Sorunun nedeni tek değil
Reklam
  • Reklam

Sorunun nedeni tek değil

Ülkede art arda yaşanan ölümlü trafik kazalarıyla birlikte, KKTC’deki trafik güvenliği bir kez daha tartışma konusu oldu. Yeni Bakış’a değerlendirmelerde bulunan Trafikte Kazasız Yaşam Derneği Başkanı Atila Aypar, toplumda kazaların hep sürücü hatasından kaynaklandığı yönünde bir algı yaratıldığını, ancak kazaların büyük çoğunluğunun sürücü hatasından kaynaklanmadığını belirtti.

12 Mart 2019 - 09:01

Trafikte Kazasız Yaşam Derneği  Başkanı Atila Aypar, trafik kazalarında, yollardaki hataların yanında en büyük eksikliğin denetim yetersizliği olduğunu ifade ederek, eğitim eksikliğinin de kazalarda büyük etken olduğunu kaydetti


Aypar, okullardaki eğitimin yanında toplumsal eğitimin de önemli olduğunu belirterek, bunların bir bütünün parçaları olduğunu kaydetti 


Atila Aypar, trafikte denetimin yeterli olmadığının her haliyle apaçık ortada olduğunu kaydederek, polisin her defasında personel yetersizliği olduğunu söylediğini, aslında personel yanında poliste mantalite eksikliğinin de olduğunu ifade etti


Aypar, ülkede ciddi anlamda bir nüfus artışının olmasına karşın, Türkiye’deki ehliyetlerin burada da geçerli olması için imzalanan protokolün yapılan bütün çalışmaların üzerine dinamit koymak anlamına geldiğini belirtti


Aypar, trafik güvenliğinin bir sistem içinde çözülmesi gerektiğine vurgu yaptı. Aypar, bunun için ciddi bir iradenin gerekli olduğunu, ancak bugüne kadar bu iradenin görülmediğini savundu 


Deniz ABİDİN

Trafikte Kazasız Yaşam Derneği (TRAKAYAD) Başkanı Atila Aypar, meydana gelen trafik kazalarıyla ilgili ciddi bir açıklamanın bugüne kadar yapılmadığını belirterek, polisin bu konularda açıklamasını çok küçük bir detayla geçiştirdiğini söyledi. 

Aypar, sonrasında başka bir açıklamanın yapılmadığına dikkat çekerek, genel anlamda bakıldığında dünyanın hiçbir yerinde yüzde 90 sürücü hatası olduğunun belirtilmediğini kaydetti. Aypar, kazaların kamuoyuna hep sürücü hatasından kaynaklandığı yönünde bilgiler verildiğini, sürücü hatasının olduğu gibi kazaların büyük çoğunluğunun sürücü hatasından kaynaklanmadığını belirtti. Aypar, yollarda hataların olması yanında en büyük eksikliğin denetim yetersizliği olduğunu ifade ederek, bunu eğitim eksikliğinin takip ettiğini söyledi. Aypar, dolayısıyla bu sistemin bir bütün olduğunu ifade ederek, her defasında sürücüye hata bulmanın bizi bir yere götüremeyeceğini kaydetti. 

“Üç beş günde çözülecek bir konu değil”

Aypar, okullardaki eğitimin trafik güvenliği eğitiminin bir parçası olduğunu belirterek, eğitim kitaplarının hazırlanması konusunda ciddi anlamda emek verdiklerini söyledi. Aypar, bunun müfredata girmesi konusunda çok çaba gösterildiğini ifade ederek, geçmiş hükümet dönemlerinde bunun gerçekleşmediğini, ancak şimdiki hükümet döneminde bir çabanın olduğunu, hızlı sonuç alıp alamayacaklarını ise bilemediğini kaydetti. 

Aypar, bunun birçok faktörü olduğunu belirterek, kapsamlı bir şey olduğundan dolayı üç beş günde çözülecek bir konu olmadığını söyledi. 

“Toplumsal eğitim önemli”

Atila Aypar, özellikle trafiğin öğretmenlerin hakim oldukları bir konu olmadığını belirterek, o nedenle ilk önce eğitimcilerin bu konuda eğitilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Aypar, okullardaki eğitimin yanında toplumsal eğitimin de önemli olduğunu belirterek, bunların hepsinin bir bütün olduğunu kaydetti. Atila Aypar, denetimin yeterli olmadığının her haliyle apaçık ortada olduğunu belirterek, polisin her defasında personel yetersizliği olduğunu söylediğini, aslında personel yanında poliste mantalite eksikliğinin de olduğunu kaydetti.

