Şoför okulları sıkıntılı!
Reklam
  • Reklam

Şoför okulları sıkıntılı!

KKTC Şoför Okulları Birliği Başkanı Doğan Tilki, devletin şoför okullarına destek vermesi gerektiğini belirtti. Tilki, sağlıklı ve daha iyi eğitim verebilmek için devletten maddi manevi yardım beklediklerini kaydetti

15 Nisan 2019 - 08:15

Tilki: Yollarımız labirent gibi, birçok yolda çizgiler bile silinmiş.  Levhalarımız tabelalarımız yok, öğrenciyi sürüş eğitimine çıkardığımızda dur diyebileceğimiz bir nokta bulmakta zorlanıyoruz

"Şoför okullarında eğitim vermek için kullandığımız araçlarla ilgili devlet gerekli kolaylığı sağlamıyor. Devlet taksiciye ekmek parasını kazansın diye gümrük indirimi yapıyor veya gümrük uygulamıyor ancak bizden her yıl fahiş paralar istemektedir"

"Her şoför okulu, her gün için devlete öğrenci ehliyetinden, KDV'sinden, sınav testinden 3 bin/ 5 bin TL civarında para yatırıyor. Buna karşılık devlet bize hiçbir şekilde yardım etmiyor” 


Süreyya ÖZDEMİR

KKTC Şoför Okulları Birliği Başkanı Doğan Tiki, şoför okullarının içinde bulunduğu durumu ve yaşadığı sıkıntıları Yeni Bakış’a değerlendirdi. Tilki, ülkenin altyapısındaki eksik ve aksaklıklar nedeniyle büyük mağduriyetler yaşadıklarını belirtti.

Tilki, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yollarımız labirent gibi, bazı yollarda çizgiler bile silinmiş. Levhalarımız, tabelalarımız yok, öğrenciyi sürüş eğitimine çıkardığımızda, “Dur” diyebileceğimiz bir nokta bile bulmakta zorlanıyoruz. Örneğin, Lefkoşa'da sürüş eğitimi verirken kavşakta durulması gereken yerde, yön tabelaları öğrenci ve şoför arasında görüşü engellemektedir. Ülkemizde gelişi güzel yerleştirilen tabelalar, gelişi güzel yapılan çizgiler nedeniyle mağdur oluyoruz."


“Eğitim verdiğimiz araçlar piyasadan kalkmalı”

Doğan Tilki, sürüş dersi verdikleri araçların piyasadan kakması gerektiğini belirterek, 1980'li yıllara ait araçların eğitimi olumsuz etkilediğini kaydetti. Tilki, ülkemizde şoför okullarına verilen değerin yetersiz olduğuna vurgu yaparak, devletten gerek maddi gerekse manevi destek beklediklerini açıkladı. 

Tilki, açıklamalarını şöyle sürdürdü:


“Öğrenci sürüş eğitimini 1980 model arabayla almaktadır”

"Şoför okullarının eksikleri nedeniyle olumsuz şekilde etkilenmekteyiz. Öğrenci sürüş dersini, 1980 model arabayla almaktadır. Öğrencilere sürüş dersi verdiğimiz arabalara ise yıllık 800 TL seyrü sefer ruhsatı ödemekteyiz. Bununla birlikte muayene masrafları da bizim tarafımızdan karşılanmakta. Rum tarafında veya başka bir ülkede devlet şoför okullarına karşı daha duyarlı davranılmaktadır. Yaptığımız işin ciddi anlamda masrafları fazladır. Bu yüzden   gümrüksüz araba talebimiz var. Ekmek paramızı kazanmak için tuttuğumuz bu araba için benden her yıl 800 TL talep edip bir de muayene ücreti istemek adil değil. Benim kullandığım araba özel değil. Şoför okullarında eğitim vermek için kullandığımız araçlara devletin destek vermesi gerekmektedir. Devlet taksiciye ekmek parasını kazansın diye gümrük indirimi sağlıyor veya gümrük uygulamıyor ancak bizden her sene fahiş para talep ediyor."


“Her gün 3bin/ 5bin TL civarında para yatırmaktayız”

"Bundan önceki hükümetlere de şimdiki hükümete de isteklerimizi anlatmamıza rağmen henüz bir icraat göremedik. Her şoför okulu öğrenci ehliyetinden, KDV'sinden, sınav testinden ve ehliyet yapıldıktan sonra devlete her gün için 3bin/ 5 bin TL civarında para yatırmaktadır. Buna karşın devlet bize hiçbir şekilde yardım sağlamamaktadır. Yalnızca bir eğitim belgesi 

bin 400/bin 500 TL'dir. Rum tarafında ise bu rakam yalnızca 6 Euro'dur. Bununla birlikte bizdeki fiyatta her yıl mutlaka artış olmaktadır. Bizim ülkemizdeki fahiş fiyatların nedeni ise, kendi kendimizi yönetme çabası içinde olmamamızdan kaynaklanmaktadır. Devletten bizim tek beklentimiz şoför okullarına elini uzatarak katkı sağlamasıdır. Hem daha güzel görünüm açısından hem de eğitim verirken daha sağlıklı ve kaliteli bir eğitim veriyor olmamız için." 


