Tünelin ucunda ışık yok gibi!
Reklam
  • Reklam

Tünelin ucunda ışık yok gibi!

DAÜ Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Ekonomist Doç. Dr. Hasan Güngör, dövizde son günlerde görülmekte olan hareketlenmenin Türkiye’de yapılan yerel seçimin bir türlü sonlanamamasından kaynaklı olduğunu belirterek, “Sterlin 10, dolar 8 TL olacak gibi söylemler dolanıyor. Bunlar spekülatif öngörülerdir. Yaz ayları biraz sıkıntılı geçebilir. Nasıl halledileceğini hep birlikte göreceğiz” dedi

16 Nisan 2019 - 08:30 - Güncelleme: 17 Nisan 2019 - 10:14

DAÜ Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Ekonomist Doç. Dr. Hasan Güngör, ülkenin ekonomik durumunu çok iyi görmemekle birlikte, iyiye doğru bir gidişin  de olmadığını kaydetti. Güngör, bunun bir kısmının kur hareketleriyle alakalı olduğuna dikkat çekerek, “Kendi içimizdeki sorunları hala çözemedik, çözemeyeceğiz gibi de görünüyor” diye konuştu

Güngör, vergi indiriminin işe yaramayacağının geçtiğimiz ağustos ayında görüldüğüne dikkat çekerek, “Bunu hükümet de gördü. Vergi indiriminin bir işe yaramayacağını herkes gördü” dedi. Hasan Güngör, ekonominin iyi bir şekilde yönetilebilmesi için işin siyasilerde olduğunu ve bunun için bir irade gerektiğini belirtti

Güngör, “Bir ülkede turizm aşağılara gidiyorsa bunun önleminin alınması lazımdır. Öğrenci sayısı azalıyorsa bunun sebeplerinin düşünülmesi lazımdır” dedi 


Deniz ABİDİN 

DAÜ Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Ekonomist Doç. Dr. Hasan Güngör, son günlerde dövizde yaşanan hareketlenmenin Türkiye’deki yerel seçimin ardından hala oy sayımının devam etmesinin bunda etkili olduğunu kaydetti. Güngör, güvenle alakalı konular olmasından kaynaklı, güven sarsıldıkça kurun barametre gibi hareket etmekte olduğunu söyledi. Güngör, dolayısıyla kurların bugün itibarıyla yönünün yukarılara doğru olduğunu ifade ederek, ilerleyen günlerin ciddi bir hareketlenme getirip getirmeyeceğinden emin olmadığını kaydetti. Güngör, şu an itibarıyla dolardaki artışın yüzde yarım göründüğünü belirterek, kurlarda çok ciddi anlamda bir hareketlenmenin görünmediğini söyledi. Güngör, son bir haftada döviz kurlarındaki değişikliğin Türkiye’deki siyasi belirsizlikle alakalı olduğunu düşündüğünü belirterek, ekonominin temelinde bir değişikliğin olduğunu düşünmediğini söyledi. 


“İyiye doğru bir gidiş yok”

Güngör, siyasetin temelinde bir takım hareketlenmelerin olduğunu, oy sayımını sonuçlandıramama, kim kazanacak tartışmalarının Türkiye’yi bir nevi güven erozyonuna uğratmakta olduğunu belirtti. Güngör, bu durumun kurların bu yönde hareket etmesine neden olmakta olduğunu ifade etti. Güngör, ülkenin ekonomik durumunu çok iyi görmemekle birlikte iyiye doğru bir gidişin de olmadığını kaydetti. Güngör, bunun bir kısmının kur hareketleriyle alakalı olduğunu belirterek, “kendi içimizdeki sorunları hala çözemedik, çözemeyeceğiz gibi de görünüyor” diye konuştu. Doç. Dr. Hasan Güngör, mevcut iktidarın yaklaşık bir buçuk yıldır görev başında olduğunu ifade ederek, bu zamandan sonra ciddi anlamda reform denilebilecek hareketlenmeleri içeren bir düzelmenin mümkün görünmediğini söyledi. 


