Sömürülüyoruz!
Reklam
  • Reklam

Sömürülüyoruz!

Ekonomik krizin hüküm sürdüğü ülkemizde geçinebilmenin kolay olmadığını belirten vatandaşlar, emeklerinin karşılığını bulamamasına isyan ettiler

15 Mart 2019 - 07:17 - Güncelleme: 16 Mart 2019 - 12:25

Can güvenliği olmadan tehlikeli işlerde çalışan birçok insanın emeğinin sömürüldüğünü belirten vatandaşlar, karşılığında verilen ücretin hiçbir şekilde adil olmadığını dile getirdiler 

Vatandaşlar, geçinebilmek için çalıştıkları işlerde, uzun ve yorucu bir bedel ödediklerini ifade ettiler 

Yaptıkları işlerin karşılığını hiçbir şekilde alamadıklarını belirten vatandaşlar, “Hayat pahalılığını had safhada yaşayan bir toplum olarak, ekstra işler yapmadan ya da bir evde birkaç kişinin çalışmaması durumunda geçinebilmemizin mümkünatı yoktur. Bugün gerçekten her ailenin ocağına ateş düşmüş durumdadır” şeklinde konuştular 


Süreyya ÖZDEMİR

Vatandaşlar, alın teri dökerek çalıştıkları işlerde, hiçbir şekilde emeklerinin karşılığını alamadıklarını belirttiler. Can güvenliği olmadan tehlikeli işlerde çalışan birçok insanın emeğinin sömürüldüğünü belirten vatandaşlar, karşılığında verilen ücretin hiçbir şekilde adil olmadığını dile getirdiler. Vatandaşlar, geçinebilmek için çalıştıkları işlerde, uzun ve yorucu bir bedel ödediklerini ifade ettiler. Yaptıkları işlerin karşılığını hiçbir şekilde alamadıklarını belirten vatandaşlar, “Hayat pahalılığını had safhada yaşayan bir toplum olarak, ekstra işler yapmadan ya da bir evde birkaç kişinin çalışmaması durumunda geçinebilmemizin mümkünatı yoktur. Bugün gerçekten her ailenin ocağına ateş düşmüş durumdadır.” şeklinde konuştular. Ekonomik krizden sonra ülkede geçinebilmenin de kolay olmadığını belirten vatandaşlar, emeklerinin karşılığını bulamamasına isyan ettiler. 


Vatandaş ne dedi?Kadir Yel: Bugün 2. bir iş yapmadan geçinebilmek mümkün değildir

“Ülkedenin ekonomik krize girmesiyle birlikte hayatımızda olumsuz anlamda birçok değişiklik meydana geldi. Vatandaşların birçoğunun alım gücünün düşmesiyle birlikte,  canını dişine takıp daha fazla çalışmasına rağmen emeklerinin karşılığını alamaz hale geldiler. Birçok insanın bugün 2. bir iş yapmadan geçinebilmesi mümkün değildir. Fakat birçok iş veren işçileri sabahın köründen gecenin karanlığına kadar çalıştırdığı için 2. bir işi yapmaya bile fırsat bulamamaktadırlar.”


Tahir Kerçin:Bugün halk kendi ektiğini biçmektedir

“Para kazanabilmek için çeşitli işlerde ter döken birçok vatandaş emeğinin karşılığını alamamaktadır. Hayat pahalılığını had safhada yaşayan bir toplum olarak, ekstra işler yapmadan ya da bir evde birkaç kişinin çalışmaması durumunda geçinebilmemizin mümkünatı yoktur. Bugün gerçekten her ailenin ocağına ateş düşmüş durumdadır. Bununla birlikte ülkedeki işsizlik nedeniyle mağdur olan birçok kişi de emeğinin karşılığını alamasına rağmen, emeğinin sömürüldüğünün farkında olsa bile ben bu işte çalışmıyorum diyebilecek halde değildir. Devleti yöneten ve siyaset yapan  ya da yaptığını düşünen kişiler o kadar vurdum duymaz kişiler ki, halkın ne şartlar altında çalışıp nasıl emek verdiğini bile bilmiyorlar. Fakat yine de halkın kendi şeçtiği kişiler tarafından mağdur edildiğini düşünüyorum. Bu yüzden, halk kendi ektiğini biçmektedir.”


Ahmet Alkış:Emeğimizin karşılığını alamıyoruz

“Zor şartlar altında çalışıp didinen vatandaşlar, hiçbir şekilde emeklerinin karşılığını almıyor. Yetkililerimiz vatandaşın ihtiyaçlarına yönelik artış yapmamaları nedeniyle hala mağdurluğumuz da sürmektedir. Geçim kaygısı yaşayan birçok vatandaşın mesailerinden arta kalan kısımda çeşitli işler yapmadıkları takdirde hayatlarını idame ettirme şansları bulunmamaktadır. Halk çalıştığı günlerden arta kalan yalnızca bir tatil gününü bile dinlenmeden geçirmek zorunda kalmaktadır.”


Deniz Kayabaşı:Vatandaşlarımız bugün bordro mahkumlarından daha beter bir haldedir

 “Özellikle ülkedeki işçi kesiminin ve özel sektörde çalışan vatandaşların alın teri döktükleri işlerinden emeğinin karşılığını aldığını düşünmüyorum. Bugün asgari ücrete gelen zam bile toplumun emeğinin karşılığı değildir. En temel ihtiyaçlarımız bile hala daha zamlıysa geçinebiliyoruz diye bir şey söylemek doğru değildir. Piyasada %40 oranında bir hayat pahalılığı varken, maaşlarımıza yapılan artışın yalnızca adı var bir işlevi yok. Özellikle cüzi miktarda bir maaşla çalışan vatandaşlarımız bugün bordro mahkumlarından daha beter bir haldedir.”


İbrahim Miharbi:Yetkililer halkın aldığı asgari ücretle en çok üç gün geçinebilir

“Bugün bir pazar alışverisinde bile, en az 200 TL harcamamız gerekiyorsa, geçinebilmemiz pek de mümkün değildir. Tırnaklarıyla kazıya kazıya sabahın köründen akşama kadar, ter döken çalışanların aldığı maaş emeğinin karşılığı değildir. İşverenler çalışanların emeğini sömürürken yetkililer de buna destek oluyor. Bu yüzden asgari ücretle hayatını idame ettirmeye çalışan vatandaşlar ülkede yokluktan başka bir şey görmüyor. Yetkililer halkın hayatını iyileştirebilmeleri için üstün körü hesaplar yapmamalıdır. Ve bununla birlikte işçilere emeklerinin karşılığı verilmelidir.”


İdris Yorgun:Asıl hak edenler emeğinin karşılığını almıyor

“Ülkemizde zor şartlar altında çalışıp mağdur olan insanlar emeğinin karşılığını alamazken, memurların oturduğu yerden aldıkları maaşların haksızlık olduğunu düşünüyorum. Özellikle çalışana hiçbir şekilde emeğinin karşılığı verilmiyor. Maaşlardaki düzenlemeler hiçbir şekilde yerini bulmuyor. Özellikle inşaatlarda vb. işlerde çalışan emekçi kardeşlerimizin yaptığı işler tehlikeliyken aldıkları ücretlerin adil bir tarafı yoktur.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kamuda verimlilik, ekonomik büyüme
Kamuda verimlilik, ekonomik büyüme
14 yaşındaki kız bulundu
14 yaşındaki kız bulundu