“Polis denetimi aktif olmalı”

Aypar, “Polis kameralarla trafikte güvenliği sağlayacağını düşünüyor, ancak bu doğru bir yaklaşım değil” diyerek, kameraların kavşakların korunması ve belli ölçüde sürücülerin hızını kesmek yanında başka bir fonksiyonunun olmadığını belirtti. Aypar, denetimin aktif olarak polis gücünün trafiğin içinde olması gerektiğini ifade ederek, bu gibi denetimlerin sürekli ve değişik yerlerde ara vermeden yapılması gerektiğinin altını çizdi. Aypar, sürücülerin sabit kameraların önünde yavaşladığını, ancak kamerayı geçince hızını artırdığını belirterek, polisin gelişi güzel sürekli denetimlerini artırdığında sürücünün polisin nerede karşısına çıkacağını bilemediği için süratten kaçınacağını söyledi. 

“Ehliyet sistemi mutlaka değişmelidir”

Aypar, şöyle devam etti, “Vatandaşlardan gelen şikayet, ‘polis bana ceza yazdı, ancak ileride 150 km ile giden aracı durdurmadı’ yönündedir. Polisin bu nedenle denetimleri daha ciddi bir boyutta yapması gerekir ki hatalı sürüş yapan, hız sınırını aşanın her an polisle karşılaşacağını bilmesi gerekir. Tüm bunlar yanında ehliyet sistemi mutlaka değişmelidir. Ehliyet sistemimiz ve sürücü sistemimiz bayağı çağın gerisinde kalmıştır. Bu konuda bakanlıkta bazı çalışmalar var ancak maalesef yeterli değildir. Alelacele bir şeyler yapılmaya çalışılmaktadır.” 

“Karar, yapılan çalışmaların üzerine dinamit koydu”

Aypar, ülkede ciddi anlamda bir nüfus artışının olduğunu ifade ederek, Türkiye’deki ehliyetlerin burada da geçerli olması için protokol imzalandığını anımsattı. Aypar, bunun yapılan bütün çalışmaların üzerine dinamit koymak anlamına geldiğini belirterek, özellikle Türkiye’den gelenlerin trafiğin sağdan aktığı bir ülkede araç kullandıklarına dikkat çekti. Aypar, direkt ülkeye giriş yapanın kendi ehliyetinin burada geçerli olacağına işaret ederek, bunun ciddi anlamda sıkıntı doğuracağını kaydetti. Aypar, bunun yanında nüfusun artması ya da her gelenin araba kullanmasının trafik açısından ciddi sıkıntı olduğunu belirterek, eğitim sisteminin bu konuda yerine oturmadığını söyledi. Aypar, “Bakanlıkta bu konuyla ilgili çalışmalar olsa da altı tam olarak doldurulmadı” dedi. 

“İnsanlar korkusuzca araç kullandığına göre denetimde eksiklik var”

Aypar, şunları belirtti, “Kimi cezalar artırılsın derken kimi de der ki çok fazladır. Bir hata yaparız ve maaşımızın dörtte biri gider diyenler var. Bunun analizini çok fazla yapamayız ama gelişmiş ülkelerdeki uygulamalar örnek alınıp düzenlenebilir. Önemli olan birkaç kişiye ceza yazmaktan çok herkesin denetim altında olmasıdır. Denetim sürekli ve her yerde olmalıdır. Aksi takdirde birçok sürücü trafikte sürat yapmayı sürdürecektir. Ve başka trafik ihlalleri de yapacaktır. Demek ki denetimde bir zayıflık var. İnsanlar korkusuzca araç kullandığına göre denetimde bir eksikliğin olduğu aşikar. Eğitim de bunun bir parçasıdır ancak en başta gelen denetimdir.”

“Trafik güvenliği bir sistem içinde çözülmeli”

Aypar, trafik güvenliğinin bir sistem içinde ve bir bütün olarak ele alınıp çözülmesi gerektiğinin altını çizdi. Aypar, bunun için ciddi bir iradenin gerekli olduğunu, ancak bugüne kadar bu iradenin görülmediğini savundu

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kamuda verimlilik, ekonomik büyüme
Kamuda verimlilik, ekonomik büyüme
14 yaşındaki kız bulundu
14 yaşındaki kız bulundu