“Şehir Planlama Dairesi Her Zaman Baskı Altındadır”

“Şehir Planlama Dairesi Her Zaman Baskı Altındadır”

Şehir Plancılar Odası Başkanı Merter Refioğlu, daha planlı şehirlerde yaşamak için Şehir Plancıları Odasının yaptığı çalışmalar, açıklamalar ve alınan ara emirleri dolayısı ile bazı çevrelerin rahatsız olduğunu söyledi. Kendi çıkarları için bu çıkar çevreleri ve Şehir Planlama Dairesi Müdürü tarafından açıklamalarının yanlış tarafa çekilmeye çalışıldığını ifade etti

13 Temmuz 2019 - 09:11

Şehir Plancılar Odası Başkanı Merter Refioğlu, “Girne Emirnamelerinin yıllarca nasıl değiştirildiğini,  Lefkoşa İmar Planı’nın nasıl revize edildiğini, beş yılda bir revize edilen Lefkoşa İmar Planı’nın yedinci yılında neden revize edilemediğini,  Bağlıköy emirnamesinin neden yayınlanamadığını, Beyarmudu imar planının üç yıldır neden yürürlüğe girmediği herkesin çok iyi bilmesi gerekir. Tüm bunların nedeni baskıdır”dedi. 


KKTC’de yüksek katlı bina yapımının çok sağlıklı olmadığını dile getiren Refikoğlu, “Yüksek kata karşı çok sıcak olmama rağmen, bir apartman dairesinde yaşamaktayım. Hatta bugün yüksek katı savunan herkesin müstakil evde yaşadığını ve bu durumun ilginç olduğunu” söyledi


Süreyya ÖZDEMİR


Şehir Plancılar Odası Başkanı Merter Refioğlu, Mağusa, İskele, Yeniboğaziçi bölgelerini kapsayan emirname  ve imar planı çalışmaları ve alınan ara emri dolayısı ile bazı çevrelerin rahatsız olduğunu söyledi. Refikoğlu, kendi çıkarları öncelik olan bu çevrelerin açıklamalarını yanlış tarafa çekmeye çalıştığını ifade etti.


 


 “Daha önce Böyle bir tezgaha düşürülmemiştim”

Şehir Plancılar Odası Başkanı Merter Refioğlu, bir Tv programında İskele konusunda söylediklerinin çıkar çevreleri ve Şehir Planlama Dairesi tarafından maksatlı olarak farklı noktalara çekildiğini belirtti. Refikoğlu, ilk günden beri ülkenin daha planlı hale kavuşması için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Kamu yararı dışında bir amaçlarının olmadığını ifade eden Refikoğlu, Mağusa, İskele ve Yeniboğaziçi emirnameleri ve plan çalışmalarının başlaması ile de aynı şeyleri savunduklarını belirtti. Merter Refikoğlu, geçtiğimiz haftalarda Şehir Planlama Dairesi ve İçişleri Bağanlılığı’nın Emirneme’de bölgeye büyük zarar verecek bir değişikliğe gitmesi sonucu ara emri aldıklarını anımsattı.


Refikoğlu geçtiğimiz gün katıldığı bir TV programında söylediklerinin çarptırıldığını belirterek, “Birçok programa katıldım. Ancak bu zamana kadar gittiğim  hiçbir programda böylesi bir tezgaha düşürülmemiştim.”şeklinde konuştu.


Sorulara karşı verdiğim  cevaplar farklı yerlere çekildi”