“Ülkeye gelir getiren iki alanda da düşüş var”

Güngör, şöyle devam etti, “Yakın bir gelecekte turizmde bir artışın söz konusu olacağından emin değilim. Öğrenci sayımızda da düşüş vardır. Söylendiği gibi ülkedeki öğrenci sayısı yüz binlerde değildir. Dolayısıyla ülkenin gelir getiren iki alanında da düşüş olduğu görülmektedir. Güney Kıbrıs’tan bir miktar Kuzey’e artan bir talep söz konusudur. Bu talep bizi biraz memnun ediyor. Daha rahat nefes almamıza yardımcı oluyor. Tarımın bu yıl iyi gideceği herkes tarafından söyleniyor. Bu durum da hava koşullarıyla alakalıdır. Bunun dışında çok iyi gideceğini söyleyebileceğimiz bir alan yok görünüyor. Dövizdeki bu durum da tüm bunların üzerine tuz biber oldu.” 


“Türk Lirasından vazgeçilmesi fantazinin ötesinde değil”

Güngör, “Ekonominin düzelebilmesi için Türk Lirasının kullanımından vazgeçilmelidir” şeklinde yapılmakta olan yorumlara katılmadığını dile getirerek, bunun fantazinin ötesinde bir durum olamayacağını kaydetti. Hasan Güngör, bu konunun üniversite kürsülerinde tartışılabilineceğini, işin teori boyutunun araştırılabilineceğini, ancak iş uygulama noktasına geldiğinde bu işin çok da kolay olmadığını söyledi. 


“Ekonomi yalnız bırakılabilecek bir şey değildir”

Güngör, ekonominin kalkınabilmesi için ekonominin yönetilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “ekonomi yalnız bırakılabilecek bir şey değildir” dedi. Güngör, ister kriz döneminde olsun isterse normal dönemde olsun ekonominin bir şekilde yönetilmesi gereken bir konu olduğunu belirterek, kriz dönemleriyle ilgili emniyet tedbirlerinin alınmasından tutun da birçok konuda tedbir alınmasının şart olduğunu kaydetti. “Ancak durum bizde böyle değildir. Ekonomi alanında ciddi birşeyler yapıldığına tanıklık edemiyorum” diyen Güngör, “bizde ekonomide yapılan tek şey Bakanlar Kurulunun vergi indirimine gitmesidir. Bunun dışında bir şey  yapılmıyor” diye konuştu. 


“Vergi indiriminin işe yaramayacağı belliydi”

Güngör, vergi indiriminin işe yaramayacağının geçtiğimiz ağustos ayında görüldüğüne dikkat çekerek, “bunu hükümet de gördü. Vergi indiriminin bir işe yaramayacağını herkes gördü” dedi. 

Hasan Güngör, ekonominin iyi bir şekilde yönetilebilmesi için işin siyasilerde olduğunu ve bunun için bir irade gerektiğini belirterek şöyle devam etti, “bir ülkede turizm aşağılara gidiyorsa bunun önlemi alınması lazımdır. Öğrenci sayısı azalıyorsa bunun sebeplerinin düşünülmesi lazımdır, bunun önlemini düşünecek olan siyasiler değil midir?”


“Mali protokolün ekonomiye katkısı olacağı yönünde umutlu değilim”

Güngör, hükümetin Güney Kıbrıs’tan gelen talepleri de doğru yönetemediğini ifade ederek, bu konularda da ciddi anlamda bir hamlenin görülmediğini kaydetti. Güngör, birçok kişinin sınır kapılarından geçerek alışveriş yaptıklarını anımsattı. Hasan Güngör, Mali Protokolle başta hükümet olmak üzere dört elle sarılmış olmasının  nedeninin kaynak gelecek olması olduğunu söyledi. Güngör, erişilemeyen kaynaklara ulaşabilme beklentisi içinde olunarak bu protokolün bir an önce imzalanmasını bekleyenlerin olduğunu belirterek, ekonomiye katkısı olacağı yönünde çok umutlu olmadığını kaydetti. 


“Yaz ayları biraz sıkıntılı geçebilir”

Güngör, dövizde son günlerde görülmekte olan hareketlenmenin Türkiye’de yapılan yerel seçimin bir türlü sonlanamamasından kaynaklı olduğunu belirterek, bu yıl sterlin 10, dolar 8 TL olacak gibi söylemler dolanıyor. Bunlar spekülatif öngörülerdir. Yaz ayları biraz sıkıntılı geçebilir. Nasıl halledileceğini hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Parasız
Parasız "Turist" polise sığındı
KIB-TEK'ten açıklama geldi!
KIB-TEK'ten açıklama geldi!