“Yüzünüzü biraz da buraya çevirin”
Reklam
  • Reklam

“Yüzünüzü biraz da buraya çevirin”

Lefkoşa Sanayi bölgesi esnafı, bölgenin yılların ihmali ve yetki karmaşası nedeniyle harap halde olduğuna dikkat çekerek, kurulacak olan hükümetin bu sorunlara artık bir çözüm bulmasını talep etti

19 Mayıs 2019 - 08:00

Lefkoşa Sanayi Bölgesi Esnafı, bölgede düzensizlikten kaynaklanan sıkıntıların yaşandığını dile getirdi. 

Esnaf, bölgede iş yerlerinin uyumsuzluğuna vurgu yaparak, mağdur olduklarını, ekmek fırının yanında otosanayinin bulunduğunu bu nedenle de bölgedeki işlerinde ciddi anlamda bir karmaşa yaşandığını dile getirdi. 

Esnaf, Sanayi bölgesindeki düzenin sağlanması için iş yerlerinin gruplar halinde olması gerektiğine vurgu yaparak, “ Bu düzenin sağlanmasında geç kalındı, bu düzen en başta sağlanmalıydı” dedi

Esnaf, “Uzun yıllardır plansızlığın getirdiği sorunlar nedeniyle bölge esnafı ciddi anlamda mağdur durumdadır.” Şeklinde konuşarak, istifa eden hükümetin, “Sanayi bölgesine yönelik planlarımız var” demesine rağmen, bölgeye hiçbir şekilde destek vermediğini kaydetti

Süreyya ÖZDEMİR

Lefkoşa Sanayi Bölgesi Esnafı, bölgede ciddi anlamda karmaşa yaşandığını dile getirdi. Esnaf, bölgenin bakımsızlık ve ilgisizlik nedeniyle yıprandığını dile getirdi. “Senelerdir çözülmeyen park sorunu bizlerin kanayan yarasıdır, park sorunu nedeniyle ciddi anladam mağdur oluyoruz. Vatandaşların çoğu arabalarını,  ya iş yerlenin önüne ya da yollara park etmektedir. Bu durum hem trafiği hem de iş yerlerinin çalışmaları engellemektedir.” dedi. 

“En büyük sıkıntı yetki karmaşası”

Lefkoşa Sanayi bölgesindeki sıkıntılarına  yetki karmaşası nedeniyle bir türlü çözüm getirilemiyor diyen esnaf, “ Sanayi bölgesine, yetki karmaşası nedeniyle de hiçbir şekilde çözüm getirilemiyor.  Esnafın, tek şikayete bulunduğu birim ya belediye oluyor yada Sanayi Dairesi .  Belediye topu  Sanayi Odasına  atıyor, Sanayi Odası da belediyeye atıyor. Bu nedenle de Lefkoşa Sanayi Bölgesi, bugün pislikten görünmüyor.” Şeklinde konuştu. Esnaf, bölgenin tek sorunun park ve temizlik sorunu olmadığını, bölgede birçok problem bulunduğunu dile getirdi. Özellikle, bazı iş yerlerinde mutfak ve tualetin bile bulunmadığını ifade eden esnaf, bu sorunların bir an önce çözüme kavuşması gerektiğine dikkat çekti.

Esnaf ne dedi?

Simge Özkalp:“Bölgenin bakımsızlığı otların boyundan anlaşılıyor”

“Lefkoşa Sanayi’sinde yaşadığımız sıkıntılar nedeniyle daha öncede Ekonomi ve Enerji Bakanı  Özdil Nabi Bey ile bizzat  görüşmüştüm.  Özdil Bey’e Sanayi Bölgemizdeki sıkıntıları tek tek anlatıp yardım istememize rağmen henüz bölge için önlem alındığı kanaatinde değilim. Eski park yerimize cami inşa edilmesinin ardından esnafa yardım edilmesi için ciddi yardımların yapılacağı ifade edildi, aynı zamanda esanafın kanayan yarası olan park sorunun çözüleceği, yeni bir park alanı oluşturulacağı dile getirildi, ancak bu vaat henüz yerine getirilmedi. Lefkoşa sanayi bölgemiz yalnızca park sorunları ile kalsa iyi, bölgede belediye yeterince yemizlik yapmıyor. Bunun sonucunda bölgede tam anlamıyla bir karmaşası  ortaya çıkıyor, hemde çöplerde ilaçlama yapılmamasından  dolayı bölge sinekten geçilmiyor.  Aynı zamanda bölgenin bakımsızlığı otların boyundan da meydandadır. Bölgenin yollarına bakacak olursak bu da bizim için ayrı bir dert,  yollar esnafa ve vatandaşa hem maddi anlamda hem de manevi anlamda sıkıntılar yaşatırken, alt yapının olmaması da kış aylarında bizlere büyük problemler doğurmaktadır. “

