Zarrab yeniden tanık kürsüsünde

Zarrab yeniden tanık kürsüsünde

Amerika'da görülen Mehmet Hakan Atilla davasında Reza Zarrab dün de tanık kürsüsündeydi. Jüri üyelerinden birinin geç kalması sebebiyle dünkü duruşma geç başladı.

05 Aralık 2017 - 13:48

Amerika'da görülen Mehmet Hakan Atilla davasında Reza Zarrab dün de tanık kürsüsündeydi.  Jüri üyelerinden birinin geç kalması sebebiyle dünkü duruşma geç başladı. Oturumun gündemi yine Dubai üzerinden yapılan hayali gıda ticaretiydi. Zarrab, sıklıkla Mehmet Hakan Atilla'nın adını gündeme getirdi, onun kendisine yol gösterdiğini savundu.

Reza Zarrab, gıda ticareti olamayacak kadar büyük tutarları nasıl böldüklerini ve Halkbank'ın bu sahte gıda sevkiyatlarını nasıl gerçekmiş gibi gösterebileceği konusunda Süleyman Aslan'la sık sık mesajlaştıklarını anlattı.

Halkbank'a gıda ve altın ticareti için en fazla yüzde 1 komisyon ödediğini söyledi.

Zarrab, sık sık Mehmet Hakan Atilla'nın adını gündeme getirerek, kendisine onun yol gösterdiği mesajını verdi.

Zaman zaman belgelerde hata yapıldığını anlattı. Dubai üzerinden buğday ticareti işlemini "Dubai'de buğday yetişmez ki" sözleriyle örnek olarak gösterdi.

Süleyman Aslan'ın kendisine "Mehmet Hakan Atilla'nın dediklerini dinle. Ondan sonra bir şey olursa konuşuruz" dediğini anlattı.

Atilla'nın kendisine "sevkiyatların gerçek gibi görünmesi" için uyarıda bulunduğunu anlattı. Örneğin kendisine "14 ton mal taşıyabilen gemiyle 25 ton sevkiyat yapıyoruz diye yazma" dediğini aktardı.

 

Cuma gününkü davada altın ticaretini anlatmıştı

Reza Zarrab, cuma günkü duruşmada altın ticareti yerine gıda ticaretini nasıl yaptıklarını şema çizerek anlatmış, Hakan Atilla'nın yeniden altın ticaretine dönülmesini mümkün kılacak bir boşluk yakaladığını iddia etmişti.

Zarrab, eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'a da her seferinde rüşvet vermemek için photohop ile imzanın taklit edilmesi talimatı verdiğini anlatmış, sarraf ve bazı isimler arasındaki telefon görüşmelerinin kayıtları dinletilmişti.

Duruşmaya 2 gündür mahkeme salonunda uyuklayan ve hatta horladığı duyulan jüri üyesi damga vurmuş, yargıç kararıyla o jüri üyesi değiştirilmişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Malpas Hotel'de personel de mağdur!
Malpas Hotel'de personel de mağdur!
Her taşın altında başka bir pislik!
Her taşın altında başka bir pislik!