2020’den de umut yok

2020’den de umut yok

Kıbrıs İlim Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Ekonomist Prof. Dr. Erdal Güryay, bütçedeki açığı kapatmak için birçok alanda kısıtlamaya gidildiğine dikkat çekerek, sağlık, eğitim gibi alanlara ise bir yıl önce ayrılan bütçeden daha az bir pay ayrıldığına vurgu yaptı. Güryay, bu durum ortada iken Başbakan Tatar’ın “Kendi ayaklarımız üzerinden duran bir ekonomi yaratacağız” şeklindeki açıklamalarının çok da mantıklı gelmediğini söyledi

Editor: Yeni Bakış Editör 2
11 Aralık 2019 - 08:00

Prof. Dr. Erdal Güryay, KKTC’nin kendi kendine yetmesi için  denk bütçenin çok önemli olduğuna vurgu yaparak, bunun aslında çok da zor bir olay olmadığını ifade etti

Güryay, “Yıllardır dilimizde tüy bitti, çok ciddi büyüklükte bir kayıt dışılık var” diyerek, kayıt dışını kayıt altına alarak aslında kamu gelirlerini artırarak bütçe açığının hemen olmasa bile üç beş senede kapanabileceğini belirtti

Güryay, bütçenin yüzde 80’ine yakınının yine maaş ve ücretlere gideceğini ifade ederek, çok az bir bölümünün ise, altyapı yatırımlarına ayrıldığına dikkat çekti

Güryay, bunun da büyük oranda Türkiye’den gelen hibeler olacağına işaret ederek, yatırıma ayrılan bir paranın ciddi anlamda olmadığını söyledi 

Güryay, tüm bunlar ortadayken hükümetin farklı bir manzara çizmesinin bir anlamının olmadığını belirterek, bu bütçe ile önümüzdeki yılı bu yıldan daha iyi bir şekilde geçireceğiz diyebilmenin mümkün olmadığını kaydetti 

 

Deniz ABİDİN 

 

Kıbrıs İlim Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Ekonomist Prof. Dr. Erdal Güryay, bütçedeki açığı kapatmak için birçok alanda kısıtlamaya gidildiğini belirterek, sağlık, eğitim gibi alanlara bir yıl önce ayrılan bütçeden daha az bir pay ayrıldığı şeklinde ifadelerin olduğunu kaydetti. Güryay, bu durum ortada iken Başbakan Tatar’ın “Kendi ayaklarımız üzerinden duran bir ekonomi yaratacağız” şeklindeki açıklamalarının çok da mantıklı gelmediğini söyledi. Güryay, önceki gün başlayan bütçe görüşmelerinde muhalefetin bütçeyi eleştirdiğini ifade ederek, bundan önceki iktidarların bütçesinden çok da farklı bir bütçe olmadığını belirtti. Güryay, ülkede kronikleşmiş bir yapının haikim olduğunu belirterek, sorunun aslında bu olduğunu söyledi. Güryay, muhalefetin eleştiri yapmasının normal olduğunu, ancak daha önceki hükümetlerin bundan çok daha iyi bütçeler yapmadığını dile getirdi. 

“Dilimizde tüy bitti, kayıt dışılık kontrol altına alınmalı”
Prof. Dr. Erdal Güryay, kendi kendimize yetmek için denk bütçenin çok önemli olduğunu belirterek, bunun aslında çok da zor bir olay olmadığını söyledi. Güryay, “Yıllardır dilimizde tüy bitti, çok ciddi büyüklükte bir kayıt dışı var” diyerek, kayıt dışını kayıt altına alarak aslında kamu gelirlerini artırarak bütçe açığının hemen değilse bile belli bir vadede, üç beş senede kapanabileceğini kaydetti. Güryay, maalesef bu alanda hiçbir çalışmanın yapılmadığına dikkat çekerek, tam tersinin gözlemlendiğini, yapılmakta olan bir takım aflarla aslında kayıt dışına gidilmesinin teşvik edildiğini söyledi. 