Hüseyin Bozhan:“Temizliğimiz bile lütuf üzerine yapılıyor ya da yapılmıyor”

“Sanayi Bölgesinin sorunları hiçbir şekilde bitmek bilmiyor. Buradaki esnaf ciddi anlamda rezalet içinde çalışmaya devam ediyor. Birçok yere şikayetlerimizi yapmamıza rağmende hiçbir şekilde bizlere destek verilmedi. Sanayi bölgesinde ciddi anlamda bir yetki karmaşaşı bulunmaktadır. Bu yetki karmaşası nedeniyle de hiçbir şekilde faaliyete geçilmediğini düşünüyorum.   Esnafın, şikayet ettiği birim ya belediye oluyor yada Sanayi Dairesi oluyor. Fakat Belediyemiz topu,  Sanayi Odasına  atıyor, Sanayi Odası da Belediyeye atıyor. Lefkoşa Sanayi Bölgesi, bugün pislikten görünmüyor. Kısa süre önce istifa eden hükümetin burası için değişik planları bulunmaktaydı, ancak  onlarda hayata geçiremedi bundan sonrası için de bölgemizde bir iyileşme olabileceğini sanmıyorum. Bölgede herşey karmaşa içinde ekmek fırının yanında otosanayi, pastanenin yanında yedek parçacı ve bunun gibi bir çok örnek var. Sanayi bölgemizde, gereksiz birçok hurda araba olmasının yanı sıra, ne kaldırımımız var ne park yerimiz var. Temizliğimiz bile lütuf üzerine yapılıyor ya da yapılmıyor. Yetkilide bölgeyi  görmezden geliyor. Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde düzenli otopark olmasının yanında hem çevre düzeni hemde temizliğe önem verilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda yasa dışı yapılmış olan birçok yapınında önüne geçilmesi gerekmektedir. Biz, esnaf olarak bu sorunları dile getirmekten ciddi anlamda yorulduk, bir an önce yetkililerin bu bölgeye sahip çıkması gerekmektedir.”

Ahmet Günbay:“Rezillik  diz boyu”

“Sanayi Bölgesi bakımsızlık ve ilgisizlik nedeniyle yıpranmış durumda, bu bölge için hiçbir hükümet elinden geleni yapmadı. Dolayısıyla eski hükümette Sanayi bölgesine karşı ilgisiz kaldı. Eski hükümetin  Lefkoşa Sanayi bölgesine karşı yalnızca asılsız bir söylentiyi dile getirdi. Şu an hükümetin düşmesiyle oda zaten havada kaldı. Bu yüzden Lefkoşa Sanayi Bölgesi için pek fazla izahın gerektiğini düşünmüyorum. Çünkü her şey ortada rezilliğin içindeyiz.  Birşeylerin düzgün ilerleyebilmesi için en başından doğru bir yol izlenmesi gerekliydi. Sanayi bölgesinde oluşan karmaşa  pisliğin yanında rezaleti de doğuyor. Bölgede otosanayinin yanında gıdaya yönelik iş yerlenin olması absürt bir durum.  Düzenin sağlanması için iş yerlerinin grup halinde olması gerekir. Örneğin, bir bölgede gıdaya yönelik işyerlenin olmasıyle birlikte değer bölgede otosanayinin bulunması gerekliydi. Ancak  bunun için artık çok geç kalındı, Sanayi bölgesinde olan iş yerlerinin çoğu ya esnafın, kendi iş yerleri ya da kira şeklinde bulunmaktadır. Sanayi bölgesinde diz boyu rezillik çekiyoruz. Hurdacılar aldığını ortalığa resmen saçıyor, park alanımızın olmaması nedeniylede her allahın günü huzursuzluk yaşıyoruz. Madem düzeni yapmakta zorlanıyorlar, Ada’nın, Ankara’nın sanayi bölgelerini örnek alsınlar. Ya da internetten girip baksınlar, uzay çağındayız küçük bir araştırma yapmak bu kadar zor olmamalıdır.”

