“2 yılda 7 okul”

“2 yılda 7 okul”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, 2020 yılındaki projelerini ve hedeflerini Yeni Bakış’a açıkladı

Editor: Yeni Bakış Editör 2
08 Ocak 2020 - 08:00

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, bu yıl inanılmaz derecede okul tamiri ve yeni sınıflar yaptıklarını belirterek, hedefinin 2 yılda 7 okul yapmak olduğunu söyledi. 

Çavuşoğlu, 20 yıl önce yanan ve yerine yenisi konulamayan devlet tiyatro binasının temellerinin çok yakında atılacağını belirterek, tiyatro binasının projesinin tamamlandığını, vizelendirme çalışmalarının yapılmakta olduğunu,  ihale  şartnamesinin yazılmasıyla birlikte hedefin 27 Şubat 2020 tarihinde karkasının başlaması yönünde olduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, yaptıkları işlerin ortada olduğunu belirterek,  “4 tane partinin oluşturduğu bir hükümette aynı sorunlar artarak devam ederken ve kimse ağzını açmazken UBP iktidardayken tepki gösterilmesine karşıyım. Ben siyasette eşitlik istiyorum. Eşitlik olsun ki yaptıklarımızın farkı görülsün” dedi. 

Çavuşoğlu, yüzde 10’a varan seyrüsefer zammının hayat pahalılığı oranında yükseldiğini, bu yıl hayat pahalılığının yüzde 11,3 olarak açıklandığını kaydetti. Çavuşoğlu, hayat pahalılığının geçen yıl yüzde 28, seyrüsefer zammının yüzde 31 olduğunu dile getirerek, bunun için ses edilmediğini, ancak politik kültürde yanıltmaların olabileceğini  söyledi. 

Çavuşoğlu, geçtiğimiz 2018 yılında dönemin ikidarlarının yollar için 3 milyon lira ayırdığını ifade ederek, UBP’nin hükümete geldikten sonra 6 ay içinde sadece yollara 50 milyon lira  harcadığını söyledi.

“İnsanların daha yüksek standartlara ulaşmak için yaptıkları eylemleri selamlıyorum. Ama sadece 6 ay önce bu işlere kuruş ayrılmazken aklınız nerdeydi demek de benim hakkımdır. Ben de bu ülkenin bir vatandaşıyım ve ben de bu yolları kullanıyorum. Belki de eylem yapanlardan günde üç kat daha çok yol gidiyorum” 
 

Yeni Bakış

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu,kültür ve sanatı dünyaya yayma konusunda birçok noktada sıkıntılar yaşanmakta olduğunu belirterek, 20 yıl önce yanan ve yerine yenisi konulamayan tiyatro binası ile ilgili müjdeyi verdi. Çavuşoğlu, tiyatro binasının projesinin tamamlandığını, vizelendirme çalışmalarının yapılmakta olduğunu,  ihale şartnamesinin yazılmasıyla birlikte hedefin27 Şubat 2020 tarihindekarkasının başlaması yönünde olduğunu kaydetti. Çavuşoğlu, amaçlarının 20 yıldır sahnesiz olan devlet tiyatroları sanatçılarına bir sahne yaratmak niyetinde olduklarını belirterek, bu yönde bütçede bir sıkıntı olmadığını, 3 milyon liranın tiyatro binası için ayrıldığını ifade etti. Çavuşoğlu, bütçenin ilk etapta karkasa yettiğini belirterek yıl içinde imkanların elverdiği doğrultuda bunu zorlayacaklarını kaydetti.

“Politik kültürde yanıltmalar olabilir”
Çavuşoğlu, seçim zamanlarında tartışma ve gerginliklerin çok olduğunu, politik çatışmanın dışarıya sert yansıdığını söyledi. Çavuşoğlu,  bu doğrultuda düşmanlığın olmadığını, düşüncelerin kavga ettirildiğini, ancak bedenlerin bir kavganın içinde olmadığını belirtti. Çavuşoğlu, halkın geleceği için çabaladıklarını, amacın halkın refaha ulaşması ve kurumsal yapının güçlenmesi olduğunu ifade ederek, yolların, hastanelerin durumunun 40 yıldır tartışılmakta olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, son günlerde yüzde 10’a varan bir seyrüsefer zammınıntartışılmakta olduğunubelirterek, seyrüseferin hayat pahalılığı oranında yükseldiğini, bu yıl hayat pahalılığının yüzde 11,3 olarak açıklandığını kaydetti.  Çavuşoğlu, hayat pahalılığının geçen yıl yüzde 28, seyrüsefer zammının yüzde 31 olduğunu dile getirerek, bunun için ses edilmediğini, politik kültürde yanıltmaların olabileceğini  söyledi. 

