Tümgeneral yıldırım: Engel bedende değil, düşüncede
Reklam
  • Reklam

Tümgeneral yıldırım: Engel bedende değil, düşüncede

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı , engelli vatandaşların askerlik görevini temsili olarak yerine getirmelerini sağlamak üzere temsili askerlik uygulaması gerçekleştirdi.

16 Mayıs 2017 - 16:58

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK),  engelli vatandaşların askerlik görevini temsili olarak yerine getirmelerini sağlamak üzere temsili askerlik uygulaması gerçekleştirdi. Gülseren Kışlası’nda yer alan uygulamada 75 engelli, askeri kıyafetler içerisinde ant içerek, terhis belgesi aldı, künye taktı. Engelli vatandaşlara temsili terhis belgeleri ve künyeleri Meclis Başkanı Sibel Siber, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner ile Güvenlik Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Cemal Volkan tarafından verildi. Törende ayrıca Güneşköy 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi, Algım Özel Eğitim Merkezi ve Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği gösteri sunarken, Kıbrıs Türk Görmezler Derneği’nden Mehmet Geçit de müzik dinletisi sundu.

Yıldırım: Askerlik Türk ulusu için onur vesilesi

Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım törende yaptığı konuşmada,  vatan hizmetinin Anayasa’nın 74. maddesinde  “her Kıbrıs Türkü’nün hakkı ve ödevi” olarak düzenlendiğini belirterek,  askerlik mükellefiyetinin  Türk ulusu için onur vesilesi olduğunu ifade etti. Yıldırım, Askerlik Kanunu uyarınca silah altına alınmaları mümkün olmayan  engelli vatandaşların bu hak ve ödevlerini bir günlük bir sürede ataları gibi mücahit olarak yerine getirmelerini sağlamak maksadıyla  bu töreni düzenlediklerini kaydetti.

“Kahraman birer mücahit oldular”

Yıldırım, KKTC’nin ayrılmaz parçası olan Güvenlik Kuvvetleri saflarında  temsili askerlik hizmetini  yerine getirmek için gelen engelli vatandaşların heyecan ve coşku ile asker elbisesini giyip kahraman birer mücahit olduklarını söyledi.. Askerliğin  her Türk gencinin yapması gereken kutsal bir görev olduğunu vurgulayan Yıldırım “Sizler bu üniforme ve kutsal askerlik  yeminiyle tam bir asker oldunuz” dedi.

Yıldırım, engelli vatandaşlara  kutsal askerlik görevini yapmanın gurur ve onurunu yaşatmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

“Engelsiz bir KKTC diliyorum”

Yıldırım, şunları ekledi:

“Bugün bedensel engelin birlik ve beraberlik içinde  aşılabileceğinin en büyük göstergesi şu an karşınızda duran bu kışlaya sabah giren ve buradaki kardeşleriyle şu ana kadar tüm faaliyetleri bir bir gerçekleştiren yeni mücahitlerdir. Bizlere bir kez daha göstermişlerdir ki, engel bedende değil, düşüncededir. Düşüncede oluşan engeller kaldırılmadan bir birimizi anlamamız mümkün değildir. Kıbrıs Türk halkı olarak düşünce engellerinin kırıldığı engelsiz bir KKTC diliyorum.”

Köse: Hayatımızın en mutlu günlerinden biri

Engelli vatandaşlar adına konuşan Servet Dursu Köse de,  askerlik görevinin insan hayatının en mutlu günlerinden biri olduğunu belirterek,  yeri ve zamanı geldiğinde kendilerinin de bu ulvi görevi yerine getirmeye hazır olduklarını kaydetti. Köse,”İnsan doğar, yaşar ve ölür. Ben  bugün yeniden doğdum” dedi.
Bugün askerlik görevini yerine getirdiklerini belirten Köse,  atalarının yaptığpı gibi gerektiğinde vatan için canlarını vermeye hazır olduklarını söyledi. Köse, askerlik  görevini yerine getirmelerini sağlayan komutanlara teşekkür etti.

Bu haber 1105 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
5'i bir etmez
5'i bir etmez
“Tefeciden belediye başkanı olur mu?”
“Tefeciden belediye başkanı olur mu?”