Televizyon programında kendisine yöneltilen soruların, yanlış tarafa çekildiğini anlatan Refikoğlu: “Programda sorulan bir soruda bilgileri nerden aldığım soruldu, soru ilginç gelmesine rağmen cevapladım. Ben Şehir Plancılar Odası Başkanıyım, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları birliğinde beraber çalıştığımız odalar var. Basından tutun birlik içindeki odalarımıza, vatandaştan arkadaşlarımıza kadar bir çok yerden bilgi akışı geliyor. Biz bunları değerlendirip çalışmalarımızı yapıyoruz. Herhangi bir isthbarat örgütümüz yok. Ancak katıldığım programda ısrarla  sorulan sorulara karşı verdiğim  cevaplarla programın devamında verdiğim cevaplar birleştirilip akılları sıra konuyu farklı yerlere çekmişlerdir.”dedi.  Haklarında kötüleme kampanyası yapıldığını ifade eden Refikoğlu, programda “yüksek kata karşımısınız”  şeklinde ısrarla sorulan soruya cevaben, karşı olmadığımı hatta öyle bir vizyon ve istek olması durumunda da  alt ve üst yapı olanaklarının sağlanması halinde, 500 kata bile karşı olmayacağını ifade ettim” dedi. Refikoğlu, 500 kata karşı değilim derken dünyadaki en yüksek katlı binanın bile 167 katlı olduğunu bu nedenle Kıbrıs’ta  bunun mümkün olmadığını belirtti. KKTC’de yüksek katlı bina yapılmasının şu anda imkansız olduğunu dile getiren Refikoğlu, “Ülkemizde yüksek kata karşı çok sıcak olmama rağmen, bir apartman dairesinde yaşamaktayım. Hatta bugün yüksek katı savunan herkesin müstakil evde yaşadığını ve bu durum ilginçtir”dedi. Refikoğlu, “Kanalizasyonu, toplu taşıması, okulu, hastanesi, yağmur suyu drenaj hattı vb. olmayan bölgeye değil yüksek kat tek katlı binanın bile yapılması bir çok risk taşımaktadır. Ayrıca sosyo kültürel olarak da KKTC’de yaşayan herkes müstakil evde yaşamak istemektedir. Zorunluluktan dolayı apartmanlarda yaşayan insanların da bir gün hayalinin mistakil evde yaşamak” şeklinde konuştu.


 


“ Olay tüm şefaflığıyla ortadır”

Merter Refikoğlu, hakkında tamamen manipülasyon yapıldığını söyleyerek: “Birkaç tane kötü niyetli iş insanı ve onlara yardımcı olan çevreler şahsımı kullanarak üzerimden prim yapmaya çalışmıştır.1980 model gazetecilik yapılarak  hakkımda aslı astarı olmayan şeyler yazıldı.”dedi. Refikoğlu,  KKTC’de yüksek katlı binaların gerçeklemesinin şu anda imkansız olduğunu belirterek: “Bölgede kanalizasyon altyapısı nerdeyse yoktur. Üstüne üstlük, bizim ülkemizdeki itfayelerimiz 10 katın üstündeki vakalara bile müdahale edemeyecek durumdayken ve bunları söylemişken 1 saatlik bir programdan bir cümlenin cımbızlanıp manşet yapılması, konunun kötü niyetli çevreler tarafından yanlış  yerlere çekilmesi etik değildir”şeklinde konuştu. Yüksek katın hangi şartlarda yapılabileceğini anlattığını belirten Refikoğlu “Söylediğim hiçbir koşul yazılmadan sadece yüksek kat yapılabilir şeklinde bir manşet gazetecilik etiğine uymamaktadır” dedi.


Programdan sonra Şehir Planma Dairesi de konu üzerinden açıklama yaptığını anımsatan Refikoğlu, programada, Şehir Planma Dairesi, Bakanlık, Belediyeler ve kamu yararına çalışan herkesin her zaman baskı altına alınmaya çalışıldığını belirtti. Yıllardır bu ülkede planlamanın nasıl yapıldığını herkesin iyi bilmesi gerektiğini belirten Refikoğlu, “Girne Emirnamelerinin yıllarca nasıl değiştirildiğini,  Lefkoşa İmar Planı’nın nasıl revize edildiğini, beş yılda bir revize edilen Lefkoşa İmar Planı’nın yedinci yılında neden revize edilemediğini,  Bağlıköy emirnamesinin neden yayınlanamadığını, Beyarmudu imar planının üç yıldır neden yürürlüğe girmediği herkesin çok iyi bilmesi gerekir. Tüm bunların nedeni baskıdır”şeklinde konuştu.  Refikoğlu, Mağusa, İskele, Yeniboğaziçi Emirnamesine  27a ve 27b maddelerinin  baskılardan dolayı eklendiğini herkesçe bilinmesi gerektiğini işaret etti. Refikoğlu,  Şehir Planma Dairesi’nin yaptığı açıklamaların doğru olmadığını, öyle bir istihbarat ekibinin olmadığını ifade etti. Refkoğlu, Şehir Planlama Dairesi Müdürü’nün birinci önceliğinin kamu yararı için çalışmak olmalıdır, Dairenin yaptığı çalışmaları da şeffaf bir şekilde bizim gibi amacı kamu yararı olan meslek odaları ile paylaşılmalıdır dedi.   Katıldığı televizyon programını herkesin açıp izleyebileceğini belirten Refikoğlu, “Olay tüm şefaflığıyla ortadır.” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Barış Burcu'dan açıklama!
Barış Burcu'dan açıklama!
Polise teslim oldu
Polise teslim oldu