4’NCÜ OPERASYON NE ZAMAN?

4’NCÜ OPERASYON NE ZAMAN?

Editor: YeniBakış Editör
14 Temmuz 2021 - 09:25
Reklam

İlk önce kamerayı bahane ettiler baskına geldiler, sonra vatandaşlık haberinden rahatsız olup yasa var deyip bizlere özel hayatı ifşadan dava okudular, son bahaneleri ise tabela oldu

 

İlk kameraları bahane ettiler

İlk önce Yeni Bakış web TV’nin kamerasını bahane eden polis, GIFA Holding binası içinde faaliyet gösteren Yeni Bakış Gazetesini basarak “kameralar izinsiz” denilerek söküp götürdü

 

Vatandaşlık dağıtılmasını ifşa ettik, suçlu biz olduk

Daha sonra usulsüz vatandaşlık dağıtıldığı yönünde yaptığımız haberi özel hayatın gizliliği olarak gören ve yasada açık olmasını fırsat bilen polis, Yeni Bakış Gazetesi çalışanı üç gazeteciyi ve bir güvenlik görevlisini tutuklayarak dava okudu. Hala vatandaşlık konusu ihbar kabul edilmiş değil

 

Son bahaneleri tabela oldu

Son bahaneleri ise bir şirketin tabelası oldu. Mali polis yaptığı aramada yasa dışı hiçbir unsur bulamadı. Yapılan aramalarda hiçbir emare alınmadı. 2 yıldır kapalı olan bir şirketin tabelası bahane edilerek GIFA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Kısa gözaltına alındı.

Polis mahkemede Kısa’nın, Bankacılık Yasasına aykırı hareket, Finansal Kiralama Faktoring ve Finansman Şirketleri ile Tefeciliğin Önlenmesine İlişkin Yasaya aykırı hareket suçları ile ilgili olarak tutuklandığını aktardı

 

 

 

Yeni Bakış

 

Polis, GIFA Holding ve Yeni Bakış Gazetesi’ne iki ayda üç kez operasyon düzenledi. İlk önce Yeni Bakış web TV’nin kamerasını bahane bulan polis teşkilatı GIFA Holding binası içinde faaliyet gösteren Yeni Bakış gazetesini basarak “kameralar izinsiz” denilerek söküp götürdü. 4 polis arabası ile gelen polis mensupları bir anda Hamitköy Çemberi’nde bulunan gazete ve web binasına girerek doğruca genel yayın yönetmeni Yusuf Kısa’nın odasına baskın yaptı.

 

Yayınlardan rahatsız oldular, kamerayı bahane ettiler

Sokakta birçok soygun, hırsızlık olurken, ülkede denetlenmesi gereken kumarhaneler, gece kulüpleri, sanal bet ofisleri yerinde sayarken, Yeni Bakış’ın kamerasının peşine düşen polis teşkilatı, Kent Güvenliği Yasası’na göre kamera kurulurken izin alınmadığını öne sürerek, Yeni Bakış’ı susturmak için düğmeye bastı. Düzenlenen operasyonda sökülen kamera Yeni Bakış’a ait değilmiş gibi yazılı açıklama yapan polis, aynı bina içinde yer alan GİFA Holding’in adını verdi ve basına yapılan müdahaleye kılıf gösterdi.

 

Vatandaşlık dağıtılmasını ifşa ettik, ihbar kabul edilmedi

Kısa bir süre geçmeden usulsüz vatandaşlık dağıtılması yönünde yaptığımız haberi ve ispatlı şekilde ihbar kabul edilmesi gereken ses kaydını özel hayatın gizliliği olarak gören ve yasada açık olmasını fırsat bilen polis, Yeni Bakış Gazetesi çalışanı üç gazeteciyi ve bir güvenlik görevlisini tutuklayarak dava okudu. Hala bu konu ihbar kabul edilmiş değil.

Yeni Bakış’ın gündeme getirdiği 13 bin TL’ye vatandaşlık dağıtıldığına ilişkin ses kaydını yayarak ifşa ettikleri iddiasıyla Haber Müdürü Deniz Abidin, Köşe Yazarı Kazım Denizci ve Muhabir Esengül Aykaç polis tarafından gözaltına alınarak ifadeleri alındı, kimlik ve pasaportlarına el konuldu, Özel Hayatın ve Hayatın Gizli Alanının Korunması Yasası kapsamında haklarında dava okundu. 6 yılla yargılanacaklar.

 

Tabela operasyonu

Yine çok bir süre geçmeden GIFA Holding'e geçtiğimiz gün baskın düzenleyen mali polis yaptığı aramada yasa dışı hiçbir unsur bulamadı. Yapılan aramalarda hiçbir emare alınmadı. 2 yıldır kapalı olan bir şirketin tabelası bahane edilerek GIFA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Kısa gözaltına alındı. Şirketler Mukayyitliği ve Vergi Dairesi’nde kayıtlı olan iş yerinin tabelası yasa dışı denildi. Hakkında 3 gün tutukluluk kararı verilen Yusuf Kısa, dün yeniden mahkemeye çıkarıldı. Polis mahkemede Yusuf Kısa’nın Bankacılık Yasasına aykırı Hareket, Finansal Kiralama Faktoring ve Finansman Sirketleri ile Tefeciliğin Önlenmesine İlişkin Yasaya aykırı hareket suçları ile ilgili olarak tutuklandığını söyledi.

 

Gazetenin yayınlarından rahatsızlar

İki ay içinde hem gazete çalışanları hem de GIFA Holding çalışanları birden çok polis baskınına maruz kaldı.  Yapılan bu operasyonlardaki esas amaç, gazetenin ve web TV’nin yayınlarından rahatsız olmalarıdır. Yeni Bakış Gazetesi ekibi olarak bilinsin isteriz ki, doğru ve tarafsız habercilikten asla ödün vermeyeceğiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Haspolat Ağıllar bölgesinde evinde ölü olarak bulundu
Haspolat Ağıllar bölgesinde evinde ölü olarak bulundu
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından duyuru!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından duyuru!