Yarın sıra kimde?
Reklam
  • Reklam

Yarın sıra kimde?

Evinde “Yasaklanmış kitap” bulundurduğu gerekçesiyle tutuklanan Bengül Garginsu olayıyla ilgili toplumun her kesiminden tepkiler çığ gibi büyüyor. KAYAD Aktivisti Avukat Mine Atlı ve Mesarya Kadınları İnisiyastifi Aktivisti Hare Yakula, yaşananların insan hakları ve özgürlüklerine aykırı olduğunu belirterek, mevcut yasa gündemde olduğu müddetçe tehlikenin süreceğine dikkat çektiler:

14 Mart 2019 - 08:13 - Güncelleme: 15 Mart 2019 - 11:10

Kadından Yaşama Destek Derneği (KAYAD) Aktivisti, Avukat Mine Atlı, bir kişinin tasarrufunda bulunan kitaptan dolayı yargılanmasının insan hakları ve ifade özgürlüğü hakkına ihlal olduğu noktasında birçok mahkeme kararının olduğunu anımsattı. Atlı, ceza yasasında böyle bir madde olsa da bu yasa maddesinin ivedilikle kaldırılması gerektiğini söyledi

Mesarya Kadınları İnisiyastifi Aktivisti Hare Yakula da, bir kadının evine baskın düzenlenerek yaka paça alınması ve avukat ile görüşmesine izin verilmemesinin aslında çok büyük bir şiddet ortamında yaşandığının göstergesi olduğunu kaydetti

“Bu olay CTP’nin muhalefette olduğu dönemde olmuş olsaydı sokağa dökülmüş olacaklardı. İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın ve CTP’nin açıklamalarını çok talihsiz. Ne talihsizliktir ki CTP’nin iktidar olduğu bir dönemde herkes sus pus oturuyor. Ceza Yasası değişsin deniliyor, ancak ceza yasası değişene kadar daha kaç kişinin tutuklanacağı belli değildir. Bu durum  imzalanan protokollerle ve buraya aktarılmak istenen rejimle alakalıdır. Bunu bugün en yakınımızda hissetmeye başladık. İster istemez herkes düşünüyor, acaba benim de kapım yarın çalınır mı?”

Deniz ABİDİN

Kadından Yaşama Destek Derneği (KAYAD) Aktivisti, Avukat Mine Atlı, ifade özgürlüğü hakkının, demokratik hukuk devletlerinin olmazsa olmaz olduğunu belirterek, ifade özgürlüğü kapsamı dahilinde bilgi, erişim ve edinme hakkının da mevcut olduğunu söyledi. Atlı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bu konudaki kararlarının çok açık olduğunu belirtti. Atlı, bir kişinin tasarrufunda bulunan kitaptan dolayı yargılanmasının insan hakları ve ifade özgürlüğü hakkına ihlal olduğu noktasında birçok mahkeme kararının olduğunu anımsattı. Atlı, Türkiye’de birçok kez hak ihlalinden dolayı mahkumiyet aldığını kaydetti. 

“Ceza Yasasındaki bu madde değişmeli”

Atlı, dolayısıyla ceza yasasında böyle bir madde olsa da bu yasa maddesinin ivedilikle kaldırılması gerektiğini söyledi. Atlı, bu yasa maddesinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne aykırı olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti, “hükümet yürütmedir. Yasamaya müdahalede bulunmak gerekir. Bakanlar Kurulunun liste yoktur deme gibi yetkisi olabilir ancak Meclis’in olağanüstü bir gündemle bir araya gelip derhal yasayı değiştirmesi gerekmektedir”

Mesarya Kadınları İnisiyastifi Aktivisti Yakula: “Şiddet ortamında yaşıyoruz”