“6 ay içinde yollara 50 milyon lira harcadık”
Çavuşoğlu, geçtiğimiz 2018 yılında dönemin ikidarlarının yollar için 3 milyon lira ayrıldığını ifade ederek, UBP’nin hükümete geldikten sonra 6 ay içinde sadece yollara 50 milyon lira harcadığını söyledi. Çavuşoğlu, “Keşke her yıl konuşulsaydı. Her yıl 50 milyon yollarımıza ayırmış olsaydık ve can güvenliğimizi artırmış olsaydık. Yollarımızın altyapısını artırarak hak ettiğimiz standartlara ulaşmış olsaydık. İnsanların daha yüksek standartlara ulaşmak için yaptıkları eylemleri selamlıyorum. Ama sadece 6 ay önce bu işlere kuruş ayrılmazken aklınız nerdeydi demek de benim hakkımdır. Ben de bu ülkenin bir vatandaşıyım ve ben de bu yolları kullanıyorum. Belki de eylem yapanlardan üç kat daha çok yol gidiyorum” diye konuştu.

“Bugünkü hedefim 2 yılda 7 okul yapmaktır”
Çavuşoğlu, bariyerler için ise 7-8 milyon daha harcayacaklarını belirterek, “gazete kağıdı değil, para veriyoruz” dedi. Bakan Çavuşoğlu, bunların yapılabilmesi için bir yerden toplanması gerektiğini ifade ederek, “yeni bir tartışma başlayacaksa da bu ülkede artık başlasın. Birilerinin gücüne gidecekse de gitsin. Bu ülkede herşeyden kendisini sorumlu hisseden siyasilerdir. Ancak her şeye imza atan siyasiler değildir.Bu yıl inanılmaz okul tamirleri yaptık. Yaptırdığımız sınıflar dahil. Benim bugünkü hedefim 2 yılda 7 okul yapmaktır. Ancak politik kültürmüz tarafsız değil. Taraf halkın olsa bütün siyasilere benzer davranılacak. 4 tane partinin oluşturduğu bir hükümette aynı sorunlar artarak devam ederken ve kimse ağzını açmazken UBP iktidardayken tepki gösterilmesine karşıyım. Ben siyasette eşitlik istiyorum. Eşitlik olsun ki yaptıklarımızın farkı görülsün” dedi. 

“Terminolojiye takılmamak gerekir”
Bakan Çavuşoğlu, yakında bir cumhurbaşkanlığı seçimi olduğunu ve UBP’nin adayının aylar öncesinden belli olduğunu belirterek, yakında açıklanacağını söyledi. Çavuşoğlu, cumhurbaşkanlığı seçiminde ülkemizi geleceğe taşıyacak, devletin kurulu ilkelerine bağlı, Kıbrıs sorununu en iyi şekilde çözmeyi hedefleyen ve de burada yaşanılanları inkar etmeyen bir lider seçilmesinin son derece önemli olduğunu belirtti. Çavuşoğlu, Kıbrıs konusunda kurucu iki devletten bahsetmekte olduklarını ifade ederek, “Kıbrıs cumhuriyetinin tanınmışlığı var. Bir federasyon kuracaksak KKTC de tanınsın ki devleti eşit kuralım. Kıbrıs cumhuriyetinin yaması olacak bir anlaşmaya mecbur değiliz. Beğensek de beğenmesek de bizim bir devletimiz var. KKTC halkının kabul edebileceği bir anlaşma olmak zorundadır. Defalarca zorlama oldu. Ancak iki toplum da federasyonun içine konulamadı. Annan Planı neden olamadı? Demek ki federasyon tanımı bile olsa o tanımın içinde bizlerin haklarını koruyacak maddeler olması gerekmektedir. Biz bu yüzden anlaşamadık” şeklinde konuştu. Çavuşoğlu, Kıbrıs’ta anlaşmanın herhangi bir terminolojiye sığamadığını belirterek, Rum tarafının Kıbrıslı Türkleri eşit olarak kabul etmediğini söyledi.  Çavuşoğlu, “Bugün Cumhurbaşkanı Akıncı’yı solcular da eleştiriyor. Sadece eleştiren biz değiliz. Çözeceğim dedi, ancak 5 yıl geçti çözemedi. Çünkü her coğrafyanın farklı bir durumu vardır. Belki de yeni dönemde farklı yöntemler ortaya çıkacak. Terminolojiye takılmamak gerekir” dedi. 

“UBP adayını önümüzdeki hafta açıklayacak”
Çavuşoğlu, genel başkanın, Ersin Tatar’ın aday çıkmasını istediğini belirterek, önümüdeki hafta UBP’nin  adayını açıklayacağını söyledi. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Temiz siyaset bu mu HP?
Temiz siyaset bu mu HP?
Soygun zanlıları tutuklu yargılanacak
Soygun zanlıları tutuklu yargılanacak