“Denk bütçe sağlanmazsa açık hiçbir zaman kapanmaz”
“Aflarla bırakın kayıt altına almayı, herkes kayıt dışına çıkacak” diyen Güryay, ödeyenin enayi yerine konulduğunu, ödemeyenin ise ödüllendirildiğini kaydetti. Güryay, bu konularda adım atılmazsa bütçenin hiçbir zaman denk bütçe olmayacağını ifade ederek, devamlı olarak açıkla karşılaşılacağını söyledi. 
Güryay, hükümetin bir tek kaynak bulma yeri bulunduğunu, onun da Türkiye olduğunu belirterek, son zamanlarda ondan da bir kaynağın gelmediğini söyledi. Güryay, bir ülkeden hibe istendiği zaman o ülkenin istediklerini dikte ettirdiğini belirterek, bağımlılığın arttığını söyledi. 

“Yatırıma ciddi anlamda ayrılan bir pay yok”
Güryay, medyadan takip edildiği üzere ne eğitime ne sağlığa ne de başka bir alana ciddi anlamda pay ayrılmadığını belirterek, net rakamları bilmediğini, ancak durum böyle ise daha az pay ayrılarak ekonomiyi geliştireceğiz demenin doğru olmadığını kaydetti. 
Güryay, bütçenin yüzde 80’ine yakınının maaş ve ücretlere gideceğini ifade ederek, çok az bir bölümünün altyapı yatırımlarına ayrıldığına dikkat çekti. Güryay, bunun da büyük oranda Türkiye’den gelen hibeler olduğunu söyleyerek, yatırıma ayrılan bir paranın ciddi anlamda olmadığını ifade etti.
Güryay, tüm bunlar ortadayken hükümetin farklı bir manzara çizmesinin bir anlamının olmadığını belirterek, bu bütçe ile önümüzdeki yılı bu yıldan daha iyi bir şekilde geçireceğiz diyebilmenin mümkün olmadığını kaydetti. 

“2020 yılı çok parlak bir yıl olmayacaktır”
Güryay, bunun açık ve net olarak ortada olduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti, “2020 yılı çok parlak bir yıl olmayacaktır. Bu birçok faktöre bağlıdır. Birçok ekonomik sıkıntı içindeyiz. Türk parası kullanıyoruz.
 Her şeyimiz Türkiye üzerindendir. İthalat, ihracat Türkiye üzerindendir. Türkiye’deki durumun değişmesi ile bizim ekonomimizin sıkı bağlantısı vardır. Türk Lirasında bir süredir temkinli bir istikrar görülüyor. Ancak bu durum böyle gidecek diye bir şey de söz konusu değildir. Son günlerde Türk Lirası değer kaybediyor. Sterlin 7,40’lardan bugün 7,80’lere  çıktı. Bunun sebebi de bilindiği üzere jeo politik sorunlardır. Akdeniz’deki gaz, Libya ile imzalanan anlaşma, Suriye, Ruslarla S 400 konusu, Merkez Bakasının tekrar faiz indirimi yapacağı gibi tüm beklentiler şu anda Türk Lirasının değer kaybetmesine neden oluyor.”

“Türkiye ekonomisi çok kırılgan bir yapıya sahiptir”
Güryay, Türk Lirasının değer kaybının son günlerde çok ciddi bir kayıp olmadığını, ancak bunun Türkiye ekonomisinin çok kırılgan olduğunu bize göstermekte olduğunu kaydetti. Güryay, Türkiye’de ortaya çıkacak her türlü şeyin bize kat be kat gelmekte olduğuna vurgu yaptı. Güryay, o nedenle hem söz konusu bütçe hem de Türkiye’nin belirsiz ekonomik ve siyasi sorunları ortada dururken 2020 bütçesinin daha iyi bir yıl olacağı öngörüsünde bulunmanın çok mantıklı bir yaklaşım olmadığını kaydetti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Temiz siyaset bu mu HP?
Temiz siyaset bu mu HP?
Soygun zanlıları tutuklu yargılanacak
Soygun zanlıları tutuklu yargılanacak