Mesarya Kadınları İnisiyastifi Aktivisti Hare Yakula da , bir kadının evine baskın düzenlenerek yaka paça alınması ve avukat ile görüşmesine izin verilmemesinin aslında çok büyük bir şiddet ortamında yaşadığımızın göstergesi olduğunu kaydetti. Yakula, kadına şiddet, taciz, cinsel saldırılar, tecavüzler olduğunu anımsatarak, son günlerde devlet şiddetinin de görünür olduğunu söyledi. Yakula, bu tarz tutuklamaların ilk olmadığını, bir süre önce kürt öğrencilerin kitap ve CD bulundurmalarından dolayı tutuklandıklarını anımsattı. Yakula, bu olayın yakın geçmişte yaşandığını ancak yeteri kadar ses verilmediğini belirterek, geçtiğimiz haftalarda Avukat Tacan Reynar’ın bu konunun üzerine gittiğini, yaka paça evinden alınıp sınır dışı edilen insanların olduğunu söyledi. Yakula, buna da ses çıkarılmadığını belirterek, son günlerde çemberin daha da daraldığını, çok yakınımızda olan bir insanın, CTP parti meclisinde yer alan Bengül Garginsu’nun tutuklandığını belirtti. Yakula, hiçbir gerekçe sunulmadan, olayın ceza yasasına dayandırılmaya çalışıldığını kaydetti. Yakula, bu konuda ceza yasasının olduğunun bilindiğini, ancak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararlarının da olduğunun bilinmekte olduğunu kaydetti.

“Ceza yasası değişene kadar daha kaç kişi tutuklanacak?”

Hare Yakula, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın ve CTP’nin açıklamalarını çok talihsiz olarak değerlendirerek, bunu bir terör örgütü hikayesi ile bağlamanın, yasaklı yayın var mıydı yok muydu konusuna bağlamanın tartışma konusu dahi olamayacağını belirtti. Yakula, tartışılması gereken noktanın yasaklı listesi olup olmaması konusu olamayacağını belirterek, şöyle devam etti, “Eğer ki demokratik bir ülke olduğumuzu söylüyorsak ve insan hak ve özgürlüklerine saygı barındırdığımızı belirtiyorsak bu durum büyük bir utançtır. Ceza Yasası değişsin deniliyor, ancak ceza yasası değişene kadar daha kaç kişinin tutuklanacağı belli değildir. Bu söyleminizle olayı meşrulaştırıyorsunuz. Bu durum İçişleri Bakanının imzaladığı protokolde yer alan bir madde midir diye de düşünmeden edemiyorum” 

“Herkes sus pus oturuyor”

Hare Yakula, İçişleri Bakanlığının Türkiye ile imzaladığı protokolün detaylarının henüz tam anlamıyla paylaşılmadığını ifade ederek, şunları kaydetti “Bu olay CTP’nin muhalefette olduğu dönemde olmuş olsaydı sokağa dökülmüş olacaklardı. Ne talihsizliktir ki CTP’nin iktidar olduğu bir dönemde herkes sus pus oturuyor. Sadece facebook üzerinden bir şeyler yazılıyor, kınamalar yapılıyor. Liste var mıydı yok muydu diye hiçbir sonuç elde edilemeyecek tartışmalar dönüyor. Başbakanın yaptığı açıklamada da bir şey yok. CTP’nin parti meclisi üyesi şu anda hapishanede ve üç gün tutukluluk verildi. Ortada bir gerekçe yok ve yetkili bir makamdan da açıklama yok. Derin bir sessizlik hakim. Bu durum  imzalanan protokollerle ve buraya aktarılmak istenen rejimle alakalıdır. Bunu bugün en yakınımızda hissetmeye başladık. İster istemez herkes düşünüyor, acaba benim de kapım yarın çalınır mı?” Yakula, yaşanılan bu olayı herkesin içselleştirmesi gerektiğinin altını çizerek, “dönüşü olmayan bir yola girdik” dedi. Yakula, “Ceza yasasında vardır diyerek birileri bizleri yatıştırmaya çalışıyorsa Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 10’ncu maddesinde ifade özgürlüğüne dayanarak daha önce tutuklanan kürt öğrencilerle ilgili beraat kararı verilmiştir” diye konuştu. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yeni kabine belli oldu
Yeni kabine belli oldu
Halkla dalga geçmeyi bırakın
Halkla dalga geçmeyi bırakın