Sürpriz bakanlar UBP’yi gerdi
Reklam
  • Reklam

Sürpriz bakanlar UBP’yi gerdi

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’ın Bakanlar Kurulu listesinde yer alan sürpriz isimler dikkat çekti. Kamuoyunda adı bakan olarak dolaşan kimi isimlerin kabinede yer almamasının parti içinde büyük huzursuzluk yarattığı belirtildi.

23 Mayıs 2019 - 08:53

- Ersin Tatar Başkanlığında oluşturulan UBP-HP koalisyon hükümetinde küçük ortak pozisyonundaki Halkın Partisi’nin bakanları bir önceki hükümette olduğu gibi aynı şekilde koltuklarını korurken, UBP’de bakanlık kavgasının çok çetin geçtiği belirtiliyor.

- Parti Genel Başkanı Tatar’ın, parti içindeki bazı odakların baskı ve tehditlerine karşılık, bir süreden beridir isimleri bakan olarak dolaşan kimi milletvekillerini son dakika operasyonuyla kabine dışı bırakması, UBP’de büyük gerginliğe neden oldu.

- Adları bakan olarak anılan İzlem Gürçağ, Resmiye Canaltay ve Sunat Atun gibi isimler kabinede yer almazken, Ali Pilli, Ünal Üstel ve Hasan Taçoy’un bakan olmasının UBP’de büyük gerginliğe neden olduğu belirtiliyor. Bu hamle karşısında partide bazı kesimler Tatar’a ‘kazan’ kaldırırken, Tatar’ın bu resti gördüğü ve kafasındaki kabineden geri adım atmadığı üzerinde duruluyor.

- Bu arada, koalisyonun küçük ortağı Halkın Partisi’nin ise koalisyonda yer alma kararının ardından partide başlayan istifaların artacağı üzerinde duruluyor.

- UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı Akıncı’ya sunduğu Bakanlar Kurulu ise şu isimlerden oluşuyor: “Başbakan Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Sağlık Bakanı Ali Pilli, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu.”

Yeni BAKIŞ
Ulusal Birlik Partisi ile Halkın Partisi’nin ortaklığıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 35’inci hükümeti kuruldu. Yeni hükümet, Kıbrıs Türk halkının devlet olgusuna kavuştuğu Kıbrıs Türk Federe Devleti dönemiyle birlikte, 41’inci hükümet sıfatını taşıyor. UBP Genel Başkanı ve Lefkoşa Milletvekili 59 yaşındaki Ersin Tatar, KKTC’nin ilanından sonraki sürede görev yapan 13’üncü başbakan oldu.

UBP-HP koalisyonu

Cumhurbaşkanı’na bugün sunulan UBP-HP koalisyonunda görev dağılımı şöyle:
 “Başbakan Ersin Tatar (UBP), Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay (HP), İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars Kadri (HP), Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan (HP), Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu (UBP), Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy (UBP), Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz (UBP), Sağlık Bakanı Ali Pilli (UBP), Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu (UBP), Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel (UBP), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu (UBP).”

Meclis’teki dağılım

Tüm bakanların aynı zamanda milletvekili sıfatı taşıdığı yeni koalisyon hükümeti, 50 üyeli Cumhuriyet Meclisi’nde 30 milletvekiline sahip.
7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimi’nde UBP 21, CTP 12, HP 9, TDP 3, DP 3 ve YDP de 2 milletvekili çıkarmıştı. Başbakan ve 10 bakandan oluşan kabinede, UBP 8, HP ise 3 üyeye sahip.
 CTP-HP-TDP-DP koalisyonunda görev yapan HP’li isimler olan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, yeni koalisyonda da koltuklarını korudu. Bakanlıkların adı yeni hükümette aynen kalırken, bazı daire, kurum ve kuruluşların bağlı olduğu bakanlıklar değişti.

Tatar, 13. Başbakan

İki dönem Maliye Bakanlığı yapan Başbakan Ersin Tatar ilk kez başbakan, UBP kanadındaki bakanlardan Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, Sağlık Bakanı Ali Pilli ve Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz siyasi hayatlarında ilk kez bakan sıfatını kazandı. Ersin Tatar, KKTC siyasi tarihinde Mustafa Çağatay, Necat Konuk, Derviş Eroğlu, Hakkı Atun, Mehmet Ali Talat, Ferdi Sabit Soyer, İrsen Küçük, Sibel Siber, Özkan Yorgancıoğlu, Ömer Soyer Kalyoncu, Hüseyin Özgürgün ve Tufan Erhürman’dan sonra 13’üncü başbakan oldu. 
Kabinedeki tek kadın bakan olan 1981 doğumlu İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, aynı zamanda en genç bakan ünvanını taşıyor. Kabinedeki en yaşlı bakanlar ise 1955 doğumlu Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel ile Sağlık Bakanı Ali Pilli. UBP-HP Koalisyonu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, görev süresinde çalıştığı 5. Hükümet; kurulması için görev verdiği ve onayladığı ise 4. hükümet.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KIB-TEK yine karıştı
KIB-TEK yine karıştı
Polis memuru tutuklandı
Polis memuru tutuklandı