"Sefilleri oynuyoruz!"

"Sefilleri oynuyoruz!"

Talat Özakan adlı vatandaş, Kaymakamlık tarafından 10 yıllığına kiralanan, Lefkoşa Su Arıtma Tesisleri arkasındaki bölgeye alt yapı tamamlanmadan yerleştirildiklerine işaret ederek, verilen vaadlerinin yerine gelmemesi nedeniyle bölge halkının ciddi sıkıntılar yaşadığını belirtti:

13 Temmuz 2019 - 09:26 - Güncelleme: 13 Temmuz 2019 - 09:31


Talat Özakan adlı vatandaş,  hayvancılık faaliyetlerinin sürdürülmesi için kaymakamlıktan 10 yıllığına kiraladığı Büyükkaymaklı bölgesindeki alanda madıracılık faaliyetlerinin yürütüldüğünü belirtti


Özakan, vatandaşların bölgeye alt yapı tamamlanmadan yerleştirildiğine işaret ederek,  madıraların ulaşım sıkıntısının yanında su ve elektirik gibi sıkıntılarının olduğunu ifade etti


Bölgedeki sorunlar nedeniyle kaymakamlığın topu belediyeye, belediyenin de , kaymakamlığa attığına vurgu yapan Özakan: “ Bizlere, bu problemi çözmesi gereken mercinin belediye olduğu söylendi. Belediyeye gidip şikayetlerimizi dile getirmemize rağmen hiçbir şekilde yardım sağlanmadı.  Bir belediyenin en büyük görevi vatandaşına hizmet vermektir ama bize hiçbir şekilde hizmet verilmiyor.”dedi


Bölgede elektiriğin olmaması nedeniyle,  Kendi imkanlarıyla güneş paneli  taktırdığını anlatan  Özakan, söz konusu panellerin sağladığı enerjininde güçlü olmaması nedeniyle de  sıkıntı yaşadıklarını söyledi. 


Özakan, “Elektiğin güçlü olmaması nedeniyle, kısıtlı bir şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Bölge sakinleri, buzdolabı elektiriğe bağlıyken televizon bile izleyemiyor.”şeklinde konuştu.  Bölgede ilkel bir yaşamın sürdürüldüğünü ifade eden Özakan, elektirik su ve yol gibi  temel ihtiyaçlardan bile yoksun olduklarını dile getirdi


Süreyya ÖZDEMİR


Talat Özakan, Kaymakamlıktan 10 yıllığına kiraladığı, Lefkoşa Su Arıtma Tesisleri arkasında bulunan bölgeye alt yapısının tamamlanmadan yerleştirildiklerini ifade etti. Bölgede yol, elektirik ve suyun olmadığını dile getiren Özakan, “İlkel yaşam koşulları altında yaşıyoruz.” dedi. Özakan, yaklaşık üç yıldır bölgede hayvancılık yapan sekiz ailenin ciddi problemlerinin olduğuna dikkat çekti. Bölgedeki ailelerin okul çağında çocuklarının olduğuna işaret eden Özakan, çocukların okula gidemedikleri için devamsızlık sıkıntısı yaşadıklarını belirtti. Özellikle kış aylarında perişanlıklarının katlanarak artığını ifade eden Özakan, “Bölgede deyim yerindeyse mahsur kalıyoruz. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında elimiz kolumuz bağlı kalıyor.”şeklinde konuştu.


“Ne yolumuz ne elektiriğimiz ne de suyumuz var”


Yeni Bakış’a yaşadıklarını anlatan Talat Özakan,  hayvancılık faaliyetlerinin sürdürülmesi için kaymakamlığın 10 yıllığına kiralamış olduğu Büyükkaymaklı bölgesinde Lefkoşa su Arıtma Tesisinin arkasında yer alan ovada madıracılık faaliyetlerinin yürütüldüğünü belirtti. Özakan, kaymakamlığın kiralamış olduğu bölgeye vatandaşların alt yapı tamamlanmadan yerleştirildiğini vurguladı. Özakan, ovada yer alan madıraların ulaşım sıkıntısının yanında su ve elektirik gibi sıkıntılarının olduğuna işaret etti. Kaymakamlık tarafından bölgeye taşınmadan önce bu sorunların giderileceği vaadlerinde bulunduğunu belirten Özakan, yaklaşık üç yıldır bölgede hayvancılık yapan sekiz ailenin ciddi problemlerinin olduğuna dikkat çekti. Bölgedeki mandıracıların eziyet çektiğini anlatan Özakan, bölgenin su ihtiyacının karşılanması için tankerlerle haftada en az iki kez su getirildiğini bunun maliyetininde en az 200 ile 400 TL arasında olduğunu dile getirdi. Özakan,  ancak yolların kötü olmasından dolayı  araçları bozulmasın diye bölgeye tanker sahiplerinin  girmek istemediğini ifade etti.


