“2 yeni vaka tespit edildi”

“2 yeni vaka tespit edildi”

Sağlık Bakanı Ali Pilli, dün yapılan testlerde 2 yeni koronavirüs vakası tespit edildiğini açıkladı. Pilli, koronavirüsten dolayı ölüm vakasının 1 olduğunu belirterek, koronavirüsten dolayı başka bir ölüm yaşanmadığını söyledi

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
30 Mart 2020 - 03:10

Sağlık Bakanı Ali Pilli, dün saat 17.00'de BRT habere telefonla bağlanarak, koronavirüs ile ilgili sürdürülen çalışma ve yapılan testlerle ilgili bilgi verdi. Pilli, bugüne kadar ülke genelinde bin 103 test yapıldığını ifade etti. Pilli, tespit edilen vaka sayısınısın 64 olduğunu ifade ederek, dün yapılan 82 test sonucunda 2 yeni vaka tespit edildiğini söyledi.

 Koronavirüsten dolayı kaybedilen hasta sayısının 1 olduğunu ifade eden Pilli, 29 hastanın da taburcu edildiğini kaydetti. 

Tedavisi devam eden hasta sayısının 34 olduğunu ve bunlardan 3'ünün yoğun bakımda olduğunu ifade eden Pilli, ülkede Kovid-19'dan sadece Alman hastanın yaşamını yitirdiğini kaydetti. 

Pilli, halktan resmi açıklamalar dışındaki haberlere itibar etmemesi çağrısında bulunarak, bakanlık olarak şeffaf olduklarını söyledi. 

Yaşamını yitiren Selim Çelik isimli kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 1965 Düzce doğumlu olduğunu ifade eden Pilli, 55 yaşındaki bu kişinin yoğun bakıma alındığında yapılan koronavirüs testlerinin negatif çıktığını, bu kişinin zatüre hastalığı yanında hiper tansiyon, şeker, siroz hastalığı da bulunduğunu ifade etti ve "Kovid-19'dan öldü" haberlerinin asılsız olduğunu belirtti. 

Sağlık Bakanı Ali Pilli, koronavirüsün bölgesel yaygınlığını da açıkladı. 

Pilli, koronavirüs vakalarının Lefkoşa’da 9, İskele karpaz’da 13, Lapta’da 4 , Beyarmudu’nda 3, Girne’de 2, mağusa’da 3 olduğunu ve Alman vatandaşları olduğunu söyledi. 

Sağlık Bakanı Pilli, bugün kamuoyuna koronavirüs konusunda yapılan çalışmalar ve alınan önlemlerle ilgili daha detaylı açıklama yapacaklarını da dile getirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pileliler oyuncak değil!
Pileliler oyuncak değil!
"Kooperatif üyeleri faiz yükü altında ezilecek"