“Kooperatifleşmek istiyoruz”

Doğan Tilki, Şofor Okulları Birliği’nin bir çatı altında toplanması için kooperatifleşmek istediklerini ifade etti. Tilki, konuyla ilgili görüşmeleri ve yazılı dilekçeleri yetkili birimlere ulaştırmalarına rağmen 3 yılı aşkın süredir, ne olumlu ne de olumsuz bir cevap alamadıklarını söyledi. 

Tilki ifadelerini şöyle sürdürdü:


“16 şoför okulu olarak bir kooperatif kuramadık”

"Şoför okulları birliği 15/16 şirket olarak bir kooperatif kurmak istedik. Mesela Güzelyurt bölgesinde bulunan 4 farklı şoför okulunun yalnız bir ofisi olsun, bir de muhasebeci olsun ve gelen para bir yere düşerek herkese eşit bir şekilde dağılmasını istedik. Bununla amaçladığımız ise hem bilgi alışverişi yapabilmek hem de daha sağlıklı bir eğitim vermekti. Fakat 3 yıldır ne olumlu ne de olumsuz hiçbir şekilde cevap gelmedi. Ada genelinde bulunan 16 şoför okulu olarak bir kooperatif kuramadık. 16 şoför okulu olarak şirketleşmek istedik, devletimiz Avrupa standartlarına geçmek istiyor ancak,  bu durum böyle devam ettiği sürece, her şoför okulu,  ayrı ayrı 1 tır, bir otobüs, 

3 araba, 1 kamyon almak zorunda kalacak. 16 şoför okuluna 4 kamyon ve 4 otobüs alırsak bir şirket olarak işimizi yürütürüz. Maliyetlerimizin çok fazla olduğu ortada fakat devletin hiçbir şekilde bize destek çıktığı yok."


“Bazı kişiler bu işi bilinçli bir şekilde yapmıyor”

Doğan Tilki geçtiğimiz günlerde Ulaştırma Bakanlığı tarafından düzenlenen seminere katıldığını anımsatarak, seminere katılan bazı kişilerin bilinçli olmadığını gözlemlediğini söyledi. Tilki, "52 senedir bu işi yapan bir kişi olarak, bu tür olaylarla karşılaşmak istemiyorum. Bizden nasıl eğitimli bireyler yetiştirmemiz amaçlanıyorsa, biz de işinin ehli ve uzman kişiler tarafından bilinçlendirilmek isteriz." şeklinde konuştu. 

Doğan Tilki sözlerine şu şekilde devam etti:

“Biz eğitim almaktan kaçınmıyoruz”

"Geçtiğimiz gün, Ulaştırma Bakanlığı tarafından düzenlenen seminerde işinin ehli olmayan kişilerin konuşmacı olarak bulunduğunu gördüm. 52 senedir bu işi yapan bir kişi olarak, bu tür olaylarla karşılaşmak istemiyorum. 

Bizden nasıl eğitimli bireyler yetiştirmemiz isteniyorsa, biz de işinin ehli ve uzman kişiler tarafından bilinçlendirilmek isteriz. Devletin eğitime önem verdiği gibi bize de önem vermesi gereklidir. Biz eğitim almaktan kaçınmıyoruz. Ve eğitim almanın bize katkı sağladığına inanıyoruz.  Daha önceden benim yanımda eğitmenlik yapan bir kişinin bana ders vermesinin etik olduğunu düşünmüyorum. Bunun da kabul edilemez olduğunu düşünmekteyim."

 Tilki, devletin şoför okullarına gerekli ilgiyi göstermesi gerektiğini yineleyerek sözlerini şöyle tamamladı:


“Devletten hem maddi hem de manevi olarak destek bekliyoruz”

"Devletin şoför okullarına karşı daha önem vermesi gerekmektedir. Bununla birlikte devletin isteklerimizi değerlendirerek, yardım elini uzatması gerekmektedir. Devletten hem maddi hem de manevi olarak destek beklemekteyiz. Daha bilinçli kişiler eğitmek, daha sağlıklı eğitim vermemiz için devletin bize bir an önce ciddi anlamda yardım etmesi gerekmektedir."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Parasız
Parasız "Turist" polise sığındı
KIB-TEK'ten açıklama geldi!
KIB-TEK'ten açıklama geldi!