Ülkede huzur kalmadı!
Reklam
  • Reklam

Ülkede huzur kalmadı!

Polisin ülke genelinde yaptığı denetimlerin yetersizliği vatandaşın huzurunu ve can güvenliğini tehdit ediyor. Vatandaş, polis denetimlerinin yetersiz, polis memurlarının ise sayıca az olduğunu belirterek, mevcut aksaklığın bir an önce giderilerek ülkedeki kaçak yapılanmanın engellenmesi gerektiğine vurgu yaptı

13 Haziran 2019 - 07:19 - Güncelleme: 14 Haziran 2019 - 12:29

Ahmet UÇAR

Polisin ülke genelinde  yaptığı denetimlerin yetersizliği vatandaşın huzurunu ve can güvenliğini tehdit ediyor. Vatandaş, polis denetimlerinin yetersiz, polis memurlarının ise sayıca az olduğunu belirterek, mevcut aksaklığın bir an önce giderilerek ülkedeki kaçak yapılanmanın engellenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Vatandaş ne dedi ?

Mehmet Kanal: Polisimiz az ve kurallarımız eski

“Polis denetimlerinin  daha sık olması gerektiğini düşünüyorum. Öncelikle kaçak işçi konusunda çok sıkıntı var. Bu ülkede çok fazla kaçak işçi var ve denetimi yok. Surlariçi, Haspolat gibi bazı bölgelerde çeşitli ülkelerden insanlar iç içe yaşıyor ve kim kimin ne olduğunu bilmiyor. Trafikte de yeterli denetimler yok. Bunları polis azlığına bağlıyorum. Polis şu andaki nüfusa göre sayı olarak çok az. Ama onların da ellerinden gelen bu. Trafikte trafiği bilmeyen özellikle kırmızı plakalı araçlar süren yabancı öğrenciler var, bunlar büyük tehlike arz ediyorlar. Bunları da polis yirmi dört saat takip edemez, zaten her yere kameralar koyuyorlar. Polis elinden geleni yapıyor ama sayı olarak da yasal güç olarak da yeterli değil. Polisin yasal gücü ve polis sayısının artırılması lazım. Son zamanlarda korsan taksiciler de arttı ancak polis elinde olmayan sebeplerle bunların önüne geçemiyor. Biz de taksiciler olarak bu konuda çok mustaribiz. Bunun yanındapolis yasası da çok eski. Polis yasasının baştan başa yenilenmesi lazım. Bizim şu an elimizdeki yasalarımız oldukça eskidir. Bugün polise herhangi bir suçtan veya sorundan dolayı gittiğimizde gerek ceza çeşidi olsun, gerek polisin uygulamak zorunda olduğu yasalar olsun tüm bunların eski olduğunu hissediyorsunuz. Polis az vem kurallar eski bunun için polis yeterli olamayarak tıkanıp kalıyor.”

Alper Çepki: Ülkedeki kaçak yapılanma engellenmeli

“Polisin daha çok denetim yapması gerektiğini düşünüyorum. Yani özellikle Surlariçi’nde insanların güvenliği açısından kapsamlı olarak denetim yapıp, ülkedeki kaçak yapılanmayı engellemeleri lazım. Bunun için de daha fazla denetim yapılmalı fakat yetersiz sayıda polis olduğu için bu denetimlerin aksadığını hissediyorum. Yeterli polis alımı olmalı ve aldıktan sonra da giriş çıkışlarda, muhaceret yasasında ona göre düzenlemeler yapılmalı.”

İbrahim Halil Uçar: Polis kim olursa olsun herkese eşit davranmalı

“Son zamanlarda Surlariçi’nde kavgalar arttı. Eğer polis daha çok denetim yaparsa bunların önüne geçilebilir. Ülke daha da refaha çıkar. Ben fazla gezmediğim için tam olarak bilmiyorum ama görebildiğim kadarıyla trafik polisleri görevlerini yapıyor. Polisin kim olursa olsun herkese eşit davranması ve gece denetimleri yapması gerektiğini düşünüyorum.”

Osman Doğan: Polisten korkan kim?

