’Süreci kurtarmak adına son çaba’
Reklam
  • Reklam

'Süreci kurtarmak adına son çaba'

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs sorununun çözümü müzakereleri çerçevesinde yaptıkları görüşme Rum basınında geniş yer buldu.

19 Mayıs 2017 - 10:25

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs sorununun çözümü müzakereleri çerçevesinde dün yaptıkları görüşme Rum basınında geniş yer bulurken, Akıncı ve Anastasiadis’in BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yle görüşecekleri bildirildi.

Politis gazetesi: “Önümüzdeki Saatlerde Anlaşma Yada Kriz – Eide’den Süreci Kurtarmak Adına Son Çaba – Anastasiadis’in Önerisi” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarında yer verdiği haberinde, Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerinde çıkmazdan kurtulmanın yolunun bulunup bulunmayacağı ya da çöküşün resmi ilanının mı yapılacağının, en geç ise bugün kesinleşmesinin beklendiğini yazdı.

Gazete, Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum lider Anastasiadis’in dün gerçekleştirdikleri görüşmede “çıkmazın kesinleşmesine yaklaşıldığını” ancak Eide’ye, “Anastasiadis’in dün müzakerelerde sunduğu öneri temelinde istişare yönünde son bir fırsat daha verildiğini” iddia etti.

Her iki tarafın da Cenevre’ye gitmeye hazır olduklarını ancak açıktaki konuların görüşülme sırası ve şekli konusunda anlaşamadıklarını öne süren gazete, Eide’ye tanınan 48 saatlik süre zarfında uzlaşı olup olmayacağının görüleceğini belirtti.

Gazete, tarafların dünkü görüşmede, Cenevre’ye gidilmesi durumunda konuların hangi sırayla ele alınacağı hususunda uzlaşamadıklarını, Anastasadis’in Kıbrıs Türk tarafına, “ilk olarak önemli ve zor konuların ele alınması, bunların tamamlanmasının ardından ise geriye kalan askıdaki unsurların görüşülmesini önerdiğini” ileri sürdü.

Gazete, Kıbrıs Türk gazetelerinin internet sitelerinde dün akşamüzeri yer aldığını belirttiği haberlere dayandırarak Anastasiadis’in “Cenevre’de ilk önce toprak ve düzenlemelerinin kapatılması, ardından da garantilerin görüşülerek bitirilmesini” önerdiğini yazdı.

Kıbrıs Türk basınında yer alan diğer haberlere de yer veren gazete, Kıbrıs Rum tarafındaki diplomatik kaynakların ise bu haberleri yorumlamaktan kaçındıklarını öne sürdü.

Anastasiadis: Belirli ve yaratıcı bir öneri sunduk

Öte yandan gazete, Anastasiadis’in dünkü görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, sundukları öneriyi “belirli ve yaratıcı” olarak nitelendirdiğini yazdı.

Habere göre Anastasiadis, “dünkü uzun görüşmede, müzakerecilerin gerçekleştirdikleri önceki tüm görüşmeler hakkında bilgilendirildiklerini, yeni bir Cenevre’nin ne kadar faydalı olup olmayacağı konusunu geniş şekilde ele aldıklarını” belirterek şunları söyledi:

“Kıbrıs sorununun çözümü koşullarını gerçekten oluşturabilecek belirli, yaratıcı bir öneride bulunduk. İtiraz vardı ve BM Genel Sekreterinin Özel Danışmanı, bizi arzu edilen sonuca ulaştırabilecek yaratıcı ve özlü bir görüşmenin yapılması imkanının olup olmadığının ortaya çıkması için önümüzdeki günlerde her iki tarafla da istişareler gerçekleştirme görevini üstlendi”.

Anastasiadis, Eide’nin çabaları sonuçlanana kadar yapılan öneriler konusunda açıklama yapmayacağını belirterek “Söylemek istediğim tek şey, denenmiş ve başarısız olmuş yöntemlerin tekrarlanamayacağıdır” şeklinde konuştu. Gazete ayrıca Cumhurbaşkanı Akıncı’nın açıklamalarını: “Akıncı Koşullar Görüp Tepki Koyuyor” başlığı altında yansıttı.

Bu haber 1090 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
5'i bir etmez
5'i bir etmez
“Tefeciden belediye başkanı olur mu?”
“Tefeciden belediye başkanı olur mu?”