 

“Bozuk yollar nedeniyle hiçbir vasıta bölgeye giremiyor”


Hem devlete hem de kendilerine katkı sağlamak amacıyla, hayvancılık yaptıklarını belirten Özakan, “Hayvancılıkla uğraşmayan bir memleketin ekonomiye katkısı da olamaz. Devletimizde sürekli olarak, hayvancılık yapın yapın diye bağıyor, ancak hayvancılık yapana da hiçbir şekilde katkı sağlanmadığı gibi bir de mağdur bırakıyor.”şeklinde konuştu.  Özakan, yolların ciddi anlamda bozuk olmasından dolayı, hayvanalara bakmak amacıyla bölgeye veterinerlerin bile giremediklerini dile getirdi. Özakan, hayvanların su ihtiyacının karşılanmakta da sıkıntı çekildiğini anlatarak, elektirik olmamasından dolayı, hayvanların süt sağımı bile elle yapılmaya çalışıldığını ancak bu durumun ciddi anlamda zorluk yaşattığını dile getirdi. Hiçbir vasıtanın bölgeye giremediğini dile getiren Özakan,  süt tankerlerinin bile sağılan sütü almak için bölgeye giremediklerini belirtti. Bölgenin ulaşımında binbir zorluk yaşandığını anlatan Özakan, özellikle kış aylarında yolların bataklığa dönüştüğünü bazen dozerlerin bile araçları kurtarmakta yetersiz kaldığını dile getirdi. Bölgedeki araçların, hasarlı yol nedeniyle sürekli olarak hurdaya çıktığını ifade eden Özakan, “Bölgedeki ailelerin maddi imkanları belli, üç beş kuruş kazanıp ta her zaman araçlarımızın masraflarını karşılayacak durumda değiliz.”dedi.


“Bölgeye hiçbir şekilde hizmet verilmiyor”


Bölgedeki sorunlar nedeniyle kaymakamlığın topu belediyeye belediyeninde topu, kaymakamlığa attığını ifade eden Özakan: “ Bizlere, bu problemi çözmesi gereken mercinin belediye olduğu söylendi. Belediyeye gidip şikayetlerimizi dile getirmemize rağmen hiçbir şekilde yardım sağlanmadı.  Bir belediyenin en büyük görevi vatandaşına hizmet vermektir ama bize hiçbir şekilde hizmet verilmiyor.”dedi.  Bölgenin çöplerinin bile toplandığını ifade eden Özakan, Lefkoşa belediyesinin  bölgeye hizmet vermemesine karşı, Değirmenlik belediyesinin bölgeyi desteklediğini ifade etti. Talat Özakan, Lefkoşa Belediyesi’nin  bölgedeki çöpleri bile almadığına işaret ederek: “Lefkoşa Belediyesi bölgemiz için iş yapmıyorsa, bizi Değirmenlik Belediyesine bağlasınlar.”dedi.


“Bölgede ilkel bir yaşam var”


Bölgede elektiriğin olmaması nedeniyle:  “Kendi imkanımla güneş panelleri alıp taktırdım.” diyen Özakan, takılan panellerin sağladığı enerjininde güçlü olmaması nedeniyle de  sıkıntı yaşadıklarını söyledi.  Özakan, “Elektiğin güçlü olmaması nedeniyle, kısıtlı bir şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Bölge sakinleri, buzdolabı elektiriğe bağlıyken televizon bile izleyemiyor.”şeklinde konuştu.  Bölgede ilkel bir yaşamın sürdürüldüğünü ifade eden Özakan, elektirik su ve yol gibi  temel ihtiyaçlardan bile yoksun olduklarını dile getirdi.

 


“Kimsenin  umrunda değiliz!”


Özakan, bölgedeki ailelerin okul çağında çocuklarının olduğunu ancak ulaşım sıkıntısı nedeniyle çocukların devamsızlık sıkıntısı yaşadıklarını belirtti. Özellikle kış aylarında perişanlıklarının katlanarak artığını ifade eden Özakan, “Bölgede deyim yerindeyse mahsur kalıyoruz. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında elimiz kolumuz bağlı kalıyor.”şeklinde konuştu. Özakan, şehir merkezine gidemedikleri gibi ambulanslarında bölgeye giremediğinin altını çizdi. Özakan, yaklaşık üç senedir, bu sorunların yaşandığını  ancak kimsenin de umrunda olmadıklarını belirtti. Talat Özakan, kaymakamlığın bölgeye taşınmadan önce verilen  sözlerini tutulmadığı gibi, bölgedeki birçok mandıranın da ihtiyacı olmayan kişilere verildiğini ileri sürdü. Birçok mandıra sahibinin iki iş yapan devlet memur olduğuna dikkat çeken Özakan, maddi ihtiyacı olmayan devlet memurlarınında  mandıraları  ya boş bıraktığını ya da başkalarına kiraladığını ifade etti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rumlardan ırkçı saldırı! (Video)
Rumlardan ırkçı saldırı! (Video)
İngiliz turiste tecavüz edip kameraya çekmişler
İngiliz turiste tecavüz edip kameraya çekmişler