“Polisin elinde ne kadar yetki olduğu çok önemli. Mesela iki tane adam sokağın ortasında kavga ediyor, polis onu karakola alıp sorguluyor ama polisin bunları yapma yetkisi var mı önce bunlar sorgulanmalı. Her şeyi polisin üstüne atmamak gerekiyor. Polis özellikle Dereboyu’nda içkili araba süren var mı diye denetim yapıyor, Surlariçi’ni de geziyor ama önemli olan polisin elinde ne kadar yetki var? Başka ülkelerde polisle konuşurken çekinirsin ama burada insanlar polisle konuşurken kötü bir üslupla konuşuyor, tanıdıklarını arayıp serbest kalıyor. Burada caydırıcı bir ceza, polisin ise yeterli yetkisi yok. Adamın polise düşeceğim diye korkması lazım, bunlar korkmuyor ki burada. 

İbrahim Aydın: Denetimler yetersiz

Denetimler yetersiz. Üç kişiye sorsan ikisi kaçak. Gazetelerde okuyoruz falanca yere denetim yapıldı, filanca yere denetim yapıldı ancak akşam sekizde bir yere denetlemeye gidilince herkes birbirine çoktan haber vermiş oluyor zaten ve polis eli boş dönüyor. Denetimler sabaha karşı yapılsa dünya kadar kaçak yakalanacak az da olsa ortalık temizlenecek, huzur bulacak. Bence polis yetersizliğinden çok denetim yetersizliği var.

Vahiddin Çelepçi: Polisin halka verdiği hizmet yetersiz

“Polisin verdiği hizmetler çok önemlidir. Mesela polisin geçen günkü kuyumcu soygunu olayını dört beş saat içerisinde çözmesi gerekirdi.  Bu kişilerin ülkeden çıkmaması lazımdı. Orada polisin yavaş davrandığını düşünüyorum, daha hızlı davranması lazımdı. Trafikte ise daha da denetimli olunması lazım, kimse içkili araba kullanmamalı, tüm kurallara uymalı çünkü ölümler, kazalar oluyor. Bu yüzden polisin halka verdiği hizmetlerin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Polisin daha kontrollü çalışması gerekir.” 

Volkan Yağkan: Çare : 500 tane taze kan polis

“Öncelikle polis sayısının yetersiz olduğunu düşünüyorum. Devriye yok. Polis geceleyin yeteri kadar gezmiyor. Yani kelimenin tam anlamıyla en az 500 tane taze kan polis ihtiyacımız var. Bu alım olmazsa soyguncular kuyumcuları da, dükkanları da, evlerimizi de soyacak. Demek ki tek çare. Mecliste toplu bir karar alınıp Maliye Bakanlığı tarafından bütçe ayrılmasıyla 500 tane taze kan polis alınması. Bu olunca herkes yatağında rahat uyuyabilir aksi taktirde her gün kömür üzerindeyiz. Benim yetkililere söyleyeceğim şudur. Bütün gün yatan müşavir ordularına ayda iki milyon ayıracağınıza yarısını kısın ve o parayla polis alımı yapın! Göreceksiniz ki o zaman Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti cennet bir ada haline gelecek. Şu anki polislerimiz de vazifelerini yapmaya çalışıyorlar ama dediğim gibi sayı olarak yetersizler. Maliye Bakanlığı diyor ki ‘ polis almak istiyoruz ama para yok’. Ben de diyorum ki para var, müşavirlere verdiğiniz paranın yarısıyla polis alın. İşte o zaman nereye baksak geceleyin polis göreceğiz o zaman da herkes kendini emniyette hissedecek. Ben bile -emekli öğretmenim- kendimi güvende hissetmiyorum. Girne’ye gittiğimde acaba beni soyacaklar mı diye korkuyorum. Bu yüzden polis alımı yapılsa bu ülke süt liman olur, herkes de rahatça uyur.”

