerini kaydetti.


Rakamlar değişebilir

Şefik, gazetemizin yayıma hazırlandığı esnada yaptığı açıklamada şu ana kadar partilerin çıkaracağı milletvekili sayısının belli olmadığını çünkü henüz 719 sandığın sonucuna ulaşılmadığını, basında yer alan rakamların da değişeceğini söyledi. 

YSK Başkanı Şefik, basına kurallara gösterdiği saygı ve özverili çalışmaları nedeniyle teşekkür etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Taçoy'un bakanlık inadı UBP'yi gerdi
Taçoy'un bakanlık inadı UBP'yi gerdi
Terk edilmiş mandırada
Terk edilmiş mandırada "Kaçak et"