Teminata bağlandılar
Reklam
  • Reklam

Teminata bağlandılar

Terör üyesi olmakla suçlanan anne-kız teminatla serbest kaldı

15 Mart 2019 - 08:19 - Güncelleme: 15 Mart 2019 - 17:42

Evrim KAMALI


Lefkoşa’da ikametgahında yasadışı cemiyete ait ve propaganda olduğu iddiasıyla kitap bulunan zanlı Bengül Garginsu ve kızı Simge Alıcı tutuklanmalarının ardından teminat maksadıyla mahkemeye çıkarıldı. Bengül Garginsu ve kızının mahkemesini ailelerinin yanı sıra, Sendikal Platform üyeleri, bazı CTP üyeleri de izledi.  


Polis bulguları aktardı

Meseleyle ilgili olarak yeminli şahadet veren polis çavuşu Ahmet Kavan, 11 Mart 2019 tarihinde Lefkoşa’da, 48 yaşındaki Bengül Garginsu ve aranan bir şahsın, Marmara adresindeki ikametgâh içerisinde mahkeme emri gereği yapılan aramada muhtelif sayıda Yasadışı Cemiyete ait Yıkıcı ve Propaganda niteliğinde yayın olan kitaplar ve üzerinde PKK'nın bayrağının amblemi bulunan, içerisinde hatıra niteliği taşıdığı düşünülen Casio marka siyah renk kordonsuz kol saati olan sandık bulunup emare olarak alındığını belirtti. Kavan, aynı gün zanlı Bengül Garginsu’nun mahkeme emri gereği tutuklandığını belirtti. Kavan, zanlının kızı olan Simge Alıcı’nın da 13 Mart’ta tutuklandığını kaydetti. Kavan, zanlıların evinden 27 kitabın emare alındığını ve zanlıların kitapların kime ait olduğunu söylemediğini, ifade de vermediklerini sadece sözlü beyanda bulunduklarını mahkemeye aktardı. Kavan, 27 kitabın PKK isimli terör örgütünün propagandasını yaptığını belirtti. Polis çavuşu Ahmet Kavan, kitapların uzmanlar tarafından incelenmesinin ardından sanıklara yazılı dava tebliğ edileceğini söyledi. Zanlıların etki edeceği tahkikatın tamamlandığını belirten Kavan, KKTC vatandaşı olan zanlı Bengül Garginsu’nun mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.


“Sanıkları kitap bulundurdukları için yasadışı cemiyete üye olduklarını mı bağladınız”

Polis şahadeti üzerine söz alan Avukat Ürün Solyalı, polise, “Sanıkları kitap bulundurdukları için yasadışı cemiyet üyesi olduklarıyla mı bağdaştırdınız” sorusunu sordu. Polis çavuşu Ahmet Kavan, “Suç tespit edildi” dedi. Kavan, kitap haricinde PKK’nın amblemi olan sandık da bulunduğunu söyledi. 


Yurt dışına çıkışları yasaklandı

Huzurunda verilen iki şahadeti de değerlendiren Yargıç Cenkay İnan, zanlıların yargılanıncaya kadar yurt dışına çıkışlarını yasaklayarak, tüm seyahat belgelerini polise teslim etmesine emir verdi. İnan, zanlı Simge Alıcı’nın ayrıca haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunmasına emir verdi. 


Ayrı bir dava daha okundu

Zanlı Simge Alıcı ayrıca 8 Mart 2019 tarihinde, 04.30 sularında, Lefkoşa’da Mehmet Akif Caddesi’nde Hasan Gönül’ün yetkilisi olduğu Wideline Reklam Hizmetleri LTD. Şirketine ait 198x 350 cm ebatlarındaki 4 adet reklam panosunun üzerine boya ile “Leyla Güven, Jin Jan, Azadi, 121. Gün” yazıları yazarak, 4 bin 600 TL hasara uğratmak suçundan da teminata bağlandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kamuda verimlilik, ekonomik büyüme
Kamuda verimlilik, ekonomik büyüme
14 yaşındaki kız bulundu
14 yaşındaki kız bulundu