Tetikçiye tabancayı satan “Vatandaşımız”

Tetikçiye tabancayı satan “Vatandaşımız”

Dünyanın belki de en kolay vatandaşlık dağıtan ülkesi konumundaki KKTC’de, önüne arkasına bakılmadan dağıtılan vatandaşlıklar ilgili tartışmalar, GIFA Holding’in kurşunlanması olayıyla bir kez daha gündeme geldi

07 Şubat 2019 - 05:17

Dünyanın belki de en kolay vatandaşlık dağıtan ülkesi konumundaki KKTC’de, önüne arkasına bakılmadan dağıtılan vatandaşlıklar konusundaki tartışmalar, GIFA Holding’in kurşunlanması  olayıyla bir kez daha gündeme geldi. 


Tabancayı tetikçiye satan KKTC vatandaşı

Serkan Kısa’yı öldürmek amacıyla ateş eden tetikçi Emre Yalçın’a olayda kullandığı tabancayı satan Şükrü Dipdere’nin sonradan KKTC vatandaşı olduğu ortaya çıktı. Bir otelde güvenlik görevlisi olarak çalışan ve aslen Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşı olan Şükrü Dipdere’ye bir süre önce KKTC vatandaşlığı verildiği ortaya çıktı. 


KKTC vatandaşlığı yıllardır golifa gibi dağıtılıyor

Dipdere’ye verildiği gibi bugüne kadar sorgusuz sualsiz ve hiçbir araştırma yapmadan KKTC vatandaşlığı dağıtılan birçok kişinin zaman içinde bir takım ciddi olaylara karışması vatandaşlık kıstaslarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ortaya koyuyor. 


Vatandaşlığı hemen iptal edilip sınır dışı edilmesi gerekiyor

Yeni Bakış’ın hukuk çevrelerinden edindiği bilgilere göre, birçok ülkede, sonradan vatandaş olan bir şahsın herhangi bir suça karışması halinde, anında vatandaşlığı elinden alınıp sınır dışı edilmesi gündeme geliyor. KKTC’de ise başka bir ülkenin vatandaşına KKTC vatandaşlığı Bakanlar Kurulu kararıyla verilip aynı şekilde geri alınıyor.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • girneli
    6 ay önce
    gerçekten hakedenleri yıllarca bekletip süründürüyorlar, nerde hırlı, hırsız, sıkıntılı, kaçakçı, dolandırıcı adam var, yılını doldurmadan vatandaş oluyorlar. yazık...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
12 bin TL’ye şimdilik serbest
12 bin TL’ye şimdilik serbest
Çatışma ülkeye zarar veriyor!
Çatışma ülkeye zarar veriyor!