Vatandaşı sömüren sömürene

Vatandaşı sömüren sömürene

Devlet kurumlarındaki kafeteryaların, damga pullarını postanelerdeki normal fiyatlarından farklı olarak yüksek rakamlara satması, vatandaşın sömürülmesine neden oluyor. “Postanede 17 buçuk TL’ye satılan damga pulu kafeteryalarda 20 liraya satılıyor” şeklinde konuşan vatandaş, kafeterya ve dükkân sahiplerinin vatandaşın çaresizliğinden faydalandığını vurguladı

25 Haziran 2019 - 08:17

Vatandaş, bazı postanelerin beklenilen hizmeti sunmamaması nedeniyle, insanların karaborsacılardan medet umduğunu kaydetti

“Postanede 17 buçuk TL’ye satılan damga pulu kafeteryalarda 20 liraya satılıyor” şeklinde konuşan vatandaş, kafeterya ve dükkân sahiplerinin vatandaşın çaresizliğinden faydalandığını vurguladı

Vatandaş, gereken denetimlerin yapılarak vatandaşa kaliteli bir hizmet sunulmasını talep etti

Ahmet Uçar

Devlet kurumlarındaki kafeteryaların, damga pullarını postanelerdeki normal fiyatlarından farklı olarak pahalıya satması vatandaşın sömürülmesine neden oluyor. Vatandaş devlet dairelerinde, devletin gözetimi altında pul satış noktalarının olmadığından yakınarak, damga pullarını dairelerdeki kafeteryalardan ve çevredeki dükkânlardan yüksek fiyata almak zorunda kaldıklarına dikkat çekti. “Postanede 17 buçuk TL’ye satılan damga pulu kafeteryalarda 20 liraya satılıyor” şeklinde konuşan vatandaş, kafeterya ve dükkân sahiplerinin vatandaşın çaresizliğinden faydalandığını vurguladı. Vatandaş, bazı postanelerin beklenilen hizmeti sunmadığından dolayı, insanların karaborsacılardan medet umduğunu kaydetti. Vatandaş, kamu kurumlarında pul gişelerinin bulunması, kafeteryalarla dükkânlardaki pul satış fiyatlarının ise kontrol altına alınması gerektiğini belirterek, söz konusu sömürücü ticaretin önüne geçilmesini talep etti. 

Vatandaş ne dedi ?

İbrahim Üstüner: Pul satışının kontrol altına alınması lazım

“Devlet dairelerinde işimiz olduğunda işlemleri gerçekleştirmek için damga pulu almamız gerekiyor. Damga pulunu genellikle postanelerden almaya çalışıyoruz ama kimi zaman da devlet kurumlarında işimizi halletmemiz gerektiğinde ve postanelerden damga pulu almayı unuttuğumuzda mecbur kalarak dairelerdeki kafeteryalardan veya dairelerin karşısındaki dükkânlardan pul almak zorunda kalıyoruz. Görüyoruz ki postanelerde 3 liraya satılan pul bu yerlerde 13 liraya satılıyor. Devletin bu sömürüye karşı önlem alması gerekiyor. Denetlemelerin yapılması, devlet dairelerindeki pul satışlarının kontrol altına alınması, bununla birlikte devletin dairelere yakın yerlerde pul satış şubelerinin açılması gerekiyor. Aksi taktirde bu sömürü ve vicdansız kazanç devam edecek.”