Kazım Çağsın: Polis sayısı yetersiz

“Polisin genel olarak yetersiz olduğunu düşünüyorum. Düşünün koskocaman bir Lefkoşa’da trafikten sorumlu ancak on tane trafik memuru var. Bence polisin en büyük handikabı trafiktir. Polis trafikteki görevinin büyük bir kısmını belediyeye devretti. Ancak insanlar garajın önüne, sarı çizgiye araçlarını park etmeye devam ediyor. Benim evim tam yola bakan noktada. Ben bazen balkonda oturur yolu seyrederim. ‘Sağa dönüş yapılması yasaktır’, ‘u dönüşü yapmak yasaktır’ tabelaları olmasına rağmen kimi arabaların sağa döndüğünü, u dönüşü yaptığını görürüm. Aslında bunları çözmek çok kolay. Bazı yerlere mobese kameraları koysalar sürücü suç işlediğinde hemen fotoğrafı çekilir, otomatikman ceza yer. Öyle olunca bakalım bu kadar suç olacak mı? Ben bazen Güney’e geçerim. Güney’e geçtiğim zaman yaptığım ilk şey kemerimi bağlamak ve uygun yere park etmek olur. Ama burada öyle değil! Burada isteyen istediği yere park ediyor. İşte polis mobese kameralarıyla sayısal yetersizliğini azaltabilir.  Geçen gün birisi evimin önüne park etti. Polisi aradığımda öğrendim ki trafiğe bakan sadece altı polis varmış. Polis sayısı kesinlikle arttırılmalı.”

Ziya Maraşlı: Polisler görevlerini yapıyor

“Ben öğrenci ve turizm taşımacılığı yapıyorum. Açıkçası trafik polislerinin verdiği hizmetten memnun olduğumu söyleyebilirim. Bunun yanında Kuzey Kıbrıs küçük bir yer, herkes birbirini tanıyor, şimdi ahbap-çavuş ilişkisi diyorlar ben buna inanmıyorum, bence polisler görevlerini adil bir şekilde yerine getiriyorlar. Ama gözlemlediğim kadarıyla gerek trafik polisleri olsun, gerek diğer alanlarla ilgilenen polisler olsun sayı olarak çok azlar. Halka iyi bir hizmet sunmak için polis sayısının artırılması gerektiğini düşünüyorum.”

Fuat Topaloğlu: Eğer bir yerde asayiş yoksa huzur da yoktur

“Polis trafikte de asayişte de yetersizdir. Ama bunun sebepleri nelerdir. Polis sayısının az olması, polis görevini yaparken polise gerek siyasi kişiler tarafından gerek başkaları tarafından müdahale edilmesidir. Trafik polisleri olsun, diğer polisler olsun polisimiz donanımlıdır. Polise kimsenin müdahale etmemesi lazım, ne dış güçler, ne iç güçler. Polis nasıl eğitildiyse bıraksınlar o eğitimle görevini yapsın. İşte şimdi Surlar içi. Surlariçi’nin hikâyesi bir buçuk, iki sene öncesinden başladı. Terminalde de başladı. Otobüs terminali de başıboştur. Özellikle okulların açık olduğu dönem uyuşturucu, çete, haraç biz bunları gördük. O dönem trafik müdürünün ekip göndermesiyle terminali terk ettiler. Yasalara göre bu çocukların belli bir yaşa kadar eğitim görmesi, okullarda olması lazım. Hiç turizmden de bahsetmesinler. Eğer bir yerde huzur yoksa, asayiş yoksa turizm de olmaz. öncelikle bu ülkede görüntü değişti. Özellikle caydırıcı, katı cezaların verilmesi gerekir. Bu ülkede her şeye çözüm buluyorlar ama polisin ihtiyaçlarına hiçbir çözüm getirilmiyor. Polisler tatillerini zengin kişilerin mekânlarında geçirmesinler çünkü daha sonra onların isteklerine hayır diyemeyecek duruma gelirler. Bunun yanında görevliler uyuşturucu tahlilini burada yapamayıp Türkiye’ye yolluyorlar. Bu, bu ülkenin ayıbıdır. Güney bizden ekonomik olarak daha güçlü değildir ancak sitemleri sağlam ve yasaları çalışıyor. Bizde herkes kendine göre bir kural benimsemiş. Bunlara karşı acil önlem alınmalıdır. Yoksa bu ülkede turizm de, gelişim de olmaz. Ben Paşa Köy’de oturuyorum. Köyden Girne’ye kırk dakikalık bir yolculuk sonrasında sanki başka bir dünyaya gitmiş gibi hissediyorum. Ada ülkesinde bunların olmaması gerekir. Bunun için de sıkı denetimler yapılmalı.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Polis memuru tutuklandı
Polis memuru tutuklandı
“Özgürgün’ü bırakın eski defterleri açın”
“Özgürgün’ü bırakın eski defterleri açın”