"Yıllardır hizmet alamayan bir köyüz"
Reklam
  • Reklam

"Yıllardır hizmet alamayan bir köyüz"

Tuzluca köyü Muhtarı Ömer Tiraki, köyde biriken ve çözülmeyen sorunlara dikkat çekerek “Hangi ucundan tutacağımı şaşırdım” diyerek sitemde bulundu

14 Mart 2019 - 08:19 - Güncelleme: 15 Mart 2019 - 11:11

Tiraki, köyün güney kısmındaki araziye 13 yıldan beri belediyenin ve köylünün moloz döktüğünü söyleyerek, ortada büyük bir çevre kirliliği yaşandığını belirtti


Eski ilkokul, sağlık ocağı ve muhtarlık binalarının tamir edilmesi gerektiğini vurgulayan Tiraki, “Boş kalacağına tamir ettirip köye kazandırmak istiyorum” dedi


Köy girişinden çıkışına kadar olan asfalt yolun bozulduğuna işaret eden Tiraki, bazı yerlerde kaldırım olmadığını ve kırık olan kaldırım taşlarını bile tamir ettirmeden boyandığını söyledi


Melin DOBRAN

Tuzluca Muhtarı Ömer Tiraki, köyde biriken ve çözülmeyen sorunlar olduğunu söyledi. Muhtar Tiraki, en büyük sorunun yıllardır köy çıkışındaki araziye çöp ve moloz dökülmesi olduğunu ifade etti. Ortada büyük bir çevre kirliliği olduğunu belirten Tiraki, o bölgedeki Hristiyan Mezarlığı’na ziyarete giden yabancılara rezil olduklarını vurguladı. Tiraki, “Rumlar bize temiz bir alan bıraktı. Biz sahip çıkamadık ve mahvettik” dedi.

“Muhtarlık binası halen tamir edilmedi”

Köydeki ilkokulun tamir edilip köye kazandırılması gerektiğini ifade eden Tiraki, “Okul binasını yaptırabilirsek, bir kısmını kadınlara kurs merkezi olarak bir kısmını da yaşlı kadınlar için ayırmak istiyorum” dedi. Şu an kapalı duran muhtarlık binası için bütçe çıktığını belirten Tiraki, buna rağmen halen binanın tamir edilmediğini söyledi.

 Tiraki, birçok muhtar gibi evinde hizmet verdiğini kaydetti.

“Hali araziye 2006 yılından beri çöp ve moloz dökülüyor”

Muhtar Tiraki, “En büyük sorun köyün güney kısmı olan çıkıştaki araziye atık dökülmesidir. Bu hali araziye 2006 yılından beri çöp ve moloz dökülüyor. Üstelik bunu yapan belediye ve Tuzluca köyüdür. Orada 1990’lı yıllarda 3 bin hayvan otlanırdı. 

Şu an değil 3 bin küçükbaş, 300 küçükbaş hayvan bile otlanamıyor çünkü meramızı işgal ettiler. Ortada büyük bir çevre kirliliği var” şeklinde konuştu.


“Rumlar temiz bir alan bıraktı ama biz mahvettik”

“Şu an o bölgede başka bir şantiye var. Ondan bir şikâyetimiz yok. O en azından etrafını temizliyor. Önceki şantiye buradan gitti ama pisliğini bıraktı. Bu bölgede bir de Hristiyan Mezarlığı var. İnsanlar buraya ziyarete geliyor ve etraftaki bu atıklar bizi onlara rezil ediyor. Rumlar bize temiz bir alan bıraktı. Biz ise sahip çıkamadık, kirleterek alanı mahvettik.”

“Okul binasını tamir ettirip köye kazandırmak istiyorum”

“Köydeki ilkokulu zamanında elimizden aldılar. Tamir edilip köye kazandırılmasını istiyorum. Okul binasını yaptırabilirsek, bir kısmını bayanlara kurs merkezi olarak bir kısmını da yaşlı kadınlar için ayırmak istiyorum. Alan çok büyük olduğu için oraya spor aletleri de koydurmak istiyorum. Belediyenin halı saha projesi var ama köyün dışına yapmak istiyor. Ben ise okul bahçesinde olmasının daha uygun olacağını söyledim.”


“Birçok muhtar gibi ben de evimde hizmet veriyorum”

“Kapalı duran sağlık ocağı ve muhtarlık binası var. Bina tamir istiyor. İhalede parası çıktı. Miktarı belli ama sanırım hükümet bütçe düzenlemesi yapmadığı için muhtarlık binası tamir edilmedi. 

Birçok muhtar gibi ben de evimde hizmet veriyorum ama muhtarlara ait bir bina mutlaka olmalıdır. Köyümüzde camimiz ve çocuk parkımız da mevcuttur. Camimiz yaklaşık 7 yıl önce yapıldı. Cami yokken kiliseyi cami olarak kullanıyorduk.”


“Sorunların hangi ucundan tutacağımı şaşırdım”

“Köy girişinden çıkışına kadar olan yolun asfaltı bozuldu. Bazı yerlerde kaldırım yok. Kırık olan kaldırım taşlarını bile tamir ettirmeden kırık halde boyadılar. İnsan boyuna ulaşan otların tümünü temizlemek yerine yoldan 1 metre kadar içerideki kısmını temizleyip bıraktılar. Biz yıllardır hizmet alamayan bir köyüz. Biriken o kadar çok sorun var ki hangi ucundan tutacağımı şaşırdım.”


“Ova yollarımız berbat durumdadır”

“Kışın çiftçilerimiz ovaya gidemez çünkü ova yollarımız berbat durumdadır. Gençler için bir merkez yok. Sadece kahveye gidiyorlar. Bu çocuklar için de köyde bir şeyler yapmak istiyoruz. 

Mandıra bölgemiz var, altyapısı da tamamdır. Köy içinde kalan birkaç mandıra var. Zaman içerisinde onların da çıkacağını ümit ediyorum. Kırsal arsa alan da var, alamayan da var. Alanların bir kısmı ev yaptı, bir kısmı yapamadı. Bölgenin altyapısı da yok.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yeni kabine belli oldu
Yeni kabine belli oldu
Halkla dalga geçmeyi bırakın
Halkla dalga geçmeyi bırakın