Nazif Bozatlı: İnsanların damga pullarına ulaşımı kolaylaştırılmalı

“Damga pulu almak isteyip de postanelerin haricinde devlet dairelerindeki kantinlere gittiğimizde çok rahatsız oluyoruz. Pul satışları normalin çok üstünde. Dairelerde pul satan bu insanlar postanelerden toplu olarak aldıkları pulları devlet dairelerinde daha pahalıya satıyor. Bunların önlenmesi için neler yapılabilir diye düşünecek olursak, birçok şey saymamız mümkündür. Öncelikle dairelerde devletin yetkilendirmiş olduğu kişiler pul satmalı ve devlet tarafından belirlenmiş düzeyde kâr elde etmelidir. İnsanların damga puluna kolay ulaşmasının  sağlanması lazım. Bugüne kadar böyle bir düzenleme yapılmamasında devlet bakanlarının ciddi bir ihmali söz konusudur. Bunun yanında ben antikacıyım, pul deyince anımsadım: Kıbrıs Türk damga pullarının devlet işlerindeki fonksiyonları dışında bir koleksiyon ve belgesel tarih açısından da değeri anlaşılmıştır. Emekli öğretmen Hasan Tonyalı pul konusunda yaptığı derin araştırmalarını kitap olarak yayınladı. Bu kitap nisan ayında gerçekleşen pul sergisinde ödül kazanarak, niteliğini pul koleksiyoncularına, antikacılara ve okurlara ispat etti.”

Burak Garip: Devlet, dairelerde pul satış noktaları kurmalı

“Damga pullarının genelleştirilmemesi ve sadece belli yerlerde satılması bizi zor durumda bırakıyor. Oysa damga pulu her yerde lazım olabiliyor ve çoğu zaman bu yerler postanelere uzak yerler oluyor. Dairelerdeki kafeteryalarda veya dairelere yakın dükkânlardaki pul satışında karaborsacılık dönüyor. Ben Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde hukuk okudum, şimdi avukatlık yapıyorum. Damga pulu en çok avukatlar için önem arz ediyor. Mesela dava açacaksanız veya başka bir şey yapacaksanız mutlaka damga puluna ihtiyacınız oluyor. Damga pullarının devlet dairelerinde devlet tarafından satılması gerektiğini düşünüyorum. Zaten damga pulunun işlevi halktan vergi almaktır. Damga pulunun sadece postanelerde bulundurulmasını ve devlet dairelerinde satılmamasını doğru bulmuyorum. Pulların kamu dairelerindeki kantinler tarafından satılmasını ve aşırı bir kâr elde edilmesini yanlış buluyorum. Devletin dairelerde pul satış noktaları kurmasını ve özel sermaye sahibi kişilerin vatandaşı sömürmesine karşı önlem alması gerektiğini düşünüyorum.”

Abit Kumlutepe: İnsanların çaresizliğinden faydalanıyorlar

“ Biz İçişleri Bakanlığı’na, Dışişleri Bakanlığı’na veya herhangi başka bir devlet dairesine gittiğimizde damga pulu istiyorlar. Bu pullar da on yedi buçuk, yirmi yedi buçuk TL gibi bütçemizi sarsan fiyatlar. Buna rağmen dairelerdeki kantinciler bu 17 buçuk fiyatındaki pulu 20 TL’ye, 27 buçukluk pulu 30 TL’ye satıyor. Çünkü  o anda acil olarak pul alınması lazım. İnsanlar arabalarıyla postaneye gidip pul alarak zaman kaybetmemek için ve bazılarının da kendine ait bir arabası olmadığı için mecburen zorlarına gitse de pulları pahalı bir şekilde almak zorunda kalıyor. İnsanların çaresizliğinden faydalanıyorlar. Bu pulları pahalı satan kişiler insanları soymaya, sömürmeye çalışıyor. Pul, üstünde hangi fiyat yazılıyorsa o fiyata satılmalı, devletin bunu denetim altına alması lazım.”

Remzi Atakan: Gereken denetimlerin yapılması lazım

“Öncelikle bu konu hakkında şunu söyleyebilirim ki gereken denetimlerin kesinlikle yapılması gerekiyor. Pul satışlarının belli bir sisteme göre, devletin gözetimi altında yapılması lazım. Yerleşim yerlerinin yoğunluğuna göre belli yerlere şubeler açılmalı, özellikle de kurumlara pul gişeleri konmalıdır. İnsanları yolunacak kaz olarak görmenin yanlışlığı devletin denetimleri doğrultusunda düzeltilmeli, insanlara verdiği vergilerin karşılığı olarak kaliteli bir hizmet sunularak değerli  bir vatandaş olduğu hissettirilmelidir. Eğer bunlar yapılırsa halk refaha ulaşır.”

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gerçekleşmiş bir hayal
Gerçekleşmiş bir hayal
Barış Burcu'dan açıklama!
Barış Burcu'dan açıklama!