266 TUTUKLU YARGILANMAYI BEKLİYOR

266 TUTUKLU YARGILANMAYI BEKLİYOR

Merkezi Cezaevi’nde 266 tutuklu yargılanmayı, 344 mahkum ise yeni cezaevi binasına geçmeyi bekliyor

Editor: YeniBakış Editör
23 Şubat 2021 - 11:10
Reklam

Pandemiden kaynaklı mahkemelerdeki davaların seyrekleştirilmesi nedeniyle bugün cezaevinde 266 kişi hükümsüz tutuklu olarak yargılanmayı bekliyor.

Kapasitesinin çok üzerine çıkan cezaevi artık miadını doldurmuş durumda. Ancak yeni cezaevi binasına geçilebilmesi için kontrol yapacak olan gerekli teknik ekibin Ankara’dan gelmesi bekleniyor.

Yeni Bakış’a konuşan KTAMS Başkanı Güven Bengihan, UBP’nin koltuk sevdası yüzünden ülkenin gerçek sorunlarına dokunulmadığına dikkat çekerek, yeni cezaevi ihalesinin Ankara’da açıldığı için şartnameye uygun olup olmadığını Ankaradan gelip kontrol yapacak olan gerekli teknik ekibin söyleyeceğini belirtti.

Yeni cezaevi binasının tamamlanmasını sağlayan yetkili firmanın ödeneğinin tamamını alamadığını belirten Bengihan, “binanın elektrikle ilgili bazı sıkıntıları var” dedi.

 

Esengül AYKAÇ

Hükümlüler, durumlarına ve cezalarına uygun olarak farklı tipteki cezaevlerine kapatılırlar. Ağır suç işlemiş kişiler ise çok sıkı güvenlik önlemlerinin bulunduğu cezaevlerine koyulurlar. Akli durumu cezalandırılmasına uygun olmayan ya da ceza verildikten sonra özel tedavi görmesi gereken suçlular, bir psikiyatri kliniğinde ya da özel bir hastanede yatırılır. Fakat ülkemizde bu gibi işlemler mevcut cezaevi kapasitesine göre olmadığı için birçok noktada sıkıntı yaşanmasına sebebiyet veriyor. Açık cezaevleri tutuklulara aşırı kısıtlama getirmeyen cezaevleridir. Bu tür cezaevlerinde tutuklulara, hapisten çıktıktan sonraki yaşama hazırlayıcı bir eğitim verilir. Bazı cezaevlerinde tutukluların belirli beceriler kazanacağı atölyeler, eğitim olanağı sağlayan kütüphaneler vardır. Yeni yapılan cezaevi ile tüm bunların yapılması mümkün olurken bu sürekli erteleniyor ve mahkumların toplumdan daha fazla soyutlanmasına neden olunuyor.

KTAMS Başkanı Güven Bengihan:

Farklı suç modellerine elverişli

Yeni Bakış’a konuşan Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, mevcut merkezi cezaevi ile ilgili yıllardan beridir mevcut halinin mahkum ve tutuklular açısından hem de orada çalışanlar açısından yeterli olmadığını söyledi. Güven Bengihan, mevcut cezaevinin mahkum ve tutukluların topluma kazandırmada yeterli olmadığı gibi sağlık açısından ve güvenlik açısından da yeterli olmadığını kaydetti. Bengihan, mahkumların birbirlerine zarar vermeyi engelleme konusunda  veya çalışana kötü niyeti olduğu takdirde bunun engellenmesi yönünde de yeterli olmadığını anlattı.

Mevcut cezaevinin potansiyel suçlu yetiştirme yeri olduğuna dikkat çeken Bengihan, mevcut cezaevinin kapasitesinin sınırlı olması ve kapasitesinin dışında mahkum, tutuklu bulundurduğu için suçun türüne bakılmaksızın cezaevinde koğuş sistemi ile kalındığını kaydetti. Bengihan, farklı suç modellerini öğrenerek topluma potansiyel suçlu olarak geri dönebilmelerinin zemininin yaratıldığını kaydetti.

“Yeni Teşkilat Yasası’nın yürürlüğe girmesi gerekiyor”

Bir an önce mevcut cezaevinden ayrılarak yeni çağdaş cezaevi kompleksi şeklinde olan binaya geçilmesi gerektiğinin altını çizen Güven Bengihan, yeni binanın 725 kapasiteli olduğunu belirtti. Yeni cezaevinin hem çocuklar için hem tutuklular için hem de suçun türüne göre ayrılabilecek ortam ve koşulların yaratıldığını söyledi. Yeni cezaevinde sosyal anlamda tesisler bulundurduğunu kaydeden KTAMS Başkanı Güven Bengihan, sosyal tesislerde çalışacak olan profesyonel kişilerin alınması yönünde yasa tasarısı hazırlandığını ifade etti. Yeni cezaevine geçilebilmesinin tek başına yeterli olmayacağına işaret eden Bengihan, cezaevi ile birlikte yeni binaya uygun Yeni Teşkilat Yasası’nın da bir an önce yürürlüğe girmesi gerektiğinin altını çizdi.  Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte yeni cezaevi ve sosyal hayatın da yasa ile desteklenmesi gerektiğini savunan Güven Bengihan, cezaevinin gerçek amacı olan mahkumları koruma ve muhafaza etmenin yanında meslek sahibi olmalarının yaratılmasının, aile bütünlüğü korunarak topluma kazandırılması gerektiğine dikkat çekti.

“Algı yaratılarak güncel konulardan uzak tutuyorlar”

Yen cezaevinin bir an önce hizmete açılması gerektiğinden söz eden Bengihan, cezaevi çalışanlarının da daha güvenli bir ortamda sınırlı hizmetten öte daha geniş görev anlamında hizmet vermeleri için önlerinin açılması gerektiğine değindi. Ülkede çözülmesi gereken birçok sıkıntılardan söz eden Güven Bengihan, Ulusal Birlik Partisi (UBP)’nin koltuk sevdası yüzünden ülkenin gerçek sorunlarına dokunulmadığına işaret etti. UBP hükümeti tarafından sürekli algı yaratılarak ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik, sosyal ve sağlık yönündeki sıkıntıların, yani gündemin ertelendiğine işaret eden Bengihan, özel sektör emekçilerinin ise işsiz olduğunu, asgari ücretin altına çalışmak zorunda kalanların sorunlarını konuşan kimsenin olmadığına dikkat çekti.  Son iki gündür Ali Pilli’nin görevden alınması tartışmalarının yaratıldığını kaydeden Bengihan, Sayın Ali Pilli sevdalılarının ve taraftarlarının kendi partileri içindeki hesaplaşmalarının konuşulduğunu, bu durumu endişe duyarak izlediğini söyledi. Bengihan, “Çünkü hükümet edenlerin halkı koruyucu ve düşündürücü yönde politika geliştirdiklerini göremiyorum. Bir o kadar da üzülüyorum. Bu toplum böyle bir yönetim anlayışını hak etmemiştir” şeklinde konuştu.

“İhale şartnamesi Ankara’da”

İçişleri Bakanı Kutu Evren’in yeni cezaevi binasına bir an önce taşınılması için engel olan bürokratik ve ekonomik sıkıntıları aşabilmek için büyük bir mücadele sarf ettiğine dikkat çeken Bengihan, yeni cezaevi ihalesinin Ankara’da açıldığı için şartnamelerin de oradaki ihalede belirlendiğini anlattı. Şu anki mevcut cezaevinin şartnameye uygun olup olmadığını Ankara’dan gelip kontrol yapacak olan gerekli teknik ekip tarafından yapılması gerektiğini belirten Güven Bengihan, yeni cezaevinin binasının tamamlanmasını sağlayan yetkili firmanın ödeneğinin tamamını alamadığını anlatarak binanın elektrikle ilgili bazı sıkıntılarının olduğuna işaret etti. Yeni cezaevi binasına geçilmesinin birçok engele takıldığını söyleyen Güven Bengihan, engellerin aşılması için Kutlu Evren’in çalıştığını ifade etti.

“Miadı doldu”

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, “Mevcut cezaevinde 610 mahkum ve tutuklu var. Mevcut cezaevi 1982 yılında yapıldığında 175 kişiye göre yapılmıştı. Gelişen süreç içerisinde artan suç ve suçlu sayısı binanın kapasitesinin üzerinde mahkum ve tutuklu barındırmasına neden oldu. İlk önce koğuşlarda çift ranza oldu. 175 olan kapasite çift ranza ile 350 oldu. Yeni Bina 1, yeni bina 2 ve yeni bina 3 diye labirent şeklinde yeni binalar yapıldı. Cezaevinin kapasitesi günü geçiştirmek mantığı ile çarpık yapılaşma, yetersiz koşullar şeklinde bir bina oluştu. Mevcut cezaevinin miadı doldu” dedi.

Güven Bengihan mevcut cezaevinin dağılımını şu şekilde ifade etti, “Tutuklu sayısı 266, hükümlü sayısı 344, toplam 610.  Bunlardan kadın mahkum sayısı 46, KKTC uyruklu 195, KKTC-TC uyruklu 100, TC uyruklu 141, 3’üncü Dünya ülkesi 174.”

Uyruk

Mahkum Sayısı

KKTC

195

KKTC-TC

100

TC

141

3. Dünya ülkesi vatandaşı

 

Toplam

 

174

 

 

610

 

Tutuklu sayısı 266, hükümlü sayısı ise 344 olan cezaevi toplam 610 mahkuma sahip.  

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mağusa Devlet Hastanesi'nde skandal!
Mağusa Devlet Hastanesi'nde skandal!
Karantina nerede?
Karantina nerede?