Sıcak çatışma tüm tarafları etkiler
Reklam
  • Reklam

Sıcak çatışma tüm tarafları etkiler

Güney Kıbrıs’ın ada etrafında yaptığı doğal gaz arama çalışmalarına yanıt olarak, Türkiye’nin de arama çalışmaları başlatması, ada genelinde gerginliğe neden oldu. Vatandaşın bir kısmı, Türkiye’nin geri adım atmayacağına işaret ederek, Rum yönetiminin tehditlerinin sadece siyasi bir oyundan ibaret olduğunu savundu. Diğer bir kesim ise, bu sürtüşmelerin iç çatışmalara sebep olabileceğine dikkat çekerek, bölgede yaşanabilecek bir çatışmadan kazançlı çıkan taraf olmayacağına vurgu yaptı

12 Haziran 2019 - 07:53 - Güncelleme: 13 Haziran 2019 - 11:41

Senagül TAŞAR

Güney Kıbrıs’ın ada etrafında yaptığı doğal gaz arama çalışmalarına yanıt  olarak, Türkiye’nin de arama çalışmaları başlatması, ada genelinde gerginliğe neden oldu.  Vatandaşın bir kısmı, Türkiye’nin geri adım atmayacağına işaret ederek, Rum yönetiminin tehditlerinin sadece siyasi bir oyundan ibaret olduğunu savundu. Diğer bir kesim ise, bu sürtüşmelerin iç çatışmalara sebep olabileceğine dikkat çekerek, bölgede yaşanabilecek bir çatışmadan kazançlı çıkan taraf olmayacağına vurgu yaptı. Vatandaş, gerginliğin bir tarafa bırakılarak uzlaşma yolunun seçilmesi gerektiğini belirterek, Rum Yönetimi’nin attığı adımlardan bir an önce vazgeçmesi gerektiğini ifade etti.

Vatandaş, ne dedi?

İbrahim Miharbi: Fare file çekil, basacağım seni diyor

“Her şey ihtimal halindedir. Rum tarafındaki gemi bize 500 metre yaklaşırsa, Türkiye güney tarafıyla çatışmaya girecek. Her an her şey olabilir. Çünkü onur meselesidir. Yürekleri varsa yapsınlar. Eğer bir savaş çıkarsa, sonucunda Türkiye güney tarafını da alır. Yarısını almıştık, diğer yarısını da alacağız. Dünya’nın en cesur ve onurlu milleti var karşılarında. 81 milyona meydan okuyamazlar.”

Selçuk Ekendal: Rum tarafı geri adım atmalı

“Rum tarafı aldığı kararı gözden geçirmeli. Aksi takdirde bu attıkları adımı uygulamaya devam ederlerse hem Türkiye, Yunanistan hem de Kıbrıs arasında büyük savaşlara sebep olacak. Türkiye bu konuda geri adım atmayacak. Bunu da dost düşman iyi bilsin. Bir savaş başlarsa mutlak suretle her iki toplum da etkilenecek. Bu 1974 savaşı gibi değil. Hafif silahlar yerine ağır silahlar kullanacak. Her iki toplumdan da çok büyük kayıplar olacak.”

Osman Güvenir: Rum yönetimi büyük bir ateşle oynuyor

“Rumlar, Türk askerinin garantörlüğüne tahammül edemiyorlar. Hal böyle olunca da uluslararası platformda bir kitle oluşturmaya çalışıyorlar. Türkiye’nin başını bu şekilde ağrıtmaya çalışıyorlar, bu mantıkla hiçbir yere varamazlar. Türk milletinin tam eğitimli, gözü pek bir korkusuz Türk ordusu var. Türkiye, Suriye’de operasyon yapmış, yanlışlara dur demiş, Amerika’ya rest çekmiş bir ülkedir. Bugün Rusya ile olan ilişkilerini de düzelterek, doğu-batı petrol hattının anlaşmasını yapmıştır. Rumlar, donanma personellerini tutuklama kararı almışlar ancak Rum yönetimi büyük bir felaketle uğraşıyor. Bir kere daha bu tokatı yiyecek diye düşünüyorum bu konuda. Güney tarafı hiç değişmeyen, aynı doğrultuda siyasi beyanatlarını veriyor. Kuzey tarafı ise tepkisini atışlarla ve düşünsel olarak ortaya koyuyor. Mücahitler ve ordumuz hiç açık vermez. Rum yönetiminin yaptığı bu büyük oyun, başına yine büyük bir iş açacak.”

Sadık Üstüner: Rum yönetiminin adımı tamamen gövde gösterisinden ibaret

“Rum tarafı bir tehdit savurdu ancak bana göre palavradan ibaret. Bu şekilde devam edecek ama sonunda bir şey olmaz. Rum yönetimi gövde gösterisi yapmak istedi. Bunlara prim verileceğini düşünmüyorum. Sıcak bir çatışma olacağını sanmıyorum, sadece birbirlerine gerginlik veriyorlar. Daha ilerisinin olacağını düşünmüyorum.” 

Cengiz Karaca: Sürtüşmeler devam edecek

“Rum tarafı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin menfaatlerinin dışında, batılı güçlerin menfaatleri çatışacak. İç çatışmanın olma olasılığını yüzde altmış, yetmiş civarında olduğunu düşünüyorum. Ada genelinde bir iç çatışma olma ihtimali yüksek. Savaş sonrası ne olacağını bilemeyiz. Daha hiçbir şey belli değil. Ancak bir gerginlik söz konusu. Bu da sürtüşmelere neden oluyor.”

Mehmet Zeki Yıldırım: Türkiye daha önceden bir adım atmalıydı

“Türkiye, bu konuda gerek girişimlerinde gerek açıklamalarında çok geç kaldı. 2003 yılında gündeme gelmişti bu konu. O dönemlerde Türkiye ileri adım atmış olsaydı, Rum tarafının attığı adımlar da bu kadar küstahca olmazdı diye düşünüyorum. Rumların çeşitli açıklamaları, tutuklamaları ya da diğer anlaşmalara kadar olan süreç gündem olunca, Türkiye’de doğal olarak karşı açıklamalarda bulunuyor. Türkiye’nin düzgün, doğru adımlar atması gerekiyordu. İki toplumun anlaşmaları, görüşmeleri sürdüğü dönemlerde özellik bu arama faaliyetleri yoğunlaşmıştı. En azından iyi niyet adımları olarak Rum tarafının da arama yönündeki çabalarında daha temkinli hareket etmiş olacaktı. O bakımdan herhangi bir çatışma olacağını düşünmüyorum. Tabi sert karşılıklı açıklamaların dışında bir şey olmaz.”

Osman Sakallı: Tehditlere boyun eğmeyiz

Bu sıcak gelişme ve gerginlik hiçbir zaman sıcak bir çatışmaya dönmez. Muhakkak ortak bir yol bulunacaktır. Rum tarafı geri adım atacaktır. Tutuklayacaklarmış, emir çıkarmışlar bunlar vız gelir bize. Mektuplar ancak karşılıklı dövüştür. Bunların hepsinin bir oyun olduğuna inanıyorum. Bir gösteri bu yaşananlar. Bir sonuca ulaşmak isteyenler, ortalığa suni olarak gerginlik yayar. Böyle bir tehdit olsaydı, bu kadar kolay ortaya çıkmazdı.”

Rüştiye Gökpınar: İnşallah doğal gaz bulunmaz, yedi bin kat altına iner

“Bence Türkiye Birleşmiş Milletlere müracaat etmekte çok geç kaldı. Dünya hukukunda hakkını araması gerekirdi. Fakat Türkiye bunu yapmıyor, yapmamakta da kararlı. Türkiye bunun için kaybediyor. Ben sıcak bir çatışma olabileceğini düşünüyorum. Benim ülkemi tehdit edecek fakat ben aynı yerde sayacağım böyle bir şey olmaz. Mektuplar yayınlandı. Bu 1964’te de olmuştu o dönem Amerika müdahele edemezdi ama şu an kritik bir durum. Ortadoğu’nun insanları gazdan dolayı yurtsuz, yersizdir. Kıyısı olan bölgeler ortak çalışma yapabilirler. Ortadoğu’ya bakıldığı zaman bölünmeyen devlet olarak Türkiye ile İran kaldı. Suriye ile Irak gitti. Sebep arıyorlar, kim olursa olsun karşımızda tedbirli olmalıyız. Kardak Adası’nda yaşanan durum yaşanıyor. Yunanistan orada kebap yapıyor, askeriye oraya üst yaptı. Aynı sorunların Kuzey Kıbrıs’ta da yaşanacağını düşünüyorum.”

Mustafa Altınkalp: Anlaşma ile bu sorun çözülebilir

“Rum yönetimi bu kafayla giderse Türkiye’de bu konuda sözünden dönmeyeceğini söyledi. Bir çatışma olacak diye düşünüyorum. Kuzey Kıbrıs ekonomik bakımdan sekteye uğrayacağını düşünüyorum. Rum tarafı haksız yere, aceleci davrandı. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs halkı ile birlikte anlaşma yaparak, birlikte doğal gaz araması yapabilirlerdi. Rumlar inatçılığı yüzünden birçok ülkeyi arkasına aldı, meydan okudu. Geçmişte de Rumlar burada çıkartma yaptı, kendi silahlarına güvendi. İki tarafı ayırdılar ama şimdi Türkiye arkada durdukça hiçbir şey yapamayacaklar. Rum yönetimi kaybeder, kendi kendini yakar.”  


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Polis memuru tutuklandı
Polis memuru tutuklandı
“Özgürgün’ü bırakın eski defterleri açın”
“Özgürgün’ü bırakın eski defterleri açın”