Mehmet Ferudun Tek:“Ekmek fırının yanında sanayinin olması akla mantığa uymuyor”

“Lefkoşa Sanayi Bölgesinde ortaya çıkan kargaşa bölgede bunlunan tüm esnafı olumsuz etkiliyor. Çoğu iş yerininin ne mutfagı ne de tuvaleti var. bölgedeki esnaf ciddi anlamda rezil bir şekilde çalışıyor. Bölgenin bakımsızlığı da belediyenin ve sanayi odasının ilgisizliği nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bölgenin bir ucundan bir ucuna kadar, çöp yığınları mevcut durumdadır. Bunlarla birlikte bölgede bulunan iş yerlerinin uyumsuzluğuda ortada, fırının yanında sanayinin olması akla mantığa uymuyor.  Ancak  iş yerleri, sağlık açısından uyum sağlamasa da insanlar çalışıyor ya da çalıştırılıyor. Çünkü hiç kimsenin bölgeyle ilgilendiği yok. Hurda arabalar bile bugün yolların içinde duruyor. Bu duruma da  önlem alınmadığından dolayı da zaten park sorunu ortaya çıkıyor.”

Mehmet Atamtürk:“Plansızlığın getirdiği sorunlar nedeniyle bölge esnafı ciddi anlamda mağdur durumdadır”

“Sanayi bölgesi bizim için keşmekeştir. Uzun yıllardır plansızlığın getirdiği sorunlar nedeniyle bölge esnafı ciddi anlamda mağdur durumdadır. Öncelikle bölgedeki çevre kirliliği ve park sorunu hat safhadadır, bu yüzden de vatandaşların çoğu arabalarını,  ya iş yerlenin önüne ya da yollara park etmektedir. Bu durum hem trafiği hem de iş yerlerinin çalışmaları engellemektedir. Bunun yanı sıra bölgede hiçbir şekilde  aydınlatma olmaması nedeniyle de güvenliğin sağlanabildiğini söyleyemeyiz. Lefkoşa Sanayi Bölgesi yollarında,  kaldırımımız bile bulunmamaktadır. Bu da bölgeye verilen önemsizliği dolayısıyla ortaya koymaktadır. Eski hükümet Sanayi bölgesine hiçbir şekilde yatırım yapmadı, umuyoruz ki kurulacak olan hükümet  Sanayi bölgesinde ne yapılacağına karar verip adım adım birşeyler yapabilsin.”

Hasan Yontucu:“Sanayi bölgesinde mutfağı tuvaleti olmayan iş yerleri bulunmaktadır”

“Lefkoşa Sanayi bölgesi bugüne kadar görmediği ilgi nedeniyle, perişan bir haldedir. Bölgede ne temizlik var ne de park yeri var. Olan park yerlerinde de tamirciler tarafından konan bozuk ya da hurda araçlar bulunmaktadır. Kendi araçlarımızı park edecek alanımız bile bulunmamaktadır. Her gün aynı rezaleti yaşamamıza  rağmen hiçbir şekilde önlem alınmıyor. Bölgede bazı esnafların çöp bidonu bile bulunmamaktadır. Belediyeye temizlik parasını bile boşu boşuna ödediğimizi düşünüyorum. 

Çünkü yetkili belediye  bölgeye ayda bir kere ya geliyor ya da gelmiyor. Pislik nedeniyle bölgede böcekler ve fareler cirit atıyor. Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde hiçbir şekilde düzenimiz yok. Eski hükümetin buraya karşı planı olmasına rağmen onlarda bir icraat getirmedi. Ben bu güne kadar hiç kimsenin sözün yerine getirdiğini görmedim seçim zamanında verilen vaatler seçim sonrasında hemen unutuluyor. Bir Sanayi Odası Başkanımız, var o da mı sanayi bölgesini görmüyor. Sanayi bölgesine karşı hiçbir yetkilinin isteği bile yok. Burası terk edilmiş bir bölgedir. Bir iş yerinde olması gereken mutfak tuvalet bile olmayan iş yerleri bulunmaktadır. Faturası olmadan iş yapan iş yerleri var. Ve bunlara karşı hiçbir şekilde önlem alınmaması bizleri mağdur ediyor.”YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • ahmet polat
    1 ay önce
    lefkoşa belediyesi utanmalı başta başkanı ne rezil görüntüler ama sadece bizim gibi seyrediyorlar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Polis memuru tutuklandı
Polis memuru tutuklandı
“Özgürgün’ü bırakın eski defterleri açın”
“Özgürgün’ü bırakın eski defterleri açın”