Sevgisizlik gelişim bozukluğuna neden oluyor
Reklam
  • Reklam

Sevgisizlik gelişim bozukluğuna neden oluyor

ABD'de yapılan bir araştırma, sevginin çocukların gelişiminde ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu gözler önüne serdi

22 Kasım 2018 - 14:16

Teksas'ta yapılan çalışmada sevgi görmeyen ve ihmal edilen çocukların beyninde gelişim bozukluğu tespit edildi. Doktorlar, bu çocukların beyinlerini Alzheimer ve demans hastalarına benzetti. ABD'nin Teksas Çocuk Hastanesi araştırmacıları, ihmalin, çocukların beyninde gelişim bozukluğuna yol açtığını açıkladı. 

Kötü muamele görmüş ve ihmal edilmiş çocuklarla çalışan uzman psikiyatristler, algısal gelişimdeki eksikliklerin beyindeki kaynağını görüntüledi.

Bilgisayarlı tomografi ile çocukları inceleyen doktorlar, ihmal edilmiş çocukların, sevgi ve ilgiyle büyüyenlere oranla çok farklı beyin yapılarına sahip olduklarını gördü.

Araştırmacılar, beynin yeterince gelişmediğine, odacıkların da dikkate değer biçimde büyüdüğüne işaret ediyor.


Hayatları boyunca psikolojik sorunlar yaşayabilirler

Doktorlar, 3 yaşındaki çocuğun beyninde Alzheimer ve demans hastalarında görülen "kortikal atrofi" durumunun da ortaya çıktığını söylüyor. Bu durum çocukların algısal gelişimlerini olumsuz etkiliyor. Araştırmacılar ihmal edilmiş ve kötü muamele görmüş çocukların, hayatları boyunca psikolojik sorunlar yaşayabileceğini, bu durumun asosyallik ve depresyona yol açabildiğini söylüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Polis memuru tutuklandı
Polis memuru tutuklandı
KIB-TEK yine karıştı
KIB-